אתמול עדיין הגיעו הודעות טקסט מלכודים

באזור ואן שבמזרח טורקיה משוועים לסיוע בינלאומי, אבל זיכרון רעידת האדמה הקודמת והכבוד הלאומי עדיין מהווים מחסום בפני הזמנת צוותים זרים

אנשיל פפר
שליח "הארץ" לטורקיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אנשיל פפר
שליח "הארץ" לטורקיה

ואן. אחמט גונור עמד אתמול וצפה בגל החורבות שהיה עד יום ראשון בבוקר בניין דירות חדש של שבע קומות. "אתמול אנשים עוד סיפרו שהם קיבלו הודעות טקסט מאנשים שלכודים בפנים", אמר בעצב, "אבל כבר עברו 30 שעות ולא נראה שיש עוד הרבה תקווה". בטורקיה דווח אמש על 279 הרוגים ברעידה, ועל מאות לכודים בין ההריסות ובאנקרה עדיין מסרבים למרבית הצעות הסיוע הבינלאומיות.

אף על פי שדיווחי התקשורת על רעידת האדמה בעוצמה של 7.2 בסולם ריכטר התמקדו בעיר המחוז הגדולה של מזרח טורקיה, ואן - עיר זו נפגעה באורח קל יחסית. מלבד בניין הדירות "סאפה", על שדרת קאזים קאראבקיר המרכזית, מספר הבניינים בעיר שהתמוטטו הוא מועט. עיקר ההרס נמצא מצפון לוואן וקרוב יותר למוקד הרעש, בעיירה ארצ'יש. שם, קרסו עשרות מבנים והפכו לעיי חרבות. "סבלנות, סבלנות", קראו מחלצים בעיירה לנער בוכה שהיה כלוא תחת גושי בטון גדולים. ידו של מבוגר, טבעת על אחת האצבעות, הציצה מבין ההריסות לצידו. במקום אחר, נתקל צלם עיתונות באשה ובתה שחולצו מתחת לגוש בטון בין הריסות בניין, שהתנשא עד שלשום לשש קומות.

גם בוואן אפשר היה לראות את סימניה של רעידת האדמה, שמאז שהתרחשה גרמה יותר מ-200 רעידות משנה באזור. במרבית הבניינים ניכרו סדקים עמוקים בקירות החיצוניים, מרפסות נוטות החוצה, וחלקי בטון ענקיים שנותקו מהבניינים, ונותרו בין שמים לארץ. ראש ממשלת טורקיה, רג'פ טייפ ארדואן, טס אתמול לביקור קצר באזור כדי להעריך את ממדי האסון. ארדואן אמר כי הוא חושש לגורל הכפרים שבתיהם בנויים מלבני בוץ. לדבריו, "כמעט כל הבניינים בכפרים האלה נהרסו".

אלפים מתושבי העיר שאיבדו את ביתם או שפחדו מקריסתם בשל רעש משנה, נאלצו להעביר את הלילה תחת כיפת השמים - בטמפרטורות נמוכות - כאשר רק לבני המזל בהם היו אוהלים, שאותם הקימו בגנים ציבוריים.

בפינות הרחובות, עסקו סוחרים זריזים במכירת יריעות פלסטיק וחבלים. אלו נחטפו במהרה על ידי גברים שביקשו להקים מחסה לבני משפחותיהם. גם אלו שבחרו להישאר בביתם נאלצו להתמודד עם תנאים קשים - בחלקים גדולים של העיר טרם חודשה אספקת החשמל ומרבית החנויות נותרו אתמול סגורות. עם זאת, באלו שהיו פתוחות, לא ניכר מחסור במזון.

אתמול בערב דיווחה אנקרה על 279 הרוגים באסון, ועל עוד מאות שנותרו לכודים בין ההריסות. אולם תושבים בוואן משוכנעים שהמספר גבוה בהרבה. "רק פה בבניין היו 48 דירות ורוב האנשים היו בבית בזמן הרעש. זה היה יום ראשון בבוקר והם לא הלכו לעבודה", אמר אחד התושבים, נאג'אט אוסטורק. "יש מאות רבות של הרוגים, יותר מאלף". אוסטורק בא עם עוד כמה קרובים לחפש את בן הדוד שלהם צ'טין בורמה, קצין במשטרת ואן. איש לא שמע ממנו מאז הרעש ובני המשפחה - המעריכים כי הוא נקבר תחת ההריסות יחד עם אשתו מריאן ותינוקם בן השנתיים - הולכים ומאבדים תקווה, ובשקט, הם מביעים אכזבה מאופן החילוץ.

דיווחים נוספים מאזור האסון - בדף הפייסבוק של הארץ

יחד איתם, עשרות רבות של בני אדם חפרו אתמול סביב בניין הדירות שנמחק, כשמבין הריסותיו מבצבצים חלקי רהיטים ומוצרי חשמל ביתיים. רק חלק קטן מהחופרים והמחפשים לבשו מדים של צוות חילוץ מקצועי, וכלי העבודה שבהם נעשה שימוש היו מחפרים הנדסיים גדולים - שלא מסוגלים לפתוח פתחי מעבר לחללים התת-קרקעיים שמתחת להריסות. "אין כאן די מקצוענים", אומר נורי אוסטורק. "הם עובדים ללא רגישות. למה לא נתנו לצוותי חילוץ מקצוענים לבוא מארצות אחרות? שמעתי שלישראל יש צוות חילוץ מצוין, למה ארדואן לא הסכים שיבואו?", תהה אוסטורק (שלא ידע שהוא משוחח עם כתב מישראל, א"פ). בינתיים מקבלת טורקיה סיוע בעיקר מאיראן ואזרבייג'אן הסמוכות.

התושבים מחליפים ביניהם השערות ושמועות, מדוע דווקא הבניין החדש יחסית קרס, בעוד יתר הבניינים סביב, גם הישנים שבהם - שרדו, פחות או יותר, ברעש. אחד מאשים את הקבלנים שחסכו מלט ובטון ביסודות. אחר טוען שבאולם תצוגה של יצרנית המכוניות "רנו" בקומת הקרקע, הרסו קירות תמך כדי לפנות מקום לדגמים החדשים.

אולם לעת עתה לא נראה שיש כעס גלוי על החלטת ממשלת טורקיה שלא לקבל סיוע ממדינות זרות. אמש התקשר ראש הממשלה בנימין נתניהו לעמיתו הטורקי רג'פ טייפ ארדואן - בשיחה ראשונה בין השניים מזה כמעט שנה - כדי להביע תנחומים על קורבנות רעידת האדמה. נתניהו שב ואמר לארדואן כי ישראל מוכנה להגיש מיד כל סיוע הומניטרי לו זקוקה אנקרה. ארדואן הודה לנתניהו על דבריו אולם אמש פרסמה טורקיה הודעה כי בשלב זה אינה זקוקה לסיוע זר.

כיום, היכולת להתמודד לבד עם תוצאות רעידת האדמה היא עניין של גאווה לאומית בעיני הטורקים. זאת, לאחר שב-1999 נאלצה המדינה להסתייע במדינות זרות ברעידת האדמה שפגעה בעיר איזמיט בצפון-מערב המדינה. מאז אותו אסון, השקיעו באנקרה משאבים רבים בשירותי ההצלה והחירום. הצלב האדום הטורקי הזדרז אתמול להקים מחנות אוהלים מצפון לוואן לאלפי התושבים שנאלצו לעזוב את בתיהם.

עם זאת, נראה שצוותי החילוץ חסרים את האמצעים המתאימים לפעולות ההצלה הכירורגיות מתוך עיי החורבות. ספה דורמוז', חבר בצוות חילוץ שבא אתמול לפנות בוקר בטיסה מהעיר איזמיר, הודה בעייפות - לאחר עשר שעות עבודה רצופות בבניין הדירות - ש"לא הצלחנו לחלץ אפילו ניצול אחד". לדבריו, חברי הצוות שלו עברו אימונים בגרמניה ובהולנד אבל הוא העדיף לא להתייחס לציוד המקצועי החסר וכשנשאל על החלטת הממשלה שלא לקבל סיוע ממדינות אחרות, חייך ואמר: "שאל את המפקדים שלי". בשדה התעופה הקטן של ואן, נחת עד אתמול אחר הצהריים מספר קטן של מטוסים ומסוקים צבאיים, אבל לא נראה עדיין שמדובר במבצע בהיקף לאומי.

למרות חוסר האונים של התושבים, בדרך כלל נשמר השקט הציבורי. המשטרה הטורקית הציבה בכיכר אתאטורק המרכזית רכב גדול לפיזור הפגנות עם תותח מים, אבל לא נעשה בו שימוש. אף שבוואן חיים מעל חצי מיליון תושבים, יש בעיר תחושה מסוימת של ניתוק, בעיקר בשל המרחק העצום בין המחוז, שנמצא על גבול איראן, לבין מרכזי השלטון והמסחר באנקרה ואיסטנבול. אולם גם בשל העובדה שמרבית התושבים באזור הם כורדים ואזרים, ולא טורקים אתניים. רבים מהרחובות בלב ואן היו משובשים עוד לפני רעידת האדמה ומהעזובה של חלק גדול מהבתים, עושה רושם שהפיתוח הכלכלי המואץ שעובר על טורקיה בעשור האחרון, פסח במידה רבה על חבל ארץ זה.

השתתף בהכנת הידיעה: ברק רביד

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ