תושב ניו יורק הודה כי סחר באיברים של ישראלים

לוי יצחק רוזנבאום הודה בקניית כליות מישראלים ובמכירתן לתושבים אמידים בניו ג'רזי, ברווח של עשרות אלפי דולרים. הוא נעצר ב-2009 כשניסה למכור כליה לסוכן FBI

אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי-פי

לוי יצחק רוזנבאום, תושב ניו יורק המחזיק גם באזרחות ישראלית, הודה הלילה (שישי) בבית משפט בניו ג'רזי כי תיווך בקנייה של כליות מישראלים ומכירתם בארצות הברית. רוזנבאום נעצר לפני כשנתיים, כחלק מחקירה רחבת היקף במסגרתה נעצרו עשרות פוליטיקאים, פקידים ורבנים בחשד לשחיתות פוליטית, סחר באיברים והלבנת הון.

רוזנבאום, בן 60, תושב שכונת בורו פארק בברוקלין, הודה כי בשלושה מקרים שונים קנה כליות מישראלים מעוטי יכולת, בעבור 10,000 דולר, ומכר אותם לחולים אמידים המתגוררים בניו ג'רזי. רוזנבאום קיבל עבור כל כליה 120,000 דולר.

עורכי דינו של רוזנבאום טוענים כי הוא ביצע שירות מציל חיים עבור אנשים חולים, וכי הכסף הרב שקיבל עבור התיווך יועד להוצאות סביב הניתוח, ולא לכיסו הפרטי. לדבריהם, מרשם מעולם לא שידל את התורמים למכור כליה. הם הוסיפו כי כל הניתוחים בוצעו בבתי חולים יוקרתיים בארצות הברית, על ידי רופאים מומחים להשתלות. "הניתוחים היו מוצלחים, התורמים והמושתלים בריאים", אמר עורך דינו.

לדברי פול פישמן, התובע במשפט, "שוק שחור לסחר באיברים הוא לא רק איום לבריאות הציבור. הוא מספק טיפול מציל חיים לאלו שיכולים להרשות זאת לעצמם, על חשבון אלו שלא". על כל אחד משלושת המקרים עלול רוזנבאום לקבל עונש מאסר של חמש שנים, וקנס של עד 250,000 דולר.

רוזנבאום מחוץ לבית משפט בניו ג'רזי, 2009צילום: אי–פי

רוזנבאום נעצר ביולי 2009, לאחר שניסה למכור כליה לסוכן אף-בי-איי, שהתחזה לאיש עסקים המחפש כליה עבור קרוב משפחה חולה. רוזנבאום אמר לו אז כי הוא "שדכן" מעולה, והוסיף "אני אמצא מישהו שמתאים לכם. מעולם לא נכשלתי".

במרכז החקירה במסגרתה נעצר רוזנבאום עמדה רשת בינלאומית של סחיטות, שוחד, והלבנת כספים, שניתבה מליוני דולרים דרך ארגוני צדקה שבראשם עמדו רבנים. בפרשה נעצרו בזמנו 46 חשודים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ