בריטניה: מרחבת הריקודים לאולמות התפילה

שירות "הארץ"
שירות "הארץ"

קתרין, 25, מתארת את עצמה כבחורה מפונקת. אולם לדבריה, כבר מאז שהיתה בת ארבע היא חולמת להיות נזירה. את השנים האחרונות היא בילתה, בדומה לרוב בנות גילה, בטיולים, במסיבות - לצד לימודים לתואר ראשון בקינגס קולג' בלונדון. בין לבין היא גם עבדה כדוגמנית, חוויה שהותירה בה תחושה של חוסר סיפוק וגרמה לה לשקול את האפשרות של הקדשת חייה לאלוהים. הבי-בי-סי מדווח כי בשנים האחרונות הולך וגדל מספר הנשים הצעירות בבריטניה שבוחרות לוותר על קריירה וחברים - כדי להתמסר לאלוהים.

"אני זוכרת שאחרי תצוגת האופנה הראשונה שבה השתתפתי, חזרתי הביתה והרגשתי ריקנות גדולה. הרגשה של 'אז זהו זה'? זה לא נפלא כמו שחשבתי'", נזכרת קתרין, "אני אוהבת בני אדם ואוהבת לבלות, אבל זה לא הכל בחיים". קתרין נוהגת לבקר במנזר סנט דומיניק בניו פורסט, המאפשר לאנשים מבחוץ להתארח בו לתקופות של התבודדות רוחנית.

אולם קתרין לא לבד, בחמש השנים האחרונות עלה שיעור הנשים מתחת לגיל 40 הנמצאות בשלב ההכשרה - מ-42% ב-2006 ל-70% ב-2010. נזירות המסדר הפרנסיסקני חיות בלב העיר לידס, והן אחת הקהילות הצעירות ביותר בבריטניה. ממוצע הגילים שלהן הוא 30. הן עובדות עם חסרי בית ומבקרות בבתי ספר ובקהילות מאמינים.

"אין אישיות מוגדרת מראש של אשה שנועדה להיות נזירה", אומרת הנזירה יסינטה מהמסדר הדומיניקני. "הנשים הצעירות שבאות לכאן הן כאלה שחיות חיים רגילים, כולל אלכוהול, בני זוג ומסיבות. הן בדרך כלל נשים שטעמו כבר או טועמות מההצלחה, ולמרות זאת חשות שיש עוד משהו. הן רוצות יותר". לפני שיסינטה הצטרפה למסדר, בסוף שנות ה-20 לחייה, היא עבדה במשרה מלאה כמטפלת בריפוי בעיסוק. על הרצון הראשוני שלה להיות נזירה העיב פחד מהשינוי הצפוי בחייה. "אני חושבת שהפחד היה שאם אוותר על כל מה שחשבתי אז שעושה אותי מאושרת אהיה אומללה", היא אומרת, "היום אני יכולה לומר בלבי ביושר שלא הייתי רוצה לעשות שום דבר אחר".

המנזר מקבל נזירות חדשות פעם בשנה, אבל מוודא שכל מצטרפת חדשה תשתלב היטב בקהילה. "כשאני כאן, אני אוהבת את זה, ובכל פעם שאני חוזרת זה מוצא חן בעיניי עוד יותר והרצון שלי להצטרף גובר", אומרת קתרין שקיוותה להצטרף לקהילה כבר השנה, אבל הנזירות יעצו לה לחכות עד שתהיה בטוחה לחלוטין. "אנחנו מקוות ומתפללות שהיא תחזור", אומרת יסינטה, "זה גם מבחן. היא מאוד רוצה להצטרף אלינו עכשיו, אבל האם תרצה גם בעוד שישה חודשים? אם לא, זה יהיה סימן טוב לכולנו שזה לא היה אמור להתממש".

תגובות