מאות נשים בתימן שרפו רעלות במחאה על דיכוי ההפגנות האכזרי

אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי-פי

(אי-פי). מאות נשים בתימן שרפו את רעלותיהן ביום רביעי, במחאה על הדיכוי האכזרי של ההפגנות לאחר לילה של קרבות בבירה צנעא ובעיר תעיז, שהביאו למותם של 25 בני אדם. אתמול נהרגו שישה חמושים בדרום המדינה, בקרב נגד כוחות הממשלה.

הנשים פרשו אריג שחור באחד הרחובות הראשיים בצנעא, השליכו את רעלותיהן בערימה, התיזו עליהן דלק והבעירו אותן. בשעה שעלו הלהבות, הן קראו: "מי יגן על הנשים התימניות מפשעי הבריונים?". חלק מהנשים דווקא לבשו ניקאב מסורתי, והיו בהן מי שעטו כיסוי שחור מכף רגל ועד ראש.

לנשים יש תפקיד מפתח בהתקוממות נגד משטרו הרודני של הנשיא, עלי עבדאללה סאלח. החודש זכתה הפעילה התימנית תאווכול כרמאן בפרס נובל לשלום יחד עם שתי נשים מליבריה, בזכות מאבקן על זכויות הנשים.

המחאה של יום רביעי לא היתה קשורה לזכויות נשים או לסוגיות הקשורות לרעלה באיסלאם. שריפת הרעלה היא מעשה המסמל אצל השבטים הבדוויים בתימן פנייה לעזרה, ובמקרה זה דרישה להפסקת תקיפת המפגינות.

המחאה באה כתגובה להתנגשויות המחריפות בין הכוחות הנאמנים לסאלח ובין לוחמים שהצטרפו למפגינים. צוותי רפואה סיפרו שבצנעא ובעיר תעיז נהרגו בלילה כ-25 אזרחים, לוחמים בני השבטים וחיילים של הממשלה, על אף הודעת סאלח על הפסקת אש ביום שלישי.

במקביל למחאת הרעלות, קבוצה של נשים התומכות בסאלח צעדה אל עבר משרדי האו"ם ביום רביעי, כדי להשמיע את התנגדותן ללחץ הבינלאומי על הנשיא להתפטר.

תגובות