כך מסייע ארדואן למורדים הסורים להילחם באסד

נכון לעכשיו, אסד שורד חודשים של מהומות ללא חשש. רק ראש ממשלת טורקיה, שבעזרתו מייצרת האופוזיציה בסוריה אזור חיץ בתוך המדינה, יכול להפוך את האיום לממשי

אנשיל פפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אנשיל פפר

שמונה חודשים של מהומות דמים ונשיא סוריה בשאר אסד שורד. נאט"ו, הליגה הערבית והאו"ם לא מעיזים להתעסק איתו, לא משנה כמה עשרות אזרחים יטבחו אנשיו מדי יום. יש לו את איראן וחיזבאללה מימינו ומשמאלו, וברקע ממשיכים הרוסים והסינים לספק לו גיבוי מדיני. גם העריקות והמרידות בצבאו עוד לא מגיעות להיקפים כאלה שמסכנים את הממשל, כל עוד אליטת הקצונה העלאווית נשארת נאמנה. וכרגע, אין להם מישהו אחר.

אולם מסתבר שיש לאסד נקודת תורפה אחת, ויריב עם פגיון מחודד המכוון בדיוק אל מול הבטן הרכה. מי שאחראי היום לעתידו של אסד הוא ראש ממשלת טורקיה רג'פ טייפ ארדואן, שבארבעת החודשים האחרונים חייליו יצרו בשקט אזור חיץ על הגבול בין שתי המדינות. בשבוע שעבר ערך משרד החוץ באנקרה סדרה של ראיונות לתקשורת העולמית עם קולונל ראיד אל-אסד, מנהיג צבא סוריה החופשית, שכבר החלה בפעילות מוגבלת באזור הגבול נגד צבא סוריה, שרבים מאנשיו ערקו ממנו.

אין לצבא סוריה החופשית אפשרות אמיתית להוות איום ישיר על משטר אסד. אולם בגיבוי טורקי, היא החלה בימים האחרונים להרחיב מובלעת קטנה על הגבול, בצפון סוריה. במקביל, העימותים הקשים ביותר בין הצבא למפגינים, מפגינים שהופכים בהדרגה למורדים עם נשק, מתרכזים בשלוש ערים: אידליב, חאמה וחומס בצפון-מערב סוריה.

ציר המורדים היורדים מטורקיה שינתק את אסד מהים התיכון

שימו לב למפה, שלוש הערים הללו ניצבות בקו ישר מגבול טורקיה דרומה. ערים אלה הן הציר סביבו עשוי לקום בשבועות ובחודשים הקרובים מאחז של המורדים. אם טורקיה תמשיך לפרוש חסות, סוריה תתקשה מאוד לכבוש מחדש את האזור. ואם הקו הזה יתייצב, הוא יהפוך במהירות לתריז שינתק את שאר סוריה מנמלי הים היחידים שלה, בלטקיה וטרטוס. בנקודה הזאת, אסד כבר יחוש באיום האסטרטגי.

כמו שהמרד בלוב התחיל באמת עם כיבושה של בנגזי על ידי המורדים, כך יסמן כיבושה של מחוזות אידליב, חאמה וחומס את תחילת הסוף של שלטון שושלת אסד. הכל תלוי ברצונו של ארדואן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ