מתרחב הקרע בין בעלות הברית לשעבר |

טורקיה נותנת מקלט ללוחמים נגד אסד

חברי "צבא סוריה החופשית", עריקים מהצבא הסורי, נטלו אחריות על הרג תשעה חיילים סורים אתמול. בטורקיה מעריכים: אסד ייפול תוך שנתיים

ליאם סטאק, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ליאם סטאק, ניו יורק טיימס

אנקרה היתה בעבר אחת מבעלות בריתה של דמשק, אך כיום, טורקיה נותנת מקלט לארגוני אופוזיציה חמושים, הלוחמים בממשלתו של בשאר אסד. במחנות הפליטים בשטח טורקיה, תחת הגנת הצבא הטורקי, מצאו מחסה עשרות מחברי ארגון "הצבא סוריה החופשית" ומפקדו, והם יוצאים מהמחנות האלה לבצע התקפות מעבר לגבול.

התמיכה במורדים נעשית במסגרת מערכה טורקית נרחבת, שמטרתה לחתור תחת ממשלת דמשק. טורקיה, שמתכננת להטיל בקרוב סנקציות על סוריה, הגדילה את תמיכתה בארגון גג אופוזיציוני בשם "המועצה הלאומית הסורית", שעל הקמתו הוכרז באיסטנבול. ואולם, מתן מקלט לראשי "צבא סוריה החופשית", המורכב מעריקים מהצבא הסורי, הוא אולי האתגר הגדול ביותר שאנקרה הציבה עד כה לדמשק. אתמול טענו חברי הארגון, המתגוררים במחנה פליטים מאובטח בטורקיה, כי אנשיהם הרגו תשעה חיילים סורים, אחד מהם קצין במדים, בתקיפה במרכז סוריה.

בכירים טורקים מתארים את יחסיהם עם מפקד הארגון, קולונל ריאד אל-אסעד, ו-60-70 חברי ארגונו, כהומניטאריים בלבד. לדבריהם, דאגתה העיקרית של טורקיה היא שמירה על ביטחון העריקים. בתשובה לשאלה אם טורקיה מרשה לארגון לבצע פעולות צבאיות, שעה שהם נתונים להגנת הצבא הטורקי, ענה בכיר במשרד החוץ באנקרה כי טורקיה אינה יכולה "למנוע מחברי הארגון להביע את דעותיהם".

הפגנה של פעילי אופוזיציה סורית בטורקיהצילום: רויטרס

"כשהאנשים האלה נמלטו מסוריה, לא ידענו מי הוא מי. לא נכתב על המצח שלהם 'אני חייל' או 'אני מתנגד למשטר'", אמר דובר משרד החוץ הטורקי. "אנחנו מספקים לאנשים האלה מקום מגורים זמני מסיבות הומניטאריות, וזה לא צפוי להיפסק".

לטענת הטורקים, הם אינם מחמשים את חברי הארגון, ואלה גם לא ביקשו מהם נשק. כרגע, הארגון קטן מדי ואינו מסכן את משטרו של אסד. "אנחנו נילחם במשטר עד לקריסתו, ונביא יציבות וביטחון לסוריה", אמר אסעד בראיון שאורגן על ידי משרד החוץ הטורקי. "אנחנו מנהיגי העם הסורי האמיתיים, ועומדים לצד העם הסורי".

טורקיה קיימה בעבר יחסים חמים עם סוריה, אך אלה הורעו מאז תחילת ההפגנות ההמוניות לפני כשמונה חודשים, וכעת שכנותיה הקרובות והרחוקות, איראן, החיזבאללה בלבנון וישראל מתבוננות בתשומת לב רבה במעורבותה בסוריה.

קולונל ריאד אל-אסעד, מפקד המורדים הסוריםצילום: רויטרס

בכירים טורקים צופים שמשטרו של אסד יתמוטט בתוך שנתיים. "ברור שטורקיה חשה מאוימת מהמתרחש במזרח התיכון, ובעיקר בסוריה", אמר יו פופ, אנליסט בצוות החשיבה Group International Crisis, והוסיף כי בנאומיו האחרונים, ארדואן "דיבר על המתרחש
בסוריה כעל עניין פנימי טורקי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ