תוכנית אוגנדה

גם באוגנדה שבמרכז אפריקה קמה תנועת מחאה עממית בעקבות המשבר הכלכלי והשחיתות במדינה. לאחר הצלחת המהפכות בצפון היבשת, מקווים התושבים ל"אביב ערבי" מדרום לסהרה

ג'וש קרון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'וש קרון

סם קטנדה מוחה את מצחו בשעה שהאדים העולים מהמחבת שלו מכים בפניו. העסק שלו, דוכן להכנת "רולקס", המאכל המקומי האהוב העשוי מחביתה מגולגלת, ידע ימים טובים יותר בעבר, אולם כפי שקטנדה אומר: "החיים השתנו".

הלקוחות כבר אינם צובאים על הדוכן. כלכלת אוגנדה שרויה במערבולת, מחירם של חומרי הבעירה השונים המשמשים אותו להבעיר את האש בכירה, החל מבננות ועד נפט ופחם, הוכפל בחודשים האחרונים. מעמדו של השילינג האוגנדי ביחס לדולר האמריקאי הוא מן החלשים בעולם השנה, ומורת הרוח שמעורר המצב הכלכלי מזינה את תנועת המחאה העירונית, שהפכה לגדולה ביותר באפריקה שמדרום לסהרה. רבים מאזרחי אוגנדה אומרים כי קיבלו השראה מהאביב הערבי.

הטענות זהות: רבים מאזרחי אוגנדה סבורים כי ממשלתם מושחתת עד היסוד וכי נשיאם, יוברי מוסווני, המחזיק בשלטון 25 שנים, פרק זמן ממושך יותר מגילה של מחצית מאוכלוסיית המדינה, מזלזל ואינו מתחשב כלל במצבם הקשה.

הממשלה מאשימה מנגד את מנהיגי האופוזיציה, שהם מנצלים את הבעיות הכלכליות הפוקדות את המדינה לטובתם האינטרסים הפוליטיים שלהם. מנהיגי האופוזיציה ארגנו באפריל הפגנות "בנוסח מצרים". מאז, פתחו עורכי דין, מורים, נהגי המוניות וסוחרים במדינה בשביתות והפגנות. כוחות הממשלה דיכאו אותם לעתים באלימות, הרגו יותר מתשעה מפגינים ועצרו מאות, בהם מנהיגי אופוזיציה בכירים.

הכלכלה בקשיים בגלל המחירים המאמירים של סחורות רבות, בעיקר של הנפט הגולמי. מאחר שלאוגנדה אין מוצא לים, העלייה במחירי הנפט מטילה עליה לחץ נוסף, שגורם לעליית מחירים של סחורות מיובאות רבות. הייצוא של אוגנדה היה קטן מהצפוי, והממשלה התמקדה בעיקר בפעילות במגזרים מקומיים, בבנייה ובשירות הציבורי. תומכי הממשלה טוענים כי במדינה קיים שוק חופשי, ועדיף לתת למחירי הסחורות לעלות מאשר לווסת אותם ולעודד פעילות של שוק שחור. "יש חוסר איזון מבני במדינה, שמעלה את המחירים", אמר פרד מוהומוזה, יועץ כלכלי במשרד האוצר האוגנדי. "אנו מבינים שיש הרבה אי שביעות רצון "בעיקר בנוגע ליוקר המחיה", אמר טמלה מירונדי, אחד מדוברי הממשלה. ואולם, לדבריו "לא סקרי דעת קהל הם שמושלים באוגנדה".

פיזור הפגנה נגד הממשלה סמוך לקמפלה, בירת אוגנדה, לפני חודשיים. המפגינים טוענים כי הנשיא מוסווני, העומד בראש המדינה כבר 25 שנים, אינו מתחשב בצרכיהם צילום: רויטרס

אין מקום שבו בולטים התסכולים יותר מאשר בשוק קיסקה שבמרכז הבירה קמפלה. מדובר בעיר בתוך עיר, מבוך של מסגרים, מצחצחי נעליים, מכונאים, בעלי דוכני רחוב כשל קטנדה, שהכנסותיהם צנחו והם מתקשים לפרנס את משפחותיהם. "אתם יודעים איך זה עובד", אומר ג'וסף קיגונדו, מכונאי בן 23 בקיסקה, שעבד בעבר בעיראק כמאבטח לצד הכוחות האמריקאיים. "העשירים הם עשירים מאוד, והעניים הם רבים, רבים מאוד. לכן רואים את המחאה ברחובות, אין לנו משהו אחר לעשות".

קטנדה אינו מפגין, אולם לדבריו, הוא מזדהה עם המפגינים. "החיים הם בכלל לא בסדר", אומר קטנדה. "אני לא פוליטיקאי. אני לא יודע במי אני תומך, אבל מי שיבוא, אקבל אותו בברכה". ה"רולקסים" שלו (שתי ביצים מגולגלות בתוך צ'פאטי) הם לא רק מזון מהיר מקומי, אלא מדד אמיתי של הכלכלה באוגנדה, כמו מדד הביג מק, שלפיו משווה השבועון אקונומיסט את מחירי הקציצה במדינות שונות. לדברי קטנדה, באפריל הוא מכר 100 רולקסים ביום, ואילו עתה הוא מוכר רק 20.

אין ספק שהמדינה התקדמה מאוד מאז ימיו עקובי הדם של אידי אמין, הרודן ההפכפך ששלט באוגנדה בשנות ה-70. הנשיא מוסווני דיכא את המרד של צבא ההתנגדות של האל, פתח את המדינה להשקעות מבחוץ ולסיוע בפיתוח, והפך את אוגנדה לאחת מבעלות בריתה הקרובות של ארה"ב באפריקה.

עגורנים ענקיים הבונים גורדי שחקים נראים בקו הרקיע וכוכבי היפ-הופ אמריקאים מופיעים במדינה. גם השפעתה האזורית הולכת וגדלה. אוגנדה הקצתה אלפי חיילים לשמירת השלום בסומליה מוכת האנרכיה. ביבשת שבה דמות השליטים משקפת לעתים קרובות את דמותה של המדינה, הצלחתה של אוגנדה קידמה את מוסווני אל מרכז הבמה האפריקאית.

ואולם, יש סדקים שמערערים את מצבה. השחיתות והבזבוז שולטים במדינה השקועה בהזנחה. בשעה שהממשלה רכשה ממטוסי קרב ומל"טים למשימות ריגול, הכבישים מבוקעים ומלאי בורות. קמפלה סובלת מהפסקות חשמל ממושכות. תאורת הרחוב, לעומת זאת, ממשיכה לדלוק שלא לצורך בכל שעות היום. האמון במנהיגות המקומית צללה עד לנקודת שפל כזו שמהגר מאירלנד נבחר לאחרונה לתפקיד בכיר במועצה של אחת הערים הגדולות דווקא מפני שהוא זר. כשהחל המשבר הכלכלי, גינו מבקרים רבים את המנהיגות על ניתוקה מהעם. הנשיא אמר לאזרחים שיש יתרונות בירידת ערכו של המטבע המקומי, שיביא לעלייה בתיירות, אולם הודה כי לסוחרים המקומיים "צפויים חיים קשים".

מוסווני הביא את המודרניזציה לבני אוגנדה, שפתחה לפני מיליוני אוגנדים את פייסבוק והטלוויזיה בלוויין, ורבים מהם עקבו בצימאון אחר האביב הערבי כשבני אפריקה מהצפון הדיחו את שליטיהם. לדברי רוברט סמפה, יועץ השמה, "מה שקרה באזורים האלה הוא מקור השראה בשבילנו". "האזרחים כועסים מאוד", אמר רונלד קבובה, בן 40, נהג "בודה בודה", אופנוע המשמש מונית. קבובה מכיר את האזור כמו את כף ידו. הוא מסיע את הבודה בודה שלו ברחבי קמפלה ומסיע נוסעים מכל שדרות החברה."אם תהיה עוד שביתה, כל האנשים כאן יצטרפו", אמר.

ניו יורק טיימס

תרגום: פרידה פרס-דניאלי. עריכה: עדי ערמון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ