שותפי משרד הביטחון לסיוע בטורקיה: מארגני המשט לעזה וצוותים איראניים

נציגי המשרד שיגיעו היום עם מבנים זמניים לניצולים צפויים למצוא בשטח אנשי IHH, שמספקים לתושבים אלפי ארוחות חמות. שניים נוספים חולצו הבוקר

אנשיל פפר
טורקיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אנשיל פפר
טורקיה

נציגי משרד הביטחון הצפויים להגיע היום (רביעי) למזרח טורקיה עם משלוח ראשון של מבנים יבילים, בעקבות בקשת הסיוע של ממשלת טורקיה, יפגשו שותפים מעניינים למאמצי ההצלה - אנשי ארגון ה-IHH.

המשלוח הראשון, של שבעה מבנים יבילים, אמור לצאת היום בצהריים מישראל לאזור הרעש, מבנים שאמורים לסייע בשיכון ניצולי הרעש. בזמן הקרוב אמורה ישראל לשלוח לטורקיה מבנים יבילים נוספים, ובינתיים חרף הצעתה מסרבים הטורקים לקבל סיוע מישראל בחילוץ נפגעים מבין ההריסות.

מעל אלפיים אנשי רפואה וצוותי חילוץ והצלה זרמו ביומיים מאז פגע הרעש בתחילת השבוע לבירת מחוז ואן ולעיר ארצ'יש, שכמאה מבתיה קרסו. רבים מהם מתנדבים בעמותות טורקיות, וביניהם כמאתיים חברים בארגון IHH, "הקרן לזכויות אדם, חרויות ולסיוע הומניטארי" המוכר בישראל יותר כארגון שמימן שלוש ספינות במשט לעזה במאי 2010, ביניהן מעבורת המרמרה.

תשעה מחברי הארגון נהרגו כשלקחו חלק בהתנגדות האלימה להשתלטות לוחמי הקומנדו הימי על המעבורת. ה-IHH מוגדר בישראל כארגון טרור, בשל תמיכתו בחמאס, ולפי מידע שאספו גורמי הביטחון לאחר אירוע המרמרה, בכירים בארגון, כולל היו"ר בולנט פהמי ילדרים, שהיה אף הוא על המרמרה, תכננו מראש את הקרב על הסיפון.

רעידת אדמה בטורקיה - כל הכתבות

בטורקיה עם זאת, IHH, שלחבריו קשרים הדוקים עם ראשי מפלגת השלטון של ראש הממשלה רג'פ טייפ ארדואן, מתפקד בעיקר כארגון צדקה וסיוע איסלאמי. מאז רעידת האדמה הזרים IHH צוותי חילוץ וגם הקים מטבח שדה, המספק אלפי ארוחות חמות ביום לתושבי ארצ'יש שאיבדו את בתיהם. עד כה לקחו חלק מתנדבי ה-IHH בחילוץ שלושה ניצולים מבין ההריסות.

אתר האינטרנט של הארגון שמפרט את "פשעיה" של ישראל קורא גם לתרום אונליין לפעולותיו בארצ'יש.

אפסו הסיכויים

לא רק ארגונים איסלאמיים לוקחים חלק במאמצי ההצלה. מגוון רחב של עמותות וארגונים וולונטאריים שלחו צוותים, רכבים, ציוד ומוצרי מזון לחבל הארץ המוכה מהרעש. קבוצה של סטודנטים להנדסה מאוניברסיטה באיזמיר הגיעו ביום ראשון בלילה לארצ'יש. לדבריהם, הם עברו קורסים בחילוץ והצלה במיוחד לאירוע מסוג זה, והם הדגישו שהם לא מייצגים את הממשלה אלא את החברה האזרחית במדינה.

"אני בהחלט לא תומך בארדואן" אמר בוראן שונקגלו, "אני חושב שהוא סכנה לחברה החילונית כאן. אני גם חושב שזאת היתה החלטה מטומטמת שלו שלא לאפשר לצוותי חילוץ להגיע ממדינות אחרות, כולל ישראל. הם רק היו יכולים לעזור. אבל קרה כאן אסון לאומי, וזה מאחד את כל המדינה, מולסמים דתיים וחילונים, כורדים, כולם - ואנחנו פועלים עכשיו יחדיו כדי להציל חיים".

בנוסף לחברי ה-IHH, נציגי משרד הביטחון הישראלי עשויים לפגוש בשטח גם צוותי הצלה איראניים הפועלים שם. פקיד טורקי המרכז את עבודות החילוץ הסביר שההסכמה לבואם של האיראנים לא נועדה להעליב את ישראל, אלא נבעה מכך שגבול איראן נמצא פחות משעת נסיעה מאזור האסון, והצוותים האיראניים היו יכולים להגיע עוד לפני חלק גדול מהצוותים הטורקיים, שברובם יצאו ממערב המדינה.

הבוקר נמשכים החיפושים אחרי ניצולים מרעידת האדמה. בשעות האחרונות חולצה מורה בת 27, לאחר שבילתה 67 שעות מתחת להריסות; כמה שעות קודם לכן חולץ צעיר בן 18. הבוקר מעריכים המחלצים כי ישנם סיכויים קלושים למצוא ניצולים נוספים. "בשלב זה, אין לנו כל סימן חיים נוסף", אמר אחד המחלצים, ריזה בירקן. "אנו מתרכזים בפינוי הגופות". בשלב זה עומד מניין הנספים הרשמי באסון על לפחות 461.

ראש ממשלת טורקיה אומר כי הבנייה הרעועה באזור האסון העצימה את מימדיו. לדבריו, הרשלנות של המעורבים בתכנון ובבנייה שם שקולה לרצח. "אנו רואים שאנשים משלמים את המחיר על בטון שהפך לחול", אמר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ