האיסלאמים בתוניסיה: לא ננתק את הקשרים עם המערב

אבי יששכרוף
אבי יששכרוף

הניצחון של המפלגה האיסלאמית א-נהדה (התחייה) בבחירות החופשיות הראשונות לפרלמנט של תוניסיה (האסיפה המיוחדת), אינו בגדר חדשות מעודדות במיוחד עבור החילונים בתוניסיה, במערב ובמדינת ישראל.

בכל זאת מדובר בניצחון ראשון בעידן הדמוקרטי לתנועה איסלאמית, במדינה שבדומה לשכנותיה שעברו מהפכה, האיסלאם הפוליטי נרדף בה עד לא מכבר. אמש עדיין לא פורסמו התוצאות הסופיות, אך הסתמן כי א-נהדה זכתה ב-90 מושבים מתוך 217 מושבים בסך הכל.

הרחק מאחוריה, היו שתי מפלגות חילוניות: CPR, "הקונגרס עבור הרפובליקה", שזכתה בכ-35 מושבים וא-תקתול - "הפורום הדמוקרטי לעבודה וחירויות" - עם 26 מושבים. שיעור ההצבעה בבחירות, יותר מ-80%, הוכיח עד כמה רצו יוצאי "מהפכת היסמין" להשפיע על המציאות המתחדשת במדינתם.

ובכל זאת, על אף ההתחזקות המרשימה של האיסלאמיסטים, אין גם סיבות לפאניקה, לפחות עדיין לא. אין מדובר במפלגה המחזיקה באידיאולוגיה פונדמנטליסטית, נוסח אל-קאעדה, הקוראת למלחמה בכופרים היהודים או הנוצרים, אלא כזו הנמנית עם הזרם המתון בקרב הקבוצות והארגונים האיסלאמיים-פוליטיים. האידיאולוגיה של א-נהדה מזכירה את זו של הזרם הרפורמיסטי ב"אחים המוסלמים", או את זו של מפלגת "הצדק והפיתוח" (AKP) של ראש ממשלת טורקיה רג'פ טייפ ארדואן.

מנהיגה, ראשיד רנושי, שגורש על ידי הנשיא הקודם זין אל-עאבדין בן עלי, הבהיר במהלך מסע הבחירות כי אין בכוונת מפלגתו לכפות את האיסלאם. לדוגמה, רנושי אמר בעבר כי אם תזכה מפלגתו בבחירות, הרי שלא תנסה להכריח נשים לעטות חיג'אב, אולם מנגד גם לא תשמור על התקנות הישנות מעידן בן עלי שאסרו את החיג'אב.

רנושי עצמו דאג אף להציב כמועמדת מובילה מטעם מפלגתו באחד המחוזות, אישה שאינה עוטה חיג'אב, רוקחת במקצועה. כמו כן, הדגיש כי ישמור על קשריה המדיניים המצויינים של תוניסיה עם המערב.

הסיבה לניצחון הגדול של א-נהדה, אינה נעוצה רק בקרבתה לאיסלאם הקיצוני, אלא גם בעצם היותה המתנגדת המסורתית והמוכרת לשלטון הקודם, בעלת מנגנון פוליטי מסודר ומאורגן, שהבליט בקמפיין הבחירות שלו את הכוונה להילחם באבטלה ובעוני במדינה. וזו באמת הסוגיה הבוערת ביותר עבור תושבי תוניסיה, אפילו יותר מהדת. ספק אם לא-נהדה יכולים להיות הפתרונות למצב הכלכלי הקשה במדינה. אך מטרתה בעצם זכייתה בבחירות הללו מוגבלת גם כך: עליה להקים ממשלה זמנית ויחד עם חברי הפרלמנט האחרים, לחבר חוקה חדשה לתוניסיה ולקבוע מועד לבחירות לנשיאות ולפרלמנט.

הניצחון של א-נהדה גורם ללא מעט אנשים בתוניסיה למורת רוח. אזרחים חילונים שהתרגלו ב-54 השנים האחרונות לראות באיסלאם הפוליטי אויב, ייאלצו מעתה להתמודד עם הכוח העולה של התנועה האיסלאמיסטית.

אתמול כבר יצאו כ-200 מהם להפגין נגד התוצאות המסתמנות של הבחירות. אחת המפלגות החילוניות, המפלגה הדמוקרטית הפרוגרסיבית שכוחה אינו משמעותי, אף הודיעה כי אין בכוונתה להשתתף בממשלת אחדות בראשות א-נהדה. אך בסופו של דבר נראה כי המפלגות החילוניות הגדולות יותר אכן יצטרפו לאיסלאמים וינסו לחבר חוקה חדשה לתוניסיה.

ההישג המשמעותי של רנושי ואנשיו, מעלה חששות מפני אפקט דומינו גם במדינות השכנות. או במילים אחרות, ניצחון של "האחים המוסלמים" בבחירות לפרלמנט שיתחילו בחודש הבא במצרים וכמובן התחזקותו של האיסלאם הקיצוני בלוב. כבר שלשום הודיע יו"ר המועצה הלאומית הזמנית בלוב, מוסטפא עבד אל-ג'ליל, כי השריעה - ההלכה האיסלאמית - תהיה המקור הראשי לחקיקה במדינה.

אך מדאיגה אפילו יותר מהצהרה זו, היא האפשרות להידרדרותה של לוב למלחמת כל בכל. לעת עתה אמנם מתמקדים מעשי האיבה בפגיעה בתומכיו של מועמר קדאפי בלבד. אך הוצאתם להורג של יותר מ-50 מאנשיו לאחר שנשבו ונכבלו, אינה יכולה אינדיקציה חיובית באשר לעתידה של לוב.

תגובות