אנשיל פפר (ארצ'יש) וסוכנויות הידיעות

חיילי צבא טורקיה אבטחו הערב (שלישי) את חלוקת האוהלים לנפגעי רעידת האדמה במזרח טורקיה. כוחות הצבא הגיעו לכמה נקודות הפזורות ברחבי מחוז ואן בהן מחלק הסהר האדום הטורקי את האוהלים, לאחר שעימותים פרצו בקרב האזרחים שאיבדו את ביתם והמתינו בתורים הארוכים. את שני הלילות האחרונים העבירו אלפים בחיפוש אחר קורת גג שתציל אותם מהקור העז השורר באזור.

אלפי בני אדם התאספו בתור, שבנקודות מסוימות הגיע גם לאורך של קילומטר, בהמתנה לקבלת אוהל. "המתנתי יותר מ-13 שעות כדי לקבל אוהל. המשפחה שלי בת 10 נפשות", אמר קמאל אלאם בן ה-19, תושב העיר ארצ'יש. בתורים רבים נרשמו עימותים מילוליים, דחיפות ואף חילופי מהלומות. נשים רבות נרמסו על ידי גברים שניסו להגיע לקדמת התור.

אזרחים רבים התלוננו כי אין די אוהלים לכולם והפנו אצבע מאשימה כלפי הממשל הטורקי והעומד בראשו. "הביקוש גדול מההיצע", אמר סולימאן אקבולוט בן ה-18. "אתה צריך לדרוך על אנשים אחרים כדי לקבל אוהל. ראש הממשלה צריך לדאוג לאנשים שלו לפני שהוא דואג לעם בסומליה או בלוב".

אחר הצהריים, בעקבות רעידת משנה נוספת בעוצמה של 5.4 בסולם ריכטר שהורגשה באזור האסון, החלה התפרעות המונית בבית כלא במזרח המדינה. רשת חדשות מקומית דיווחה כי מאות אסירים נבהלו מרעידת האדמה והחלו להתפרע כשהם דורשים מהנהלת הכלא לפתוח את השערים. משסירבו לעשות כן, הציתו האסירים מיטות והתעמתו עם הסוהרים. כוחות הביטחון הטורקים הקיפו את הכלא כדי למנוע בריחת אסירים נוספת, כפי שאירע בבית סוהר אחר באזור לאחר הרעש הגדול ביום ראשון.

ביומיים האחרונים הוצפה טורקיה בהצעות סיוע מכל העולם, לאחר ש-2,262 בניינים קרסו במחוז ואן. בתחילה הסכים הממשל הטורקי לקבל רק את הצעות השכנות איראן, אזרבייג'אן ובולגריה, וסירב לקבל את שאר ההצעות אך אחר הצהריים שר החוץ הטורקי אהמט דבוטולו ביקש מבנים ניידים ואוהלים מיותר מ-30 מדינות, בין היתר מישראל, שהציעה עזרה כבר בשעות הראשונות אחרי הרעש.

9 מתוך 9 |
צילום: רויטרס
1 מתוך 9 |
2 מתוך 9 |

"ראש הממשלה רץ לעזרה כשמדובר בעניין הפלסטיני ושולח ספינות לעזה וכמעט נכנס למלחמה עם ישראל, אבל הוא לא מזיז שריר כשמדובר בדאגה לעם שלו", אמר צעיר בשם אמרולה, לפני בקשת הסיוע של דבוטולו. "הוא דחה הצעות סיוע מכל רחבי העולם - אבל אנחנו צריכים את העזרה הזאת, צריכים אוהלים".

משרד הביטחון החל בטיפול בהעברת הסיוע המבוקש, ומחר אחרי הצהריים יצא מטוס ראשון הנושא מבנים ניידים לטורקיה. העברת הסיוע הישראלי נעשית בעקבות יוזמתו של הנשיא שמעון פרס, שזמן קצר לאחר רעידת האדמה, ביום ראשון, היה הבכיר הישראלי הראשון שהציע לטורקים סיוע, בשיחה שקיים עם עמיתו הטורקי עבדוללה גול.

כ-60 שעות חלפו מאז מאז פגע הרעש במזרח טורקיה, ואלפי מחלצים שהגיעו מכל רחבי המדינה הענקית ממשיכים לחפור תחת ההריסות ולחפש אחר ניצולים. גם בשעות האחרונות נמצאו כמה אזרחים לכודים בעודם בחיים, והצוותים הצליחו לחלצם, בהם תינוקת בת שבועיים שחולצה מהריסות בניין בעיר ארצ'יש יחד עם אמה וסבתה, כמו גם ילד בן 10.

מצלמות הטלוויזיה תיעדו את האיש שחילץ את התינוקת, קאדיר דירק, בחליפת החילוץ הכתומה זוחל לתוך חריץ בין הריסות הבניין, ומושיט את זרועותיו לעבר התינוקת אזרא קרדומאן. קאדיר העביר את התינוקת הרכה לידי אנשי הרפואה, שמיהרו לעטוף אותה בשמיכה ולהעבירה לאמבולנס, לקול מחיאות הכפיים של עשרות המחלצים במקום.

מניין ההרוגים הרשמי ברעש עומד כרגע על 459, אך גורמים רשמיים טוענים כי אין ספק שהמספר רק יילך וייגדל ככל שיחלוף הזמן. למעלה מ-1,300 בני אדם נפצעו ומאות עדיין מוגדרים נעדרים.

קרדיט: מתוך ערוץ היוטיוב של אי-פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ