אי-פי

(אי-פי) אמרילו. פצצת האטום האחרונה מהדגם רב-העוצמה ביותר שהיה ברשות ארצות הברית פורקה אתמול, חצי מאה לאחר שהוכנסה לשירות הצבא האמריקאי בשיאה של המלחמה הקרה. עוצמתה של פצצת ה"בי-53" היתה גדולה עשרות מונים מעוצמתה של הפצצה שהוטלה על הירושימה.

רכיבי הפצצה הסופיים פורקו במפעל פנטקס, סמוך לאמרילו שבטקסס, המתקן היחיד בארה"ב שמשמש להרכבת פצצות גרעין ולפירוקן. הפירוק הושלם שנה לפני תאריך היעד המקורי שהוקצב למשימה, וזאת כחלק מתוכניתו של נשיא ארצות הברית ברק אובמה לצמצם את כמות הנשק הגרעיני שבידי המדינה.

ראש המינהל הלאומי לבטיחות גרעינית של משרד האנרגיה האמריקאי, תומס דגוסטינו, כינה את השלמת נטרול הפצצה "נקודת ציון חשובה".

הבי-53 הוכנסה לשירות הצבא האמריקאי ב-1962, בשעה שהמתחים של המלחמה הקרה הגיעו לשיאם סביב משבר הטילים בקובה. היא תוכננה לצורכי הריסת מתקנים שנבנו עמוק באדמה ושקלה כ-4 טונות. לצד משקלה הרב היא גם היתה גדולה, כרכב מיני-ואן, והמפציץ הכבד בי-52 הוא זה שנשא אותה. על פי פדרציית המדענים האמריקאית, עוצמתה היתה גדולה פי 600 מזו של הפצצה שהוטלה על הירושימה בסוף מלחמת העולם השנייה.

מבצע פירוקה היה מסובך למדי, וזאת כיוון שהמהנדסים שהרכיבו אותה יצאו בינתיים לגמלאות או אף הלכו לעולמם. בשל הטכנולוגיה המיושנת נדרש זמן רב עד שפותח תהליך הפירוק, ועל המהנדסים הנוכחיים היה לפתח כלים מורכבים והליכים חדשים לשמירה על הבטיחות. "ידענו שצפוי לנו פרויקט מאתגר, וארגנו צוות יוצא מן הכלל שפיתח דרכים להגיע אל המטרה ביעילות ובביטחון", אמר ג'ון וולרי, המנהל הכללי של המפעל.

שלבי הפירוק כללו את הפרדת 150 ק"ג חומרי הנפץ שבתוך הפצצה מהחומר הבקיע המיוחד שנקרא "הגלעין", וכעת יועברו גלעיני האורניום שנותרו לאחסנה במפעל.

כל רכיבי הפצצה צפויים לעבור בהמשך חיטוי לקראת מיחזורם לשימוש מחדש.

רוב פצצות בי-53 פורקו כבר בשנות ה-80, אולם לא מעט מהן נותרו במלאי עד שהוצאו ממנו סופית ב-1997. דובר פנטקס, גרג קנינגהאם, סירב לציין כמה מהפצצות פורקו במתקן בטקסס. המתקן צפוי למלא תפקיד זהה בפרויקטים נוספים להוצאת הנשק הישן מהמלאי הגרעיני של ארה"ב.

הפצצה לפני נטרולה, במחסני מפעל פנטקס בארה"בצילום: תצלום: אי-פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ