הכתם של ברזיל החדשה

מאז החלה בינואר כהונת דילמה רוסף כנשיאת המעצמה העולה של אמריקה הלטינית, כבר הודחו חמישה שרים בגלל שחיתות. בתגובה, יוצא הציבור לרחובות לשים קץ לשוד הקופה הציבורית

טום פיליפס, גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טום פיליפס, גרדיאן

מחדר החדשות שלו בקומה ה-19 של בניין משרדים גדול, צופה אוריפידש אלקנטרה על נופה המרהיב של "ברזיל החדשה"; מסוקים מרחפים בשמי אחר הצהריים, מכוניות בוהקות מפלסות בצופריהן את דרכן בכבישי העיר, ומגדלי מגורים ומרכזי קניות מפוארים ממלאים כפטריות אחר הגשם את קו הרקיע האורבני.

ואולם, מחדר החדשות שלו מתבונן אלקנטרה, אחד העיתונאים המשפיעים ביותר במדינה, גם בברזיל הישנה, ארץ של קומבינות פוליטיות, שוחד ומגיפת שחיתות, העולה לברזילאים מדי שנה מיליארדי דולרים ומעכבת את עלייתו של הענק הדרום אמריקאי.

אלקנטרה, עורך בכיר בשבועון החדשות המשפיע והשנוי במחלוקת וז'ה, מאמין במערכה שלו לבלימת הנגע. "מדובר בהתנגשות של תרבויות, בשאלה איזו מדינה אנחנו רוצים להיות", הוא אומר. "מרבית האנשים מתנהלים על פי כללי המשחק, עובדים מהבוקר עד הלילה ומשלמים מסים. ואולם, חלק אחר בחברה חותר לפרק את מנגנוני המדינה, עושה עסקאות עם אלה שמחזיקים במפתחות הקופה. חשיפת השחיתות היא הייעוד שלנו", אמר.

2011 תירשם בתולדות ברזיל כשנה שבה עלתה לשלטון דילמה רוסף, האישה הראשונה שנבחרה לתפקיד הנשיאה. ואולם, היא עלולה להירשם גם כשנה שבה עלה תסכולו של הציבור מהשחיתות המשתוללת. מאז נכנסה רוסף לתפקידה, בינואר, הודחו חמישה שרים מתפקידם על רקע שערוריות אתיקה ושחיתות; האחרון בהם, שר הספורט אורלנדו סילווה, התפטר בשבוע שעבר בעקבות האשמות שהפנה לעברו כתב העת וז'ה, לפיהן היה מעורב בפרשת שחיתות בהיקף של 25 מיליון דולרים.

הפגנות ברחבי ברזיל, מאופקות אמנם יותר מאלה שנראו באחרונה בצ'ילה ובמזרח התיכון, הוציאו לרחובות רבבות בני אדם, הדורשים לשים קץ לשוד הקופה הציבורית. ואם המלה שחיתות נישאת היום כמעט בפי כל, יש לזקוף זאת בין היתר לתקשורת הברזילאית, הממלאת תפקיד מרכזי בחשיפת מעלליהם של כמה מהפוליטיקאים החזקים ביותר בברזיל. בחודש יוני נאלץ ראש לשכתה של הנשיאה, אנטוניו פאלוסי, להתפטר מתפקידו, לאחר שהעיתון פוליה דה סאו פאולו גילה שהונו האישי גדל פי 20 בתקופה של ארבע שנים.

כעבור שלושה חודשים תרם אותו עיתון את חלקו להדחת שר התיירות פדרו נובאיש, בן 81, שנאשם בעבר בשימוש בכספי ציבור למימון מסיבת מין במלון. בעקבות הדיווחים בווז'ה, התפטרו בינתיים גם שר החקלאות ואגנר רוסי, שהואשם במעילה בכספי ציבור; שר התחבורה אלפרדו נאסימנטו שהואשם בשוחד; והשבוע, גם שר הספורט. "הפוליטיקאים כבר אומרים: אם אקבל טלפון מווז'ה, סימן שהחיים שלי עומדים להידרדר" מחייך אלקנטרה. "אבל זה לא גורם לי הנאה. זו אינה מערכה, אלא אובססיה", מסביר העורך, בן 55.

לדברי אלקנטרה, לשבועונו תפוצה המגיעה ל-1.2 מיליון גליונות, ויותר משישה מיליון קוראים. הוא מודה שמרבית הידיעות החמות מגיעות מהדלפות של אזרחים שהיו בעצמם מעורבים בעסקאות אפלות. "אין לנו יחידה מיוחדת, אבל יש לנו חיישנים", הוא אומר בהתייחסו לחדרי חדשות של השבועון בסאו פאולו, ריו דה ז'ניירו ובברזיליה, שבהם קיבלו 78 כתבים הנחיות לפקוח עיניים ואוזניים כדי לזהות כל סימן לעסקה מפוקפקת, גם אם הם מסקרים נושאים כמו מדע, תחבורה או אמנות.

קשה מן הסתם לנתק את השקפת עולמו הפוליטית של וז'ה ממסע הצלב שהוא מנהל נגד השחיתות. השבועון שנוא על חוגי השמאל בברזיל, הטוענים כי לשבועון דעה קדומה נגד מפלגת השלטון ובעלי בריתה, שבגללה הוא מקדיש תשומת לב מוגזמת לעבירות קטנות של פוליטיקאים ממפלגות אלה, ועוצם עין לנוכח העבירות של ידידיו.

לואיש לולה אינאסיו דה סילווה, הנשיא לשעבר, שהיה הנשיא הראשון ממעמד הפועלים, ניהל מערכת יחסים סוערת במיוחד עם השבועון בשמונה השנים שבהן כיהן בתפקיד. "בואו נהיה כנים: העיתונאים של וז'ה ראוים לפרס נובל על חוסר אחריות", אמר לולה ב-2006 בעקבות פרסום ידיעה, לפיה הוא ומקורביו מחזיקים חשבונות סודיים בבנקים מעבר לים. "וז'ה לא מפרסם האשמות, הוא מפרסם שקרים", אמר. בתוך כך, שלשום פורסם כי לולה, שהוריש את השלטון לבת טיפוחו רוסף, חולה בסרטן הגרון. בית החולים, "סיריו ליבאנס", שבו הוא מטופל, הודיע כי מצבו של הנשיא לשעבר "טוב", אולם עליו לעבור טיפולי כימותרפיה.

אלקנטרה מדבר באהדה על יורשתו של לולה, שפתחה במבצע המכונה "ניקוי הבית", שבו פיטרה שרים בגלל השחיתות. "נראה לי שרוסף מגלה הרבה פחות סובלנות מלולה כלפי השחיתות", הוא אומר. "היום קיימת מודעות לכך שמעשי השחיתות אינם באים בחשבון, ויש לזקוף חלק גדול מכך לנשיאה". עמדתה של רוסף נגד שחיתות והסיקור התקשורתי בסוגיה, עוררו גל מחאה בברזיל. "איך ייתכן שבמדינה כה עשירה, שיעורי העוני כה גבוהים?", תהה אחד המפגינים, אנטוניו קרלוש קוסטה. לדבריו, "אנחנו מדברים על משהו שמחלחל לכל שכבות השלטון; על משהו שמתחיל בסוחרי סמים ומגיע עד חברי הקונגרס. השחיתות מזהמת את הכול וחותרת מתחת לכל המערכות החברתיות. הדרך היחידה שאפשר להיאבק בזה היא באמצעות מסירות והתמדה".

אלקנטרה, כתב לשעבר בניו יורק טיימס, שבכתבתו האחרונה ערך ריאיון עם ניל יאנג, הביא ציטטה מפול מקרטני, להבהרת דעתו על הסיכוי לנצח במלחמתו בשחיתות. "זוהי משיכת חבל", אמר תוך התייחסות לשיר של חבר החיפושיות משנת 1982, "מלחמת כוחות בין אלה שרוצים לדחוף אותנו חזרה למאה ה-19, לבין אלה המנסים למשוך אותנו אל המאה ה-21. אני אופטימי, אני מאמין שהמאה ה-21 תנצח".

גרדיאן

תרגום: סביונה מאנה. עריכה: עדי ערמון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ