נהגו של קדאפי מספר על ימיו האחרונים של השליט

הוניש נאסר ליווה את הרודן במשך 30 שנה: "בימים האחרונים הוא היה חסר אונים, בפעם הראשונה. הוא היה בוס טוב והתייחס אלי יפה"

גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גרדיאן

הוניש נאסר ראה בפעם האחרונה את האיש אותו שירת ב-30 השנים האחרונות, כשהוא עומד מבולבל בין הריסות עיר הולדתו סירת, בעוד הכול מסביב בוער.

"הכל התפוצץ", אמר נאסר, שהיה נהגו האישי של מועמר קדאפי. "המהפכנים התקדמו לעברנו, הוא (קדאפי) לא פחד, אך נראה שהוא לא יודע מה לעשות. זו הפעם היחידה שראיתי אותו במצב כזה", שיחזר הנהג את הרגעים האחרונים בטרם נתפס הרודן הלובי. דקות לאחר מכן, מורדים מלאים בתחושת אופוריה, השתלטו על מעוזו האחרון של קדאפי, שלא היה כבר בין החיים.

לדברי נאסר, הוא הרים את ידיו באוויר כסימן לכניעה, בשעה שמורדים חמושים התקרבו לעברו. בהמשך הופל נאסר לקרקע באמצעות קת רובה, בעוד קדאפי נגרר מתוך צינור הביוב. הנהג הספיק להגניב הצצה אחרונה לעבר הבוס שלו ב-30 השנים האחרונות, כשהמורדים עטים עליו, ואז המהלומות הכניעו אותו.

מועמר קדאפיצילום: רויטרס

כעת, שבוע לאחר מכן, נאסר ומנסור דאו, המזכיר הכללי של קדאפי, הם כנראה השורדים היחידים מהפמליה שליוותה את השליט לשעבר, שיכולים להעיד על הימים האחרונים לחייו. "אם מישהו מהצוות שליווה אותו עדיין בחיים, אני לא יודע איפה הם או מה עלה בגורלם", אמר נאסר במקום מושבו החדש – תא מעצר מאולתר בבסיס צבאי במיסרטה. הקרב על סירת הותיר את נאסר חירש באוזן ימין, והוא נשען קדימה בעצבנות בעודו מנסה לשמוע את השאלות.

כעת, כאשר סדר מסוים מתחיל לשרור בסירת, מתחילה להתגבש תמונה של ימיו האחרונים של קדאפי. תמונה של אדם שלא ברור האם ניסה להילחם, או שהיה בהכחשה עמוקה. נהגו הוותיק אומר כי בילה את חמשת הימים האחרונים של המצור עם קדאפי, כשהם עוברים מבית לבית במטרה לחמוק מלוחמים שסרקו את השכונה.

לדברי נאסר, שלובש עדיין את החולצה הסגולה והמגואלת שלבש ביום חמישי שעבר בעת שקדאפי נהרג, הבוס שלו לא ממש הצליח לתפוס את שעתיד להתרחש. "הוא התנהג מוזר. הוא תמיד עמד יציב. לא ראיתי בו שום פחד".

"הייתי איתו במשך 30 שנה, ואני נשבע באלוהים שמעולם לא ראיתי התנהגות רעה מצידו. הוא היה פשוט הבוס, והוא התייחס אלי יפה", אומר נאסר ומספר כי קיבל בכל חודש משכורת של 800 דינר (כ-1750 ₪) ודירה בעיר סירת.

עשו לייק לפייסבוק שלנו, וקבלו את מיטב הכתבות מהעיתונים הטובים בעולם

כמו רבים מבני המעגל הקרוב של קדאפי, גם נאסר הגיע מהשבט של השליט לשעבר. אלמלא המוצא המשותף והשנים הרבות שעבדו יחד, כנראה שלא היה מוצא את עצמו בחברתו של הרודן בימים האחרונים של חייו. רבים מהאנשים שליוו את קדאפי נטשו אותו, ומי שכן נשארו היו אלו שהיה להם הרבה מה להפסיד.

בשעות המוקדמות של יום חמישי שעבר, הנהג הנאמן הושלך לתוך רכב מסחרי, והוסע לתוך המדבר ביחד עם קומץ אנשים. הוא ראה כיצד הבוס שלו מורד לתוך קבר לא מסומן ומכוסה בחול. סופו של קדאפי היה בגדר גורל לא צפוי מבחינתו של נאסר. הבעיה מבחינתו היא חוסר הוודאות בגורלו שלו.

"אחד מסיורי המורדים לקח אותי לתא המעצר", הוא אומר. "מעולם לא היה לי דבר נגד המורדים", הוא מוסיף, מה שגורר בתגובה חיוך סקפטי רחב מצדו של השומר שנמצא בחדר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ