וידויים של מוח מסוכן: מסמכים סודיים חושפים את הסיוטים של סדאם

חוסיין היה משוכנע כי איראן תוקפת את ארצו בעזרת מטוסים ישראליים, שארה"ב רוצה להפיל אותו, ושהמערב רוצה לראות עוד עיראקים הרוגים

מיכאל גורדון, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיכאל גורדון, ניו יורק טיימס

ב-15 לנובמבר 1986, בעיצומה של מלחמת איראן - עיראק, כינס סדאם חוסיין את יועציו הבכירים ביותר לישיבה אסטרטגית חשובה. יומיים קודם לכן, נשיא ארה"ב רונלד רייגן הודיע בשידור כי ממשלתו תשלח אמצעי לחימה וחלקי חילוף לאיראן. "זה יכול להיות רק דבר אחד: קונספירציה נגד עיראק", אמר חוסיין, שהסיק כי ארה"ב מנסה להאריך את המלחמה - שהייתה בעיצומה של שנתה השישית - ולהגדיל עוד יותר את מספר ההרוגים העיראקים.

אבל האמת הייתה שממשל רייגן ארגן את המשלוח ממגוון סיבות, ללא קשר מובהק לעיראק: לאבטח את שחרורם של בני ערובה אמריקאיים בלבנון, לפתוח ערוץ פרטי להנהגה החדשה בטהרן ולהרוויח כספים סודיים כדי לשלוח אותם למורדים בניקרגואה. אבל סדאם המשיך עם מחשבות הקונספירציה שלו.

מסמכים שנתפסו על ידי הכוחות האמריקאים שפלשו לבגדד ב-2003, ונחשפו השבוע, מספקים הצצה נדירה אל המחשבות, ההתלבטויות, ודרך קבלת ההחלטות של סדאם חוסיין. אפילו בעידן ויקיליקס, חשיפה שכזו היא דבר נדיר ביותר.

סדאם חוסיין. "זה יכול להיות רק דבר אחד: קונספירציה"צילום: אי–פי

המסמכים מתארים את סדאם כמנהיג שנטה לראות בכל אדם אויב, שהייתה לו הבנה רדודה ביותר בדיפלומטיה מחוץ למזרח התיכון, ושנטה לקבל החלטות שגויות שהסבו אסונות כבדים לעמו.

למשל, חוסיין כל כך המעיט בערכו של הצבא האיראני, והיה משוכנע שהפצצות האיראנים בעיראק, בימיה הראשונים של המלחמה, מבוצעות על ידי מטוסים ישראלים. הוא גם בחר באופן אישי את הטילים באחת התקיפות על עיר איראנית, והתרברב שלעיראק ארסנל נשק כימי ש"יכול להרוג אלפים". הוא גם הרגיש מאוים ע"י עלייתן של קבוצות איסלאמיות פונדמנטליסטיות, ולכן רצה להונות את הציבור ולגרום לו לחשוב שממשלת עיראק מאמצת ערכים מוסלמיים.

בנוסף, חוסיין היה משוכנע שהאיראנים לא יגיבו לפלישה של צבא עיראק לאיזור הנהר שט אל - ערב - שעובר בגבול המדינות - וייכנעו ללא כל קרב. אבל, כידוע, המלחמה נמשכה שמונה שנים, גרמה למאות אלפי הרוגים, והתבררה כקשה הרבה יותר ממה שציפה סדאם. הוא לא האמין שהאיראנים לבדם יכולים לבצע מתקפת נגד איכותית, והיה בטוח שישראל עומדת מאחוריה.

הפרנואידיות שלו לא עצרה כאן: הוא היה משוכנע שגם בריה"מ רוצה בהמשך מלחמת איראן - עיראק, כדי שאיראן לא תיהיה פנויה לעזור ללוחמי המוג'הידין באפגניסטאן, שלחמו נגד המשטר הקומוניסטי.

הפרנויה לא הסתיימה עם קץ המלחמה. בשנת 1990 נתפס בעיראק עיתונאי ממוצא איראני שעבד עבור ה"אובזרבר" הבריטי, וחקר מקרה של פיצוץ בבסיס צבאי. הוא הורשע בריגול, וסדאם חוסיין התערב אישית כדי שיוצא להורג.

למסמכים הסודיים - לחצו כאן

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ