שליח "הארץ" מדווח מאזור הרעש בטורקיה

מאות אנשים עדיין לכודים; התושבים מקימים אוהלים ברחובות

בעוד כוחות החילוץ ממשיכים במאמצים למצוא ניצולים, תושבי העיר ואן נערכים ללילה נוסף ברחובות בתנאי מזג אוויר קשים. מניין ההרוגים עלה היום ל-270

ואן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ואן

תושבי העיר ואן במזרח טורקיה, שבה הורגשה אתמול רעידת האדמה הקשה, נערכים ללילה נוסף של שינה ברחובות, בשל חשש לרעידות משנה שיגרמו לקריסת בניינים נוספים בעיר.

מניין ההרוגים ברעידת האדמה שהכתה אתמול במזרח המדינה בעוצמה של 7.2 בסולם ריכטר עלה היום ל-270. לפחות 1,300 אנשים נפצעו, ומאות בניינים קרסו. גורמים רשמיים בטורקיה העריכו כי מספר הקורבנות בנפש יגדל, שכן להערכתם מאות בני אדם עודם לכודים.

ברחבי העיר רוכלים מוכרים יריעות פלסטיק וחוטים, והתושבים משתמשים בהם להקמת מחסות זמניים. בחצרות בתים רבים הוקמו אוהלים. אל בתי החולים ממשיכים להגיע מעט פצועים, אולם כוחות החילוץ מתקשים עדיין בהוצאת מאות אנשים, שעל פי ההערכות עדיין לכודים תחת הריסות הבניינים.

עשרות אלפי בני אדם ישנו הלילה מחוץ לבתיהם, למרות תנאי מזג האוויר הקשים, מדליקים מדורות כדי להתחמם. חלקם איבדו את ביתם ורבים מהם שחששו מרעשי המשנה. שלושה רעשי אדמה משמעותיים כאלו אכן הורגשו במזרח המדינה, שניים מהם בעוצמה של 5.6 בסולם ריכטר ואחד נוסף בעוצמה של 6.

ראש ממשלת טורקיה, רג'פ טייפ ארדואן, ביקר באזור שנפגע. לדבריו, הוא הודה למדינות שהציעו להושיט לטורקיה עזרה, אך טען כי ארצו יכולה להתמודד עם האסון בכוחות עצמה. עם זאת, מעדויות שמגיעות מאזור האסון ניתן ללמוד כי קיים מחסור ממשי בצוותי חילוץ וציוד הכרחי לפינוי ההריסות הרבות. בעיר ארג'יש, הסמוכה לגבול עם איראן, קרסו לפחות 80 בניינים, בהם גם בית מלון, בעוד שבעיר ואן התמוטטו 10 בניינים.

ראש העיר ארג'יש, שנפגעה באופן החמור ביותר, סיפר כי "אנחנו צריכים סיוע רפואי דחוף, אנחנו צריכים תרופות". ניצולים מהעיר התלוננו על מחסור בציוד כבד שיסייע בפינוי שיטתי של קומות הבניינים שקרסו זו על זו. ראש העיר ואן הוסיף כי "יש אנשים רבים מתחת להריסות. אנחנו יכולים לשמוע את זעקותיהם וצעקותיהם לעזרה. אנחנו צריכים עזרה דחופה".

7 מתוך 7 |
ניצול בארג'יש בוחן את הריסות ביתו
1 מתוך 7 |
ניצולים מקבלים אוכל מארגוני סיוע
2 מתוך 7 |
עיר אוהלים שהוקמה לאכלס את הניצולים

מוסטפא ארדיק מהמכון הסייסמולוגי בקנדילי התייחס למימדי הנזק ואמר כי "אנחנו מעריכים שבסביבות אלף בניינים ניזוקו, ומעריכים את מספר ההרוגים במאות, אולי אפילו אלף". בנוסף, קטעה רעידת האדמה את אספקת החשמל ושירותי הטלפון הקווי במרבית אזורי הפגיעה. בחלקם הופסקו גם שירותי הגז באופן יזום מחשש לפיצוצים.

נציג מהצלב האדום הטורקי הצהיר כי צוותי סיוע מכל רחבי המדינה נשלחים לאזור ממקומות אחרים ובמקביל מוקמים מחנות מקלט ונאסף ציוד רב הכולל שמיכות נגד הקור הרב, מים ומזון.

נשיא ארה"ב ברק אובמה הביע אתמול צערו בפני העם הטורקי. "אנו צריכים לעמוד מאוחדים לצד בני בריתנו הטורקים בשעה קשה זו. אנו מוכנים לעזור להם", הוא אמר. הנשיא פרס התקשר אתמול אל עמיתו הטורקי, הביע את צערו, והציע סיוע. כאמור, כרגע מסרבת טורקיה לקבל סיוע בינלאומי בהתמודדות עם האסון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ