סחר לא חוקי: הדרך לשלום בקוסובו

הברחות הנפט יוצרות שיתוף פעולה נדיר בין סרבים לאלבנים בקוסובו. במערב מקווים ששותפות זו תתפתח גם בתחומים שהחברה תוכל להרוויח מהם ותהיה מודל למדינות אחרות בבלקנים

דורין קרווג'אל, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים1
דורין קרווג'אל, ניו יורק טיימס

במשך שלושה חודשים שרר מתח רב כל כך בעיר המכרות הקשוחה הזאת, שהיה צורך לפרוס בה מחדש חיילים מכוח שמירת השלום של האו"ם. האיחוד האירופי אף האט את קצב השיחות עם סרביה על הצטרפותה לגוש מחשש להתלקחות מחודשת באזור.

הבעיות צצו בתחילת הקיץ, כשסרבים ואלבנים השליכו אבנים אלה על אלה וגברים לבושים במכנסיים קצרים ונעולים בנעלי ספורט הסתובבו רעולי פנים ברחובות, השליכו בקבוקי תבערה על תחנת גבול ועוררו בלב מעצמות המערב חששות מפני התחדשות האלימות בצפון קוסובו.

ואולם, האמת הרבה יותר מורכבת, ומתברר שהתקרית נגרמה בשל מאמצים קדחתניים להגן על הברחות נפט רווחיות, שהידרדרו לתקרית בינלאומית ועוררו זיכרונות קשים על הטבח בבלקנים בשנות ה-90. אך לסחר הלא חוקי יש גם צד חיובי: הוא יצר שיתוף פעולה נדיר בנתיבי ההברחות.

"למוצא אתני אין שום חשיבות כשזה מגיע לכסף", אומר יוהנס ון פריסוויק, שהיה התובע הבכיר של האיחוד האירופי בקוסובו בשלוש השנים האחרונות, עד לפרישתו ביוני. "אם הסרבים והאלבנים יכולים להרוויח כסף מפשיעה, הם יעבדו יחד".

קירות עמוסים בתמונות. מטה רומני צילום: נטשה מוזגוביה

השנאה עדיין קיימת במיטרוביצה המחולקת. ואולם, לדברי שוטרים מקומיים ומשקיפים בינלאומיים, היא מפחידה פחות מזבונקו וסלינוביץ', סרבי בשנות ה-30 לחייו, גלוח ראש, בעל מבט אימתני ועוצמה רבה כל כך שרבים מסרבים לנקוב בשמו, אפילו בלחישה, במסעדות סרביות מקומיות. וסלינוביץ' עצמו טוען, בראיונות לתקשורת הסרבית, כיבואן נפט ישר ובעל חברת בנייה הגון, שמעולם לא הבריח "אפילו ליטר אחד של גז". תומכיו טוענים שהוא השעיר לעזאזל של המערב, שלדבריהם עושה דמוניזציה למפגינים סרבים שמתנגדים לעצמאות קוסובו.

אך שוטרים, דיפלומטים ושלטונות המכס המקומיים אומרים שהוא "מלך העולם התחתון" האזורי, שעסקיו בסכנה בשל פיקוח המכס וכי הוא מנצל את המתח האתני כדי לפטור עצמו מ"הצרה" הזאת. מקורות בנאט"ו אמרו שהוא היה המארגן הראשי של תריסר בריקדות, שהחיילים החלו להרוס ביום חמישי שעבר, וכי נאלצו לפזר בעזרת גז מדמיע עשרות מפגינים זועמים שהתנגדו לכך.

התביעה מטעם כוח השלום של האיחוד האירופי הוציאה נגדו בתחילת השנה צו מעצר באשמת הברחות, העלמת מסים, התקפת מחסומי ביקורת ורצח של שוטר אלבני שבוצע לכאורה על ידי אחד מאנשיו ונמסר כי החקירה בעיצומה.

ההברחות, שהן מסורת בבלקנים, הגיעו לשיא בשנות ה-90, כשמבריחי הרואין וסוחרים בבני אדם ניצלו את התוהו ובוהו בתקופת המלחמה. ואולם, מאז נפרדה קוסובו מסרביה והקימה מדינה עצמאית בתמיכת המערב, הנפט שלט ללא עוררין בסחר הלא חוקי.

אף על פי שהאלבנים הם רוב אוכלוסיית קוסובו, בצפון המדינה הסרבים עולים במספרם על האלבנים והם מחו על הכרזת העצמאות. שני מעברי גבול בין קוסובו לבין סרביה הועלו באש ולא נבנו מחדש, והשלטונות הבינלאומיים בודקים אותם רק לעתים רחוקות.

המבריחים מיהרו לנצל את ההזדמנות ונכנסו לשטח הפרוץ. לדברי בכירים בכוחות השיטור של נאט"ו, כנופיות של סרבים, שעובדות לעתים קרובות עם כנופיות של אלבנים, קונות בחצי מחיר נפט שנועד לייצוא מבית זיקוק סרבי, מבריחות אותו לקוסובו ומוכרות ללקוחות.

תושבי המקום וחוקרים מטעם כוח השיטור הבינלאומי אומרים כי וסלינוביץ' התחיל את הקריירה שלו כ"שומר גשר", חלק מקבוצה שפיקחה על הגשר הראשי של איבאר והיתה ידועה באכזריותה. עם הזמן הפך למנהיג ארגון מחתרתי וכשנעצר ב-2005 על ידי האלבנים באשמת גניבת מכוניות, יצאו סרבים רבים להפגין ברחובות. בהתאם לאחת השמועות, הוא שילם לכל אחד מהמפגינים כ-70 דולר ביום כדי שיפגינו למענו, שמועה שהוא מכחיש בתוקף ואומר כי "זה השקר הגדול ביותר ששמעתי מעודי". אחד המשקיפים הבינלאומיים, שביקש להישאר בעילום שם מחשש לפגיעה, אמר שווסלינוביץ' יצר קשרים עם הפוליטיקאים המקומיים וכי הקים מחסומים שבהם מונעים ממתחרים לעבור.

ארבע מהמשאיות הכבדות שלו, שעליהן מופיע הכיתוב "יורוקופ", נראו מפילות מצלמות אבטחה ליד הגשר הראשי. בסוף ספטמבר חסמה משאית אחרת דרך ששימשה נתיב הברחות חלופי, והשומרים הרשו רק למעטים לנסוע בה. "אני אלוהים כאן", צרח גבר בגיל העמידה והורה לסלק משם מכוניות שלא נראו לו.

אך מקורות בנאט"ו אומרים שווסלינוביץ' יצר דגם לסולידריות בין-עדתית מעוותת. לדבריהם, הוא הגיע להבנה עם מנטור בקירי, 32, שלדברי המשטרה הוא המקביל האלבני שלו, והשניים משתפים פעולה בהברחת הנפט דרך מיטרוביצה המחולקת. בקירי, שבבעלותו רשת תחנות דלק, נעצר ב-2009 באשמת הברחת נפט, אך ההאשמות נגדו בוטלו בשל היעדר ראיות.

שניהם מכחישים שקיים ביניהם קשר כלשהו, אך אחד החוקרים יודע לספר כי כשווסלינוביץ' צריך לשוחח עם בקירי, הם נפגשים בחורשה במובלעת סרבית, בקרבת מקום לפונדק ששמו - המתאים, לכל הדעות - הוא "פונדק השודדים".

חיילי נאט"ו וכוח השלום הבינלאומי משתדלים לא לפעול נגד וסלינוביץ'. אנשיו חמושים, ועדי ראייה מספרים שיש לו קשרים עם קציני משטרה סרבים. עם זאת, הכוחות המערביים מקווים כי למרות הכל, שיתוף הפעולה בהברחות ישמש דוגמה לבלקנים. "יש הרבה מגעים בין אלבנים לסרבים בכל הקשור לפשע", אמר אנדי ספארקס, סגן מפקד משלחת האיחוד האירופי. "אנחנו צריכים ששיתוף פעולה כזה יתפתח גם בתחומים שהחברה תוכל להרוויח מהם".

דורין קרווג'אל, ניו יורק טיימס

תרגום: גילה דקל, עריכה: מאיה לקר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ