פיטר אפלבום, ניו יורק טיימס

צוות הטלוויזיה צילם אותו שועט עם שחר, כמו רוקי בלבואה, במעלה 72 המדרגות המובילות למוזיאון פילדלפיה, כיאה למתאגרף אנדרדוג שהצליח בגדול.

זו אולי קלישאה, אבל כשרואים את דיואי בוזלה באימון, קשה שלא לשמוע את נעימת החצוצרות המוכרת מהסרט, כשהיא מלווה בצליל חבטות שק האגרוף: אחרי 26 שנים בבית כלא בניו יורק, ושנתיים אחרי שזוכה מאשמת רצח, הופיע בוזלה בן ה-52 בקרב הראשון שלו כמתאגרף מקצועי. בקרב שנערך לפני שבועיים בלוס אנג'לס הוא גבר על לארי הופקינס, הצעיר ממנו ב-22 שנים.

"חלומות מתגשמים אם לא מוותרים עליהם ותמיד ממשיכים להאמין", הוא אמר לאחר הקרב. "זה לא מהלך לקידום הקריירה שלי. זה צעד אישי שקורא לאנשים לא לוותר על החלומות שלהם. הציטוט האהוב עליי הוא: 'לעולם אל תיתן לפחד לקבוע מי אתה, ולעולם אל תיתן למקום שבאת ממנו לקבוע לאן אתה הולך'. לכן אני עושה את מה שאני עושה".

לאחר הניצחון בזירת האגרוף, התפנה בוזלה לנהל קרב קשה לא פחות בזירה נוספת: תביעת פיצויים על כך שבילה מחצית מחייו מאחורי סורגים.

בוזלה (מימין) חובט בהופקינס בסטייפלס סנטר בלוס אנג'לס, לפני שבועייםצילום: אי-פי

בוזלה, בן למשפחה הרוסה ואלימה, גדל ברחובות. בשנת 1977, כשהיה בן 18, נרצחה אמה קראפסר, בת 92, בפוקיפסי בניו יורק, בדרכה הביתה מערב בינגו. כעבור שש שנים הורשע בוזלה ברצח, על סמך עדותם של שני פושעים ששינו את עדותם שוב ושוב.

בזירת הפשע לא נמצאו ראיות מוחשיות שקשרו את בוזלה לרצח. לעומת זאת נמצאה טביעות אצבעות של אדם אחר, דונלד וייז, אשר הורשע לאחר זמן מה ברצח כמעט זהה.

בשנותיו בכלא השלים בוזלה שני תארים אקדמיים. במקביל, התאמן בזירת האגרוף של הכלא - "בית המוות" - אשר היה בעבר אתר ההוצאה להורג. תוך זמן קצר הפך לאלוף האגרוף של הכלא במשקל קל-כבד.

בשנת 1990 התקיים משפט חוזר ובו הוצע לבוזלה שחרור מיידי, תמורת הודאה בביצוע הרצח. הוא סירב, והורשע שנית. בבקשותיו לשחרור מוקדם סירב בוזלה שוב ושוב להביע חרטה על פשע שלא ביצע. הוא הצהיר שישתחרר מהכלא רק בארון מתים או כאדם זכאי. ארון המתים נראה אז כאפשרות יותר סבירה.

בסופו של דבר ניצל בנס. "פרויקט החפים מפשע" - גוף משפטי שהוקם במטרה לבטל הרשעות מוטעות - הפנה את בוזלה למשרד עורכי דין אשר חיפש ומצא את קצין המשטרה שחקר את המקרה. בעזרתו של הקצין, שמצא ראיות שלא נמסרו לבאי כוחו של בוזלה במשפט הראשון, נשפט בוזלה שוב וזוכה. בשנת 2009 הוא יצא מבית המשפט בפוקיפסי כאדם חופשי.

בוזלה החל לעבוד כיועץ לאסירים לשעבר ובמקביל לימד אגרוף במכון בניו יורק. בחודש יולי העניק לו ערוץ הספורט ESPN את הפרס השנתי לאומץ לב על שם הטניסאי ארתור אש, בטקס הפרסים השנתי ESPY. עם הזוכים הקודמים בפרס נמנים מוחמד עלי ונלסון מנדלה. בעקבות זכייתו בפרס, הגיעה ההצעה להשתתף בקרב אגרוף מקצועי.

אולם, הוא נכשל במבדקי הספורט המחמירים בקליפורניה, אליהם ניגש כדי שיוכל לקבל אישור להתאגרף במדינה. לאחר זמן קצר התחיל להתאמן בפילדלפיה עם מאמניו של ברנרד הופקינס, מתאגרף בן 46 שזכה במאי האחרון באליפות העולם ובכך הפך למתאגרף המבוגר ביותר שעושה זאת. "חשבתי שאני הולך לחסל את הזקן הזה", אמר דני דייוויס, שהיה אחד ממאמניו של הופקינס, "חשבתי שאין מצב. שהוא לא יחזיק מעמד באימונים".

אולם, בוזלה הפך לקשוח יותר ורזה יותר, לאחר שהוריד כחמישה ק"ג בשבוע. הוא התאמן, ספג חבטות ממתאגרף בעל שם עולמי, לה חואן סימון, ובסוף ספטמבר עבר את המבדקים והיה מוכן לקרב.

גורמים רשמיים סיפרו כי בוזלה הוא אחד המתאגרפים המבוגרים ביותר שעלו אי פעם לקרב אגרוף, והמבוגר ביותר שעשה זאת בקליפורניה. בספר האגרוף של ברט רנדולף שוגר יש פרק בשם "המתושלחים הגדולים של האגרוף", ובו מופיעים רנדולף הופקינס, ג'ם מייס - המתאגרף הבריטי האגדי בן המאה ה-19 שעלה לזירה בגיל 59, וסול האמבי, מתאגרף במשקל קל-בינוני שהשתתף בקרב ב-2008 בגיל 60, ומחזיק בתואר המתאגרף הזקן ביותר שהופיע בקרב אגרוף רשמי.

בעתיד מקווה בוזלה לפתוח מכון אגרוף משלו ולאמן בו צעירים, אך למרות הקסם ההוליוודי של הסיפור, סוף הפרשה עדיין לוט בערפל. לאחרונה דחה בית המשפט הפדרלי תביעה שהגיש נגד עיריית פוקיפסי ומחוז דאצ'ס, על כך שלא מסרו לבאי כוחו במשפט המקורי את החומר הראייתי שיכול היה לעזור בזיכויו.

החלטת בית המשפט התבססה על פסיקה שנויה במחלוקת של בית המשפט העליון, שעליה חתם השופט ג'סטין קלרנס תומאס בחודש מארס, ולפיה נפסקו פיצויים בסך 14 מיליון דולר לאסיר שנדון למוות ושוחרר, לאחר שנחשפו שיטות הפעולה הלא מקובלות של התביעה. לפי החלטה זו, רק התנהלות לא ראויה שכוללת אי העברת ראיות, תוביל לפסיקה בדבר תשלום פצויים.

"אין בכוונתי להקל בכבוד בית המשפט", אמר בוזלה בתגובה להחלטת בית הדין, "אני פשוט מצפה ממערכת המשפט שתהיה הוגנת. כמו באגרוף. כשהשופטים הוגנים, המנצח האמיתי הוא שזוכה. צריך להיות הוגנים, זה הכל".

ניו יורק טיימס

תרגום: יעל אלין-קוטנר. עריכה: אודי צחור

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ