מאזן הכוחות במועצת הביטחון משתנה לרעת הפלסטינים

אל גואטמלה וטוגו, שנוטות לתמוך בעמדה האמריקאית ונבחרו לחברות בלתי קבועות במועצה, הצטרפה גם אזרבייג'אן, שמפגינה נטיות דומות

שלמה שמיר
כתב "הארץ" בניו יורק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שלמה שמיר
כתב "הארץ" בניו יורק

לאחר 16 סיבובי הצבעה, שנמשכו מאז סוף השבוע, נבחרה היום (שלישי) אזרבייג'אן כחברה החמישית הבלתי קבועה החדשה במועצת הביטחון. בחירתה של אזייברג'אן הובטחה מאז הבוקר, כאשר נודע שסלובניה, שהתמודדה גם היא על המושב החמישי, פרשה מהמרוץ. בסבב האחרון של ההצבעה קיבלה אזרבייג'אן 155 קולות, יותר משני השלישים הנדרשים להיבחר למועצת הביטחון.

אזרבייג'אן הצטרפה לארבע החברות הבלתי קבועות החדשות שנבחרו בהצבעות שהתקיימו בשבוע שעבר: מרוקו, פקיסטאן, גואטמאלה וטוגו. החברות החדשות יתחילו לכהן במועצה מהראשון בינואר 2012, לתקופה של שנתיים. הבחירות הפעם ריתקו תשומת לב מיוחדת מצד דיפלומטים ופרשנים, בגין ההצבעה הצפויה במועצת הביטחון בבקשת הרשות הפלסטינית להתקבל כחברה קבועה באו"ם.

ההרכב החדש של החברות הבלתי קבועות מצטייר כיותר נוח לארה"ב ופחות מבטיח לפלסטינים - במיוחד בגין הצטרפותן למועצה של גואטמאלה וטוגו (המחליפות את ברזיל וניגריה), הנחשבות כארצות ידידותיות כלפי המערב ונוטות לתמוך ביוזמות ובמהלכים של האמריקאים. אזרבייג'אן היא אמנם רפובליקה מוסלמית, אבל חשופה להשפעה אמריקאית ומקבלת סיוע משמעותי מוושינגטון. ארה"ב מחזיקה בתחומי המדינה בסיס צבאי ענק המשרת את צורכי הכוחות האמריקאים בעיראק ובאפגניסטאן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ