בתי חולים בסוריה משמשים לעינוי מתנגדי משטר פצועים

בדו"ח מיוחד שפרסם אמנסטי נטען כי לפחות בארבעה בתי חולים ממשלתיים נרשמו עדויות לפיהן מטופלים הוכו - לעתים גם בידי הצוות המטפל

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

דו"ח של הארגון העולמי לזכויות אדם אמנסטי שפורסם היום (שלישי) טוען כי מטופלים בבתי חולים ממשלתיים בסוריה עברו התעללות בידי כוחות הביטחון במדינה, ולעתים אף בידי הצוותים המטפלים עצמם.

"מבהיל מאוד לגלות שדומה כי הרשויות בסוריה נתנו יד חופשית לכוחות הביטחון בבתי חולים, ושבמקרים רבים צוותי בית החולים השתתפו בעינוי בני האדם שבהם היו אמורים לטפל", אמרה סלינה נאסר, חוקרת מטעם אמנסטי במזרח התיכון ובאפריקה. "בהתחשב בחומרת הפציעות בקרב אזרחים ברחבי המדינה, מטריד שרבים מעדיפים שלא לטפל בפציעות חמורות מאשר לגשת למוסדות רפואיים ראויים".

לטענת אמנסטי, בתי החולים בהם קיימות עדויות להתעללויות נמצאים, בין היתר, בבניאס ובחומס. על פי הדו"ח, רופא בבית החולים הצבאי בחומס העיד כי הבחין בארבעה רופאים וביותר מ-20 אחיות מתעללים במאושפזים או מזניחים אותם.

הפגנה נגד הנשיא אסד בחומס, בשבוע שעברצילום: רויטרס

בדו"ח הובאה גם עדותו של אדם שהבחין במטופל שהובא באוגוסט מחוסר הכרה לבית החולים בתל קלח, לאחר שהוכה על ידי כוחות הביטחון. "הוא היה מוקף בשבעה או שמונה אנשי ביטחון, חלקם עם רובים, ואחיות. לפתע הוא התעורר ושאל 'איפה אני'? באותו רגע כולם רכנו לעברו והחלו להכות אותו".

בסוף השבוע עזב שגריר ארצות הברית בדמשק, רוברט פורד, את המדינה ל"חופשה" ובכך ביטא את מחאתו וחששותיו לביטחונו האישי, לאחר קמפיין שטנה שנוהל נגדו בתקשורת המקומית, הנשלטת בידי המדינה. השגריר רוברט פורד "יידע את שר החוץ הסורי אודות הסכנות האורבות לו, וכן בפרטי הקמפיין המתנהל נגדו, בטרם עזב את סוריה", אמר גורם בשגרירות האמריקאית בדמשק.

במהלך החודשים האחרונים השגריר התבטא בפומבי מספר פעמים נגד פעולותיו של המשטר הסורי והדיכוי האלים של ההפגנות ברחבי המדינה. בשל כך, פורד היה נתון להתקפות מצד נאמניו של הנשיא בשאר אסד, בטענה שאל לו להתערב בעניינים פנים-סוריים ולהתבטא נגד השלטונות המקומיים..

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ