רויטרס

סועד עבדרחים, רוקחת בת 47 נשואה ואם לשניים, היא הפנים החדשות של האיסלאם שנבט מהאביב הערבי, ואשר נבחרה כמועמדת האיסלאמים בבחירות התוניסיה, זאת על אף שאינה חובשת כיסוי ראש. לדבריה, נוכחותה בין מנהיגי מפלגת א-נהדה אמורה להבהיר לכל שאין לחשוש מעליית האיסלאמים לשלטון.

הטיימס הלונדוני ציטט את עבדרחים, שאמרה כי "א-נהדה היא מפלגה מתונה פוליטית, שלא תכפה דבר. אם הם מציבים אותי בחזית, אישה ליברלית נטולת כיסוי ראש שמנהלת בית מרקחת, זו אמורה להיות הערובה לכולם".

עבדרחים הוסיפה ואמרה כי "לא נאסור צריכת אלכוהול או נפגע בתיירות, ולא נכפה חבישת כיסוי ראש או השתתפות בתפילות. אלו הם עניינים אישיים".

א-נהדה הפכה לאחר הבחירות למפלגה החזקה בפרלמנט בן 217 החברים, שבו תנוסח חוקה חדשה בתוך שנה, אולם היא לא זכתה ברוב, ותיאלץ לכונן קואליציה.

התנועה האיסלאמית דוכאה לאורך שנות הרודנות של הנשיא הקודם, זין אל-עאבדין בן עלי, וקודמו בתפקיד, חביב בורגיבה, שנמשכו כחמישים שנה. מוסלמים אדוקים נחשבו לאנשי טרור, שעה שההנהגה החילונית ניסתה למנוע כל התקוממות איסלאמית בדומה לזו שהתרחשה באלג'יריה השכנה.

מייסד ויו"ר א-נהדה, ראשיד גאנושי, שנדון למאסר עולם, חי בגלות בבריטניה במשך 22 שנה. הוא זכה בחנינה לאחר המהפכה בחודש ינואר, וחזר כדי להנהיג את מה שהגדיר "מפלגה איסלאמית מודרנית ומתונה".

עבדרחים מגדירה את עצמה כ"ליברלית בעלת יסודות איסלאמיים", וטוענת כי האיסלאמים הוכפשו לאורך שנות הרודנות. "הפחד הזה הוא פחד שאינו מבוסס", אמרה.

אולם, על אף ניסיונות ההרגעה של גאנושי ועבדרחים, נשים רבות בתוניסיה, בעיקר בנות המעמד הבינוני והגבוה, חוששות מאוד מהעתיד. "אנחנו חוששות שיגבילו את החירויות שלנו", אמרה רים, רופאה בת 25 היושבת ב"גרינגוס", מזנון למזון מהיר באנאסר, פרבר אמיד של תוניס שמתהדר בבוטיקים יוקרתיים ובבתי קפה מהודרים. "אמנם הם אומרים שלא יעשו זאת, אבל בעוד זמן מה יתחילו להכניס שינויים. הם אומרים שהם רוצים להיות כמו טורקיה, אבל זה עלול להיגמר כמו באיראן. תזכור שגם בה היתה פעם חברה פתוחה מאוד".

קבוצה זו, של נשות המעמד הבינוני, אינה אופיינית לחברה התוניסאית. מצבן של מרבית הנשים בתוניסיה גרוע בהרבה. הן שמרניות, לובשות חיג'אב, חלקן אפילו מכסות את פניהן ברעלה, ובניגוד לנשים הנמצאות במעלה הסולם החברתי, נוח להן יותר לדבר ערבית מאשר צרפתית.

ואולם, הנשים החילוניות בנות המעמד הבינוני חשובות לרווחת תוניסיה, שכן השכבה החברתית שהן משתייכות אליה מספקת באופן מסורתי את עורכי הדין, הבנקאים, אנשי שיווק ואת המוחות היצירתיים במדינה. רבות מהן אינן סומכות על הבטחותיו של גאנושי, שטוען שלא יכפה ערכים איסלאמיים ויכבד את זכויות הנשים במדינה.

נדיה חמירי, אשת יחסי ציבור לשעבר ועקרת בית כיום, אומרת שלא גאנושי הוא שמדאיג אותה, אלא המסר שקיבל הרחוב מניצחונו. לדבריה, ימים אחדים לפני הבחירות היא חילקה עלונים התומכים במפלגה יריבה בחברת פעילות אחרות. "כמה גברים הסתכלו עלינו ואמרו: 'תמשיכו, כי בקרוב זה ייגמר. בקרוב כולכן תשבו בבית'".

עבדרחים נואמת בכנס בחירות בדרום תוניסיה, בשבוע שעברצילום: אי-אף-פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ