בלי שום הסבר, עצי הענק נפלו אל מותם

בני זוג מגרמניה טיילו ביער בקליפורניה כשלפתע חזו בנפילה נדירה של עצים בני אלפי שנים המתנשאים לגובה של 50 מטר. צפו בסרטון

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

גריט פנצנר ואשתו סיגרון ראקוסה מגרמניה החליטו לבקר במהלך חופשתם בקליפורניה ולחזות בעצי הסקויה הענקיים מקרוב. הדבר האחרון שהם ציפו לו הוא לנוס על נפשם בעוד העצים הענקיים הללו קורסים פתאום אל האדמה.

בחודש שעבר טיילו בני הזוג במסלול "100 הענקים", שביער הסקויה הלאומי, ולסקור את עצי הענק, שגובהם הממוצע הוא 50 מטרים. לפתע החלו לשמוע רשרושים מוזרים. "לא ראינו שום דבר מיוחד", אמר גריט פנצנר, בשיחת טלפון, "היינו קרובים מאוד לעץ, והרעש החל ומתגבר. הסתכלנו למעלה ושמנו לב שהעץ מתחיל ליפול".

"זה פשוט לא הגיוני", אמר המטייל הגרמני, "העץ הזה נמצא ביער כבר 3,000 שנה, ופתאום אתה קולט שהוא נופל עליך ושאתה צריך לרוץ". בני הזוג הצליחו להימלט די בקלות, ואפילו הספיקו לתעד את השניות האחרונות של הנפילה. בני הזוג אומנם ראו מנקודת מבטם רק עץ אחד נופל, אולם שירות היערות המקומי דיווח כי באותו יום נפל ביער עץ סקויה נוסף.

"זה מאוד מאוד נדיר שעץ סקויה ענק מת בעודו 'עומד', אלא אם מדובר בשריפה עזה", אומרת פריסיליה סאמרס, שומרת יערות ביער הלאומי. "זה גם מאוד נדיר שעצי סקויה מתים ונופלים לקרקע", היא מוסיפה.

עצים באזור זה הם בני 1,500 שנים לערך. במהלך שנות חייהם הארוכות שורשיהם של הסקויות נכרכים אט אט לכדי פקעת אחת. הפקעות של העצים שקרסו יצרו בורות באדמה בגודל של כ-6 מטרים מרובעים.

עץ סקויה בקליפורניהצילום: וויקיפדיה

בשבועות הקרובים עתיד להגיע אל היער מומחה בגדילת עצי יער, כדי להבין אם נפילת העצים גרמה נזקים לעצים נוספים מסביב, או לחלקים מהם, שעשויים לגרום לנפילתם ולסיכון חייהם של המבקרים ביער.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ