ארה"ב זוכרת את חלליה הרבנים הצבאיים

במעמד חברים בקונגרס, חנך צבא ארה"ב אנדרטה לזכר 14 רבנים-חיילים: "הקריבו כמו חיילים וחיו חיים של לוחמים"

נטשה מוזגוביה
כתבת "הארץ" בארה"ב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נטשה מוזגוביה
כתבת "הארץ" בארה"ב

תיירת ישראלית שהגיעה אתמול (שני) לבית העלמין הצבאי ארלינגטון שבווירג'יניה, לביקור בקברו של הנשיא המנוח ג'ון קנדי, התפלאה לשמוע שירים בעברית בוקעים מהאמפיתיאטרון במרכז האתר הענק. כשהסבירו לה שמדובר באירוע הקדשת האנדרטה לזכר 14 רבנים צבאיים, היא תהתה מדוע לא שרו את "התקווה". "אלה רבנים של הצבא האמריקאי", הסבירו לה. "כמה יהודים כבר משרתים בצבא האמריקאי?" התפלאה.

אכן, מקהלת הצעירים היהודים מהאקדמיה הצבאית בווסט פוינט, ששרים את "הליכה לקיסריה" ("אלי, אלי, שלא ייגמר לעולם") בעברית זה לא מראה טריוויאלי בבית העלמין בארלינגטון - המארח בדרך כלל טקסים ממלכתיים למיניהם בהשתתפות צמרת הממשל האמריקאי. אירוע הקדשת האנדרטה, לזכרם של 14 רבנים צבאיים שמתו במילוי תפקידם מאז מלחמת העולם השנייה, גם היה ייחודי - אחרי הכל, שלוש האנדרטאות האחרות על גבעת אנשי הדת בארלינגטון מוקדשות לנצרות; אחת מנציחה את הכמרים שנהרגו במלחמת העולם הראשונה, האחרת מוקדשת לזכרם של 134 הכמרים הפרוטסטנטים, ועוד אחת לזכר 83 הכמרים הקתולים.

סיפורו של אחד מתוך 14 הרבנים מוכר היטב לדור המבוגר יותר בארה"ב; הרב אלכסנדר גוד, בן 32, מת ב-2 בפברואר 1943, אחרי שצוללת גרמנית הצליחה להטביע ספינה עליה שהה, יחד עם מאות חיילים אמריקאים בדרכם לבריטניה. יחד עם שלושה כמרים במדים שהיו איתו על הספינה - מתודיסט, קתולי ורפורמיסט, הוא החל לחלק לחיילים המבוהלים חגורות הצלה. כשהחגורות נגמרו, ארבעתם הסירו את החגורות שלהם ונתנו לחיילים. בדקות שחלפו עד שהספינה טבעה במים הקפואים, הארבעה התפללו יחד עם החיילים הפצועים והגוססים, והרגע האחרון שבו הם נראו בחיים היה כשארבעתם עמדו שלובי ידיים והתפללו יחדיו. אחד הניצולים סיפר מאוחר יותר שבחושך, כאימה וכאוס ששררו על הספינה הטובעת, קולותיהם של ארבעת אנשי הדת היו "הדבר היחיד שגרם לי לזוז". לאחר מותם, הארבעה זכו בעיטורי גבורה, מדליה מיוחדת הוצאה על שמם ואף בול מיוחד.

קרדיט: נטשה מוזגוביה

אך ב-2007, כשקנת' קרייצר, סגן הנשיא לשעבר של הארגון "בני הלגיון האמריקאי" בפלהם שבניו יורק, ביקר ב"גבעת אנשי הדת" בארלינגטון, הוא לא מצא על האנדרטה את שמו של הרב אלכסנדר גוד - למרות ששמות שלושת הכמרים מספינת "דורצ'סטר" היו שם. כך החלה סאגה בת שלוש שנים לקידום פרויקט הקמת האנדרטה לזכר הרבנים הצבאיים בארה"ב.

התברר שהקמת אנדרטה בארלינגטון דורשת אישור של הקונגרס, וכמאה ארגונים יהודים התגייסו לשלוח מכתבים לחברי הקונגרס - שבסופו של דבר העביר את ההחלטה פה אחד. הקהילה היהודית גייסה 25 אלף דולר להקמת האנדרטה, עליה נחרטו שמות הרבנים וציטוט מספר שמואל ב': "מנשרים קלו, מאריות גברו". לפני שהאנדרטה הוצבה על הגבעה בארלינגטון, היא הוצגה בעשרות בתי כנסת ומרכזים קהילתיים ברחבי ארה"ב.

לא כל הרבנים המונצחים באנדרטה נהרגו בקרב. הרב מורטון סינגר התרסק עם חייליו במטוס בווייטנאם, בדרך לחגיגות חנוכה עם החיילים היהודים, והיו גם שמתו מסיבות טבעיות במהלך השירות.

טקס חנוכת האנדרטה בבית העלמין הצבאי ארלינגטון צילום: נטשה מוזגוביה

"אמונה היא הנשק הכי חזק בארסנל הצבאי שלנו", אמר בטקס חבר הקונגרס ג'ף מילר, יו"ר ועדת הווטרנים בבית הנבחרים האמריקאי. "הסיפור שלהם כמעט ונעלם", אמר. "אך האנדרטה מסמלת תחנה סופית במסע הארוך שלהם".

חברת הקונגרס דבי וסרמן-שולץ אמרה כי "זה חשוב שיהיה גיוון בשיח על ההיסטוריה של המדינה שלנו. אני נלהבת מכך שהסיפור על הגבורה והשירות של הרבנים הצבאיים היהודיים יעבור מדור לדור".

"המספר 14 בגימטריה שווה למילה 'יד' בעברית, והאנשים האלה הקדישו את חייהם לשרת בתור ידו של אלוהים", אמר דיוויד אנגל, בנו של הרב מאיר אנגל, שמת מהתקף לב במהלך שירותו בווייטנאם. כ-10,000 יהודים משרתים כיום בצבא ארה"ב.

יהודי מצדיע מול האנדרטה המנציחה את 14 הרבנים בצבא ארה"בצילום: נטשה מוזגוביה

ראש אנשי הדת של חיל האוויר, מייג'ור ג'נרל ססיל ריצ'רדסון, אמר שהוא לא הכיר את הרבנים אישית, אבל יודע מה הם עשו. "הם הקריבו כמו חיילים וחיו חיים של לוחמים, כששירתו בכל רחבי העולם, מוויטנאם עד אלסקה, ניחמו חיילים ברגעים הקשים, עודדו אותם, קברו אותם, היו עם המשפחות ברגע של הנקישה בדלת להודיע על מותו של אהוב".

עד מלחמת האזרחים, יהודים לא יכלו לשרת בצבא האמריקאי בתור אנשי דת. רק ב-1862, בעקבות פניית המנהיגים היהודים לנשיא אברהם לינקולן, הועבר חוק בקונגרס המאפשר לאנשי דת מכל האמונות לשרת בצבא. בטקס הוקרא בעברית ובאנגלית גם שיר הרעות של חיים גורי.

קרובי המשפחה של הרבנים אמרו שהיום בשבילם היה מלא התרגשות וגם עצב, וגם מלווה בתחושה של הגשמת יעד חשוב. "הם היו גיבורים אלמונים של החיים היהודים והאמריקאים, אך היום אנו מתחילים בתהליך של הכרה רשמית בתרומתם ובהקרבה הגדולה שלהם", אמר אלן פינקלשטיין, נשיא איגוד המרכזים הקהילתיים היהודיים. "האנדרטה הזאת קמה רק בגלל שכל כך הרבה אנשים הרגישו שהיא חייבת להיות שם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ