אי-פי
רויטרס

שליט לוב לשעבר, מועמר קדאפי, נקבר היום (שלישי) עם שחר במיקום סודי במדינה על ידי נציגי הממשלה הזמנית בלוב, כך דיווח היום ערוץ אל-ג'זירה. קדאפי הובא לקבורה יחד עם בנו מותעסם בחשאיות מתוך רצון למנוע את הפיכת הקבר לאתר עלייה לרגל.

זמן קצר לאחר ההודעה על קבורת קדאפי, נהרגו יותר מ-50 בני אדם בעיר סירת המזוהה עימו כששני מכלי דלק התפוצצו. על פי עדויות ראייה, נראה כי הפיצוצים נגרמו בשל קצר, אולם אין לשלול אפשריות נוספות.

אתמול הודיעה הממשלה הזמנית בלוב כי גופותיהם של הרודן המודח ובנו מותעסם הוצאו מחדר הקירור בעיר מיסרתה, בו הוצגו לראווה בימים האחרונים. התורים שהשתרכו מחוץ לחדר הקירור ועצם הבאת גופת הרודן המודח לשם הביאה רבים להטיל ספק ביכולת בממשלה החדשה ובשיקול דעתה.

גופות קדאפי ובנו בחדר הקירור במיסרתהצילום: רויטרס

"הוא גורם לנו נזק במותו כפי שפגע בנו בחייו", אמר אחד השומרים על המתחם בו הוחזקה הגופה. מעבר לויכוח המהותי, ריקבונן של הגופות חייב את הבאתם לקבורה של קדאפי ובנו. שלשום הבטיח ראש הממשלה הזמנית, מוסטפא עבד אל-ג'ליל הבטיח לחקור את נסיבות מותו.

בנוסף, ממשלת המעבר הזמנית הודיעה כי סייף אל-איסלאם, בנו הנמלט של רודן לוב המודח, נמצא סמוך לגבול בין לוב לאלג'יריה וניז'ר ומתכנן לברוח מהמדינה בעזרת דרכון מזוייף. לדברי בכיר בממשלה, אל-איסלאם קיבל סיוע מאנשי מודיעין לשעבר.

בעקבות הביקורת על הלינץ' שבוצע בקדאפי, אמר אתמול בכיר בנאט"ו כי הברית לא ידעה כלל שהעריץ היה בשיירה שנפגעה בתקיפות האוויריות, בשעה שנמלט מהעיר הנצורה סירת, כשכוחות האופוזיציה סגרו עליו. "ראינו שיירה ולא היה לנו כל מושג שקדאפי נמצא שם. למעשה, הופתעתי שקדאפי היה באזור סירת", אמר מפקד המבצעים של נאט"ו.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ