שליח "הארץ" מדווח ממוקד הרעש בטורקיה

בת שבועיים חולצה מההריסות; טורקיה ביקשה מישראל סיוע בציוד

אנקרה הודיעה שהיא זקוקה לסיוע ממדינות זרות בשל מחסור במבנים ניידים לתושבים שאיבדו את בתיהם. מניין ההרוגים עלה ל-459, ומאות נעדרים

ברק רביד, עמוס הראל ואנשיל פפר
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
ברק רביד, עמוס הראל ואנשיל פפר

52 שעות עברו מאז פגע הרעש במזרח טורקיה, ואלפי מחלצים שהגיעו מכל רחבי המדינה הענקית ממשיכים לחפור תחת ההריסות ולחפש אחר ניצולים. גם בשעות האחרונות נמצאו כמה אזרחים לכודים בעודם בחיים, והצוותים הצליחו לחלצם, בהם תינוקת בת שבועיים שחולצה מהריסות בניין בעיר ארצ'יש יחד עם אמה וסבתה.

מצלמות הטלוויזיה תיעדו את המחלץ, קאדיר דירק, בחליפת החילוץ הכתומה זוחל לתוך חריץ בין הריסות הבניין, ומושיט את זרועותיו לעבר התינוקת אזרא קרדומאן. קאדיר העביר את התינוקת הרכה לידי אנשי הרפואה, שמיהרו לעטוף אותה בשמיכה ולהעבירה לאמבולנס לקול מחיאות הכפיים של עשרות המחלצים במקום.

טורקיה הודיעה כי היא תקבל סיוע ממדינות זרות בהתמודדות עם האסון, לאור המחסור במבנים לשיכון התושבים שאיבדו את בתיהם. אלפים נאלצים לישון כעת באוהלים, כשהטמפרטורות מתקרבות לאפס. משרד החוץ הטורקי פנה היום למשרד החוץ ולמשרד הביטחון בירושלים וביקש מבנים ניידים. בשלב זה הטורקים לא מעוניינים במשלחת חילוץ ישראלית.

משרד הביטחון מטפל כעת בהעברת הסיוע המבוקש, ומחר אחרי הצהריים יצא מטוס ראשון המוביל מבנים ניידים לטורקיה. העברת הסיוע הישראלי נעשית בעקבות יוזמתו של הנשיא שמעון פרס, שזמן קצר לאחר רעידת האדמה, ביום ראשון, היה הבכיר הישראלי הראשון שהציע לטורקים סיוע בשיחה שקיים עם עמיתו הטורקי עבדוללה גול.

קרדיט: מתוך ערוץ היוטיוב של אי-פי

צפו בחילוץ התינוקת. צילום: אי-פי

מניין ההרוגים הרשמי ברעש עומד כרגע על 459, אך גורמים רשמיים טוענים כי אין ספק שהמספר רק יילך וייגדל ככל שיחלוף הזמן. למעלה מ-1,300 בני אדם נפצעו ומאות מוגדרים נעדרים.

כמעט 500 רעידות משנה הורגשו באזור מחוז ואן מאז יום ראשון, לפי המכון הססמולוגי הטורקי. אחר הצהריים הורגשה רעידה נוספת במזרח המדינה בעוצמה של 5.4 בסולם ריכטר, באותו האזור בו הכה הרעש ביום ראשון, עד כה לא דווח על נפגעים או נזק נוסף. במהלך היום התמקדו מאמצי החילוץ בעיר ארצ'יש הממוקמת כ-80 קילומטר צפונית לבירת המחוז ואן.

9 מתוך 9 |
צילום: רויטרס
1 מתוך 9 |
2 מתוך 9 |

עשרות רבות של בניינים בעיר קרסו ומרבית המשאבים וכוח האדם שהוקצה למשימת חיפוש הניצולים מופנה לשם. באזור האסון פועלים צוותי חילוץ מאזרבייג'אן ומאיראן הסמוכות, למרות שאנקרה דחתה הצעות סיוע מישראל וממדינות אחרות.

במקביל, בצוותי החילוץ קיים חשש רב לחייהם של אלפי אזרחים המתגוררים בכפרים ההרריים שבסביבה. לכפרים אלה קשה לשנע ציוד חילוץ וקווי התקשורת נותקו. לדברי פיראט אורזיג, מראשי צוותי החילוץ: "ההערכה היא שבכפרים לא נצליח למצוא ניצולים, מכיוון שהבתים שם עשויים מחימר ובוץ, מה שלא משאיר כמעט חללים מתחת להריסות, בניגוד לבניינים בתוך העיר הבנויים מבטון ולבנים. לכן הוחלט במשרד להגנה אזרחית למקד את מירב המאמצים כאן בעיר".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ