"הגנרל הצעיר", קים ז'ונג-און, תופס פיקוד

לפני שנה הופיע לראשונה קים ז'ונג-און על הבמה הפוליטית של צפון קוריאה, כיורש המיועד של אביו, קים ז'ונג-איל. מאז פועלים השניים לביסוס מעמדו והאליטה הקומוניסטית כבר סוגדת

ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

פורסם לראשונה ב-1.11.2011

אין ספק מיהו הכוכב העולה כיום בצפון קוריאה. הטלוויזיה הממלכתית מציגה תמונות שבהן נראים מזכירי מפלגה קשישים, בשנות ה-80 לחייהם, כשהם משתחווים בפני צעיר בגיל של נכדיהם לפני שהוא לוחץ בחיוך את ידיהם, או כשהם נחפזים למלא את הוראותיו.

לפני כשנה הופיע לראשונה קים ז'ונג-און על הבמה הפוליטית של צפון קוריאה, כיורש המיועד של אביו. תמונות שבהן נראית האליטה הקשישה של המפלגה הקומוניסטית מתרפסת בפניו הפכו לעניין של שגרה בתקשורת הממלכתית, המשמשת כלי תעמולתי חשוב בידי השליט החולה קים ז'ונג-איל, המכשיר אותו כיורשו.

"המסר הברור לכל הצפון קוריאנים הוא שקים ז'ונג-און הוא זה שמכתיב כעת הוראות לבכירי האליטה", אמר צ'אונג סאונג-צ'נג, מומחה לצפון קוריאה במכון סג'ונג בדרום קוריאה. "התמונות משקפות את ביטחון המשטר לגבי מעמדו כיורש".

קים ז'ונג-און ואביו קים ז'ונג-איל צופים במצעד צבאי בשנה שעברהצילום: אי–פי

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הפרשנויות מהעולם ישירות אליכם

כשקים ז'ונג-און, שעל פי השמועות נמצא בסוף שנות ה-20 לחייו, הפציע מהאלמוניות לפני שנה והפך לגנרל ולסגן יו"ר הוועדה הצבאית של מפלגת הפועלים, הדבר הראשון שראה העולם היה מבנה הגוף השמן שירש מאביו ומסבו, קים איל-סונג, מייסד צפון קוריאה (כלי תקשורת דרום קוריאניים העלו את ההשערה שאולי עבר ניתוחים פלסטיים כדי לדמות יותר לסבו, הנחשב לאל במדינה).

כיום, שנה לאחר מכן, ברור יותר ויותר שההנהגה מסייעת לו לכונן פולחן אישיות משלו. בטלוויזיה הממלכתית הוא מוצג בדמות סבו - חליפת מאו, שערות מסורקות לאחור, וכובד הראש וההתנהגות הטקסית והחגיגית שהצפון קוריאנים מייחסים ל"מנהיג הדגול" שמת ב-1994. פחות ברור אם גם ירש מאביו את הערמומיות האכזרית, שהטילה אימה בלבם של גנרלים וזקני המפלגה. לדברי פרשנים, אחד הגורמים המרכזיים בסוגיית הירושה הוא השאלה אם קים ז'ונג-איל יישאר בחיים מספיק זמן כדי להעניק לבנו את הסיוע שאולי יצטרך על מנת לגבש את שלטונו.

באירועים חגיגיים הנערכים כעת, הבכירים מציעים להרים כוסית לא רק לחייו ולבריאותו של קים ז'ונג-איל, אלא גם לכבוד "הגנרל הצעיר", סיפר פיטר יוז, שיצא מהבירה פיונגיאנג בספטמבר לאחר ששימש שלוש שנים שגריר בריטניה בצפון קוריאה.

צפון קוריאנים מתאבלים בכפר לאורך הגבול, הבוקרצילום: אי-אף-פי

בנובמבר אשתקד גער ד"ר אן ז'ונג-היוק, רופא נבחרת הכדורגל הצפון קוריאנית, בעיתונאי דרום קוריאני על שהתייחס לקים ז'ונג-און בלי להוסיף את תואר הכבוד "הגנרל הצעיר היקר".

"איך היית מרגיש אילו דיברתי בחוסר כבוד על אביך?", ציטט עיתון דרומי את ד"ר אן. "זו בדיוק הרגשתי כעת. אנחנו מתייחסים אל הגנרל קים ז'ונג-איל ואל החבר קים ז'ונג-און כאל אבינו".

שמו של קים מופיע מיד לאחר שם אביו ברשימות הבכירים המשתתפים באירועים ממלכתיים. ב-9 בספטמבר, יום השנה לכינון צפון קוריאה, סקרו השניים מצעד צבאי ביחד. ב-23 בספטמבר הצטרף הבן לאביו בתמונה שצולמה עם נשיא לאוס בביקורו במדינה.

מעמדו המבוסס של ז'ונג-און כיורש המוצהר הוא שינוי מהקצה אל הקצה מהמצב ששרר לפני שנה, כשבפיונגיאנג שררה כמעט פניקה בשל בריאותו הרופפת של קים ז'ונג-איל, ונדמה היה כי מותו הקרוב ישקיע את המדינה הטוטליטרית בחוסר ודאות.

קים ז'ונג-איל נאבק בזמנו על הירושה שלו, על אף שהתמנה ליורש על ידי אביו. הוא הטיל אימה על בכירי המפלגה וזכה בהערכתם המאולצת, לאחר שגיבש לעצמו שלטון אבסולוטי בתהליך שארך עשרות שנים. בהשוואה לכך, קים ז'ונג-און נחת נחיתה רכה בכס היורש, למרות שהיה חסר ניסיון כשהושלך למים הסוערים לאחר שאביו לקה בשבץ ב-2008. השאלה אז היתה אם האליטה המסורתית, ששאיפותיה והיריבויות ששררו בתוכה נוצלו על ידי קים ז'ונג-איל, תתמוך בבן במקרה שאביו ימות.

למזלו של הבן, האב החלים במידה מספקת והצליח לקיים חמישה ביקורים בסין וברוסיה בשנתיים האחרונות. במקביל נערכו אינספור טיהורים פוליטיים, ובכירים במפלגה הוצאו להורג, הודחו או הורדו בדרגה. אחדים "נהרגו בתאונות דרכים" בנסיבות שנראו חשודות בעיני התקשורת בדרום.

פארק היונג-ז'ונג, אנליסט ב"מכון הקוריאני הממלכתי לאיחוד לאומי" בסיאול, אומר כי סביר להניח שקים ז'ונג-און תכנן את הוצאתו להורג בינואר של ריו קיונג, מס' 2 בשירות הביון של הצפון ("המדור לביטחון המדינה") ואת פיטוריו של ז'ו סאנג-סונג, מפקד המשטרה, במארס. "יחד עם ריו טוהרו רבים ב'מדור לביטחון המדינה'", אמר פארק. "אנחנו יכולים לומר בביטחה שקים ז'ונג-און הצליח להשתלט על המדור. הוא צריך לתת ג'ובים לאנשים שנאמנים לו".

ההנהגה החדשה בפיונגיאנג ממשיכה להיות נחושה בדעתה להמשיך בתוכנית הנשק הגרעיני, ובנובמבר אשתקד חשפה מפעל להעשרת אורניום בקנה מידה תעשייתי. היא גם מהדקת את הקשרים עם סין, והתוצאה היא שיטפון של מוצרי צריכה כמו טלוויזיות, טלפונים ומכשירי די-וי-די מתוצרת הדרום. באחרונה אף החלו להישמע קולות למען שיחות עם וושינגטון וסיאול.

אף על פי שמבקרים בפיונגיאנג מדווחים כי לפעמים אפשר לראות נשים לבושות בבגדים צבעוניים ואופנתיים יותר ממה שהיה מקובל עד כה, סיפר השגריר הבריטי היוצא לעיתונאים כי "עקרונית, אין שום שינוי באידיאולוגיה או במדיניות" של צפון קוריאה.

"אין בה חברה אזרחית, אין קבוצות אינטלקטואליות, אין ויכוחים ואין אפשרות ליצור קשר מחוץ לטלפון הסלולרי", ציין השגריר לשעבר והוסיף שבעלי טלפונים סלולריים, שמספרם מוערך בכ-600,000, "נזהרים מאוד בשיחותיהם בטלפונים כי הם מאמינים שהמשטר מקשיב להם".

צ'ואי סאנג-הון, ניו יורק טיימס

תרגום: גילה דקל. עריכה: אודי צחור

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ