פרשנות |

מכשולים רבים בפני התערבות המערב בסוריה

בניגוד ללוב, סוריה נהנית מתמיכת רוסיה וסין, וגם הליגה הערבית עדיין מהססת בעניינה. עד שתתחולל תפנית - אסד יכול להספיק למוטט את ההתנגדות

צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי בראל

איומיו של אסד נשמעים כציטוט ישיר של איומי קדאפי בימי המהפכה הראשונים בלוב. זאת כשם שדברי אסד, לפיהם צבאו נלחם נגד טרוריסטים, אינם שונים מהצהרות קדאפי ולפיהן המורדים אינם אלא אנשי אל-קאעדה, שמבקשים להשליט בלוב מדינה נוסח הטליבאן. אולם להבדיל מלוב, אסד עדיין יכול לסמוך על הימנעותן של מדינות המערב, ובעיקר כוחות נאט"ו, מהתערבות צבאית בסוריה.

אסד צודק, לפחות באופן זמני, כשהוא גורס שסוריה אינה לוב או מצרים. סוריה נהנית מגיבוי רוסי נדיב ומתמיכה סינית. רוסיה מאמצת את עמדת המשטר הסורי, לפיה מדובר במאבק בין צבא למיליציות חמושות ש"פועלות בהנחייתם ובתמיכתם של גורמים זרים". סין, שקבעה אמנם שהמצב האלים בסוריה אינו יכול להימשך, אינה מוכנה לתת יד אפילו למנה חדשה של סנקציות בינלאומיות על סוריה.

בהיעדר הסכמה רוסית וסינית, מדינות המערב ומדינות ערב אינן יכולות לקוות שמועצת הביטחון תאשר החלטה שמשמעותה התערבות צבאית בינלאומית בסוריה. גם נאט"ו יתקשה לאמץ החלטה כזאת, שכן המלחמה בסוריה אינה יכולה להתפרש כפגיעה באחת מחברות הארגון.

ההבדל המהותי בין מצבה של סוריה לזה של לוב טמון דווקא בעמדת מדינות ערב. בעוד שהליגה הערבית אימצה עמדה שתמכה בקביעת אזור אזור לטיסה בלוב, ביחס לסוריה היא עדיין מהססת. העמדה הערבית יושמה בלוב באופן גורף, כאשר המעורבות של נאט"ו החלה בתירוץ של שמירה על אזור אסור לטיסה אך גלשה במהירות למתקפה אווירית רחבת-היקף על מטרות צבאיות ועל מתקני המשטר, שיחד עם כוחות הקרקע של המורדים הביאה לנפילת המשטר הלובי.

בסוריה המצב שונה. שרי החוץ של הליגה הערבית התכנסו אתמול בדוחא, בירת קטר, כדי לנסח אולטימטום לסוריה, שלפיו על המשטר הסורי לקבוע לוח זמנים לנסיגת כוחות הצבא מן הערים וליישום רפורמות מהותיות. אולם עדיין לא נאמר מה תעשה הליגה אם סוריה תדחה את היוזמה הערבית. והדחייה לא איחרה לבוא. סוריה גינתה בחריפות את כינוס שרי החוץ של הליגה, ובחילופי הדברים הקשים בין שר החוץ הסורי וליד אל-מועלם לבין עמיתיו נשמעו גם האשמות על כך שיוזמי הכינוס משרתים את ארצות הברית בפרט ואת המערב בכלל. גם הסיכוי לשלול מסוריה את חברותה בליגה הערבית קלוש, בשל התנגדותן של כמה מן החברות הבכירות בליגה.

נשיא סוריה אסד, אתמולצילום: רויטרס

אולם, גם אם הליגה הערבית תאמץ החלטה שתקרא לנאט"ו או לאו"ם להתערב כדי ליצור אזור אסור לטיסה בסוריה, כהצדקה להתערבות צבאית גורפת יותר, עלולה התערבות כזאת לגרום לתגובת שרשרת שקשה לצפות את תוצאותיה. גם אם רוסיה וסין יעלימו עין מהתערבות כזאת, לא ברור מה תהיה תגובת איראן. זו יכולה לפתוח חזית מקומית במפרץ הפרסי, או לשלוח כוחות סיוע לסוריה דרך עיראק. חיזבאללה עלול לשגר כוחות לתוך סוריה כדי להילחם נגד המתקפה המערבית. מלבד זאת, אין לפסול אפשרות של מתקפה על ישראל, כדי לגרום לתגובת נגד ישראלית שתעניק לסוריה מעמד של מדינה מתגוננת.

שיקולים אלה נעדרו באופן טבעי מן ההחלטה לתקוף בלוב. שם לא הייתה מדינה בעלת ברית ערבית או מוסלמית שאיימה לסייע לקדאפי, ושום ארגון לא יכול היה להציב איום בחזית אחרת כדי לבלום את ההתקפה.

שיקולים אלה אינם שוללים את האופציה הצבאית כלפי סוריה, אבל הם מכבידים מאוד על אימוצה. בה בעת, היעדרה של אופוזיציה מאורגנת וחמושה, שיכולה לשמש כוח צבאי קרקעי אשר ישלים מתקפה אווירית, מעלה ספקות כבדים ביחס ליעילותה של מתקפה אווירית בסילוק המשטר הסורי.

ייתכן שהימים הבאים יחוללו את שתי התפניות הדרושות ויניבו החלטה ערבית לקרוא להתערבות צבאית. בנוסף, העריקות משורות הצבא הסורי יגבשו את הכוח הצבאי שדרוש להפיכה. אולם עד אז יש בידי אסד עוד אמצעים כדי לגרום לפגיעה קשה בקרב האזרחים, פגיעה שעלולה גם למוטט את ההתנגדות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ