לאחר 7 חודשים: נאט"ו תסיים הלילה את פעילותה בלוב

כוחות הברית יעזבו את המדינה הלילה בחצות, לאחר חודשים בהם סייעו למורדים להפיל את משטר קדאפי. מזכ"ל נאט"ו: אחד המבצעים המוצלחים בתולדותינו

אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי-פי

לאחר שבעה חודשי לחימה, תסיים נאט"ו הלילה (שני) את פעילותה בשטחי לוב, שאפשרה למורדים במדינה להדיח את השליט מועמר קדאפי ולהביא לסיום שלטונו. דובר נאט"ו אמר כי הכוחות שיעזבו את לוב יעברו בינתיים אל נאפולי שבאיטליה, ובהמשך ישובצו מחדש לפעילות שגרתית. הברית סיימה את תקיפותיה האוויריות מיד לאחר לכידתו ומותו של קדאפי, אולם המשיכה לבצע סיורים אוויריים מעל המדינה.

פעילות נאט"ו במדינה תסתיים סופית בחצות לפי שעון לוב, מספר ימים לאחר שמועצת הביטחון של האו"ם - שהכריזה על תחילת המבצע בחודש מארס - החליטה לסיימו. במהלך שבעת החודשים האחרונים ביצעו מטוסי הברית 9,600 תקיפות בשטחי המדינה, שכוונו אל 5,900 מטרות צבאיות.

המנהיגים הצבאיים והפוליטים של נאט"ו מתייחסים למבצע כאל הצלחה חד משמעית. לטענתם, ההפצצות גרמו למספר מינימלי של הרוגים, ובמקביל שיתקו את רשת הפיקוד והשליטה של קדאפי. בנוסף, התקיפות מנעו מכוחותיו של קדאפי לבצע פעולות תגמול נגד אזרחים.

"סיימנו את תפקידנו ההיסטורי בלוב", אמר ביום שישי מזכ"ל נאט"ו, אנדראס פוג רסמוסן, והוסיף כי "המבצע הוא אחד מהמוצלחים ביותר בהיסטוריה של הברית".

המבצע בלוב עורר מתחים רבים בתוך נאט"ו, כשרק 8 מתוך 28 המדינות החברות בארגון הסכימו להשתתף בהפצצות. על אף שמטוסי הברית נהנו מעליונות אווירית על חיל האוויר הפגוע והחלש של קדאפי, כוחותיו נכנעו רק לאחר למעלה משבעה חודשים של מתקפות יומיות.

מטוסי נאט"ו מפציצים בלובצילום: רויטרס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ