הכוכב העולה בפולין והקרב על הצלב

בראיון ל"הארץ" מציג יאנוש פאליקוט, הפתעת הבחירות בפולין, את תוכניתו להגדיר מחדש את יחסי הדת והמדינה

רומן פריסטר, כתב "הארץ" בוורשה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רומן פריסטר, כתב "הארץ" בוורשה

הקרב על הצלב בפולין התחיל רשמית אתמול בצהריים, עת הגישו נציגי "תנועת פאליקוט" ליו"ר הפרלמנט דרישה להסיר צלב עם פסלו של ישו, התלוי מעל הכניסה לאולם המליאה. הצלב הותקן במקומו באוקטובר 1997 באישון לילה, על ידי קבוצה קטנה של צירים לאומנים, ומאז איש לא העז לתבוע את הסרתו. עתה גורסים אנשיו של יאנוש פאליקוט כי במדינה דמוקרטית אין מקום לסמלים דתיים במרחב הציבורי והממלכתי. הדיון הרשמי בתביעה יחל ב-8 בנובמבר, יום ישיבת הפתיחה של הפרלמנט החדש. אין סיכוי שהדרישה תזכה בתמיכת המליאה, אך העניין מסעיר את הרוחות בפולין מאז הבחירות בחודש שעבר, שבהן גרפה תנועתו של פאליקוט 1.5 מיליון קולות והיתה לכוח השלישי בגודלו בבית הנבחרים.

התמיכה הרבה שזכתה בה תנועת פאליקוט, בעיקר בקרב הצעירים והמשכילים, מעידה על פתיחות גוברת והולכת של חלק משמעותי של החברה בפולין, המושפע מהרוחות החדשות הנושבות מארצות האיחוד האירופי. לנוכח התהליך הזה גייסה הכנסייה את הממסד הקתולי למגננה "נגד דעות המנסות לערער את יסודות האמונה, שבמשך דורות היתה לעמוד השדרה הרוחני של האומה". ואולם, בשיחה טלפונית עם כתב "הארץ", אמר יאנוש פאליקוט כי תנועתו אינה מתכוונת להילחם בכנסייה או בדת, אלא בניסיונותיה התמידים להכתיב את סדר היום הציבורי בפולין, בין השאר על ידי תמיכה במפלגת "חוק וצדק" הלאומית-ימנית. "עם 18 אלף כנסיות וקרוב ל-60 אלף אנשי כמורה ונזירים, הפכה הכנסייה לכוח פוליטי משמעותי ביותר, בלי לשמור על כוחה רוחני", גורס פאליקוט. "הכנסייה אינה יכולה לשמור על בלעדיותה בענייני דת ובו זמנית להתנהג כמו מפלגה לכל דבר. המפלגות אינן מתערבות בענייניה הפנימיים של הכנסייה, אך הכנסייה בוחשת בענייני פנים של המדינה".

לדבריו, אין בפולין הפרדה נאותה בין הכנסייה לבין המדינה, וחלק משמעותי של הפעילות הדתית ממומן, בניגוד לחוקה, על ידי האוצר. פאליקוט התכוון, בין היתר, לתשלום משכורות של אלפי אנשי כמורה המלמדים דת בבתי הספר הממלכתיים, למרות שאין זה מקצוע חובה; לעובדה שהכמרים אינם משלמים מס הכנסה; וכן למענקים הניתנים ביד רחבה למוסדות להשכלה גבוהה. כבוגר פילוסופיה באוניברסיטה הקתולית בלובלין הוא בוודאי יודע מה הוא אומר.

יאנוש פאליקוט (52), גרוש ונשוי בשנית, הוא איש עסקים שצבר את הונו בייצור ובמסחר במשקאות חריפים. הוא הקים את תנועתו בכספו, לפני שנה בדיוק, עת החזיר את תעודת חבר הפרלמנט מטעם מפלגת השלטון, "המצע האזרחי". תנועתו חרטה על דגלה, בצד הפרדה מוחלטת של דת ומדינה והקמת פולין כארץ ידידותית לכל אזרחיה, גם זכות שימוש פרטי ומוגבל בסמים קלים וכן זכות נישואים אזרחיים לבעלי מין זהה.

פאליקוט חוגג במטה מפלגתו בוורשה את תוצאות הבחירות האחרונותצילום: רויטרס

בקרב 41 צירי סיעתו ניתן למצוא שני הומוסקסואלים ואשה אחת ששינתה את מינה. הדעה הרווחת בין הפרשנים הפוליטיים היתה, שעם הרכב צירים כזה ועם מצע מפלגתי שנוי במחלוקת, לא תימצא מפלגה שתחפוץ לחבור לתנועת פאליקוט. אולם המציאות הוכיחה את ההפך. כבר עכשיו מתנהל משא ומתן גלוי בין פאליקוט לבין ברית השמאל הדמוקרטי, על הגשת הצעת חוק משותפת בדבר נישואי הומוסקסואלים וכן בנושא מימון ממלכתי של הפריה מלאכותית. לפי כל הסימנים החברה הפולנית, הצועדת לקראת התנתקות הדרגתית מהמגבלות שבדת, תקלוט את רעיונותיו של פאליקוט ללא סלידה. פאליקוט עצמו אומר שהוא מקווה כי בבחירות הבאות, בעוד ארבע שנים, יזכה ברוב שיאפשר לו לשנות מן היסוד את פני ארצו.

***יאנוש פאליקוט

בן 52 *פוליטיקאי פולני *איש עסקים שצבר את הונו בייצור וסחר משקאות חריפים * בעל תואר בפילוסופיה באוניברסיטת ורשה * עומד בראש תנועה הנקראת על שמו, ותומכת בהפרדה מוחלטת בין דת למדינה בפולין, התרה של סמים קלים והתרת נישואים חד מיניים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ