שליח "הארץ" מדווח מאזור הרעש בטורקיה

ניצולים: המאמצים לא רציניים, היכן הצוותים מהעולם?

המקומיים מפקפקים בדיווחים הרשמיים על מניין ההרוגים ברעידת האדמה. תושב העיר: לא מבין למה ארדואן לא מאפשר לישראלים להגיע

אנשיל פפר
ואן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אנשיל פפר
ואן

האזרחים הטורקיים לא מאמינים לדיווחים הרשמיים שיוצאים מהשלטונות על כך שברעידת האדמה במזרח המדינה נהרגו 279 אזרחים. נורי אוסטורק, מורה מעיירה באזור ואן שהגיע לעיר כדי לנסות למצוא קרוב משפחה שאבד תחת ההריסות, אמר היום (שני) ל"הארץ" כי "ברור שיש הרבה מאות לכודים שלא הצליחו להגיע אליהם, יש יותר מאלף הרוגים".

מניין ההרוגים ברעידת האדמה שהכתה אתמול במזרח המדינה בעוצמה של 7.2 בסולם ריכטר עלה היום, כאמור, לקרוב ל-300. לפחות 1,300 בני אדם נפצעו, ומאות בניינים קרסו.

באופן כללי השקט נשמר אבל אזרחים רבים מתלוננים על כך שמאמצי ההצלה "לא רציניים". "פשוט אין כאן מספיק מקצוענים. הם עובדים ללא רגישות", אמר דוגאן יאלמה, תושב מקומי תוך כדי שהוא צופה במאמצים לחלץ ניצולים מתוך בניין דירות שקרס בלב ואן. לדבריו, "אני לא מבין למה לא הגיעו עוד צוותים מהעולם. לישראלים יש צוות הצלה מצוין, למה ארדואן לא מוכן שהם יגיעו לכאן?" (יאלמה לא היה מודע לכך שהוא משוחח עם כתב ישראלי, א"פ).

7 מתוך 7 |
ניצול בארג'יש בוחן את הריסות ביתו
1 מתוך 7 |
ניצולים מקבלים אוכל מארגוני סיוע
2 מתוך 7 |
עיר אוהלים שהוקמה לאכלס את הניצולים

לכל הדיווחים האחרונים כנסו לדף הפייסבוק של אתר הארץ

סאפה דורמוז, איש צוות הצלה שהגיע לפנות בוקר מאיזמיר הודה במהלך הפסקת אוכל קצרה של צוותו: "לא הצלחנו בינתיים בעשר השעות שאנחנו כאן למצוא אפילו ניצול אחד". הצוותים הטורקיים מסתייעים בכלים הנדסיים כבדים אבל נעדרים ציוד ייעודי לפתיחת מעברים אל החללים התת-קרקעיים שבין ההריסות.

מאות חברים וקרובי משפחה התאספו סביב בניין הדירות בשקט. "מישהו קיבל אתמול הודעת טקסט מאח שלו שנלכד בבניין" אמר אחד מהם, "אבל כבר עברו שלושים שעות מאז רעידת האדמה וכבר לא נראה שיש הרבה תקווה".

ברחבי העיר רוכלים מוכרים יריעות פלסטיק וחוטים, והתושבים משתמשים בהם להקמת מחסות זמניים. בחצרות בתים רבים הוקמו אוהלים. אל בתי החולים ממשיכים להגיע מעט פצועים, אולם כוחות החילוץ מתקשים עדיין בהוצאת מאות אנשים, שעל פי ההערכות עדיין לכודים תחת הריסות הבניינים.

עשרות אלפי בני אדם ישנו הלילה מחוץ לבתיהם, למרות תנאי מזג האוויר הקשים, מדליקים מדורות כדי להתחמם. חלקם איבדו את ביתם ורבים מהם שחששו מרעשי המשנה. שלושה רעשי אדמה משמעותיים כאלו אכן הורגשו במזרח המדינה, שניים מהם בעוצמה של 5.6 בסולם ריכטר ואחד נוסף בעוצמה של 6.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ