חב"ד גרמה למשבר ביחסי רוסיה-ארה"ב

חב"ד זכתה בתביעה נגד ממשלת רוסיה לקבל לידיה את ספרייתו של הרבי מלובביץ'. ספינה רוסית ביטלה עגינתה בארה"ב מחשש שתעוקל "כקלף מיקוח"

אלי שווידלר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלי שווידלר

הפעם האחרונה שפקחי נמל סן פרנסיסקו שמעו את הביטוי "בעיות פוליטיות" בהקשר של הגעת ספינות רוסיות היתה במלחמה הקרה. ואולם כל זאת השתנה בשבוע שעבר, כאשר בדקה ה-90, בעוד מאה דיפלומטים ובכירים רוסים, אמריקאים ופולנים מחכים על הרציף לבואה של ספינת המפרש הרוסית "נאדז'דה" (ברוסית, "תקווה"), הודיע קפטן הספינה כי לא יעגנו בנמל. אתמול עזבה הספינה סופית את המים הטריטוריאליים של ארה"ב והפליגה לכיוון מקסיקו.

הפרשה המעיבה על יחסי ארה"ב-רוסיה החלה בתביעה שהגישה תנועת "חב"ד-לובביץ'" בבית משפט אמריקאי נגד ממשלת רוסיה. בתביעה, שהוכרעה לטובת תנועת חב"ד, דרשה התנועה להשיב אליה עשרות אלפי ספרים ומסמכים היסטוריים מרכושו של הרבי מלובביץ', המוכרים כ"אוסף שניאורסון" ומוחזקים מאז נפילת ברית המועצות בספרייה הלאומית של רוסיה. בתנועת חב"ד הסבירו כי בשלהי ימי ברית המועצות הורה בית משפט מקומי להעביר את האוסף לידיהם, ואולם לאחר נפילת הגוש והקמת רוסיה ביטלו השלטונות את ההחלטה ולפיכך פנתה התנועה לעזרת האמריקאים.

אולם השלטונות ברוסיה סירבו להכיר בפסק הדין האמריקאי, ומאז ייעצה מוסקווה לכל מוסדותיה התרבותיים שלא להשאיל פריטים רוסיים לאמריקאים מחשד שיעוקלו להבטחת ביצוע פסק הדין. על פי דיווחים שונים, הדבר מנע בין היתר השאלת מוצגי אמנות רוסיים למוזיאון המטרופוליטן בניו יורק.

ואולם שיאה של הפרשה התרחש ביום שישי האחרון, עת בוטל ביקורה המתוכנן של ספינת המפרש הרוסית ב"גולדן גייט" של סן פרנסיסקו בדקה האחרונה, עובדה שהביכה את הרוסים והאמריקאים כאחד. הנאדז'דה, ספינת הדגל הלימודית של הצי הרוסי באזור האוקיינוס השקט, היתה צפויה להיכנס לנמל ב-9:30 בבוקר לפי שעון מקומי. כשעה לפני כן קיבלו קברניטי הספינה ואנשי הנמל הודעה על ביטול הביקור, שעל פי הערכות שונות ניתנה על ידי הגורמים הרשמיים ברוסיה.

על פי דיווחים שונים, מארגני הביקור חששו שלאור פסיקת בית המשפט, הספינה, ששייכת באופן פורמלי לממשלת רוסיה ולא לאוניברסיטה הימית הממלכתית, ולפיכך נחשבת רכוש המדינה, תעוקל אף היא לטובת התביעה, עד אשר הרוסים יסכימו לשחרר את כתבי שניאורסון.

לקבלת כל העדכונים, החדשות והפרשנויות עשו LIKE לפייסבוק שלנו

"ביטול הביקור שעה לפני המועד הוא יריקה בפרצוף לא רק לאזרחי רוסיה, אלא גם לקהילה הרוסית הגדולה בקליפורניה", אומר העיתונאי הרוסי מיכאיל וויטנקו, שמאשים עם זאת את משרד החוץ הרוסי בדבר, שכן לדבריו, שם מודעים לפרשה זה שנים. "הם הרסו חלום לעשרות צוערים שחלמו ועמלו לכך שנים".

כעת, משעזבו המלחים הרוסים את האזור, מסתבר שהפרשה פגעה גם בהמשך השיט שהיה צפוי להונולולו שבהוואי, שם היו אמורים להשתתף בוועידת APEC לשיתוף פעולה באסיה והאוקיינוס השקט ולהעביר את "לפיד" הוועידה אל נמל הבית שלהם בוולאדיבוסטוק, שם תיערך הוועידה הבאה.

בתנועת חב"ד אמרו כי לא היו מעורבים בקבלת ההחלטות, ואף הגדילו לעשות כאשר ביקשו למנוע הטלת עיקול על רכוש רוסי. פרקליט התנועה בלוס אנג'לס, עו"ד סת' גרבר, ציין כי בדיון שנערך בבית משפט מקומי ב-19 באוקטובר הוחלט על הסרת איום העיקול למשך 60 יום, ולפיכך לא ברורה סיבת ביטול הנסיעה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ