לאחר 40 שנה, פולין תחקור פשעי נאצים במחנה אושוויץ

500 אסירים לשעבר ימסרו עדויות; החקירה הופסקה בשנות ה-70 עקב הקושי להשיג מידע ממדינות מחוץ לגוש הקומוניסטי

רומן פריסטר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רומן פריסטר

כתב "הארץ" בוורשה

לאחר יותר מ-40 שנים החליט המכון לזיכרון לאומי, מוסד פולני ממלכתי לחקר פשעי הנאצים והקומוניסטים, לחדש את החקירה על פעולות הנאצים במחנה ההשמדה אושוויץ-בירקנאו. מלאכת החקירה הופסקה בשנת 1970 בעקבות הקושי הרב להשיג עדויות ממדינות מחוץ לגוש הקומוניסטי, שאליו השתייכה פולין בתקופת המלחמה הקרה במחצית השנייה של המאה ה-20. בשלב הראשון של החקירה יגבו מדעני המכון עדויות מ-500 אסירים לשעבר ממחנה אושוויץ שנותרו עדיין בחיים. תשאול הניצולים ייערך בעיר קראקוב, הסמוכה לאתר, ויתבצע בשיתוף פעולה מלא עם הנהלת המוזיאון באושוויץ ועם גופים פולנים וזרים העוסקים בחקר ותיעוד הפעילות במחנה הריכוז וההשמדה.

יוזמי החקירה מצהירים כי מטרתם להביא לדין את משתפי הפעולה עם פעולות ההשמדה באושוויץ, אולם הם מודעים לכך שמרביתם לא נותרו בחיים. "ייתכן שדמיאניוק בן ה-91 היה הפושע האחרון שהובא לדין, וכנראה שניאלץ להסתפק בשחזור מדויק של שיטות העבודה של הפושעים שעבדו באושוויץ", כך אמר יו"ר המכון לוקאש קמינסקי. "נרצה לתעד את כל שיטות ההוצאה להורג, את כל סוגי הניסויים הרפואיים שבוצעו באסירים על ידי ד"ר יוזף מנגלה ועוזריו, וכן לקבוע את הדרך המדויקת שבה הועברו העצורים מאושוויץ למחנות אחרים לקראת מותם". קמינסקי סיכם כי "תיעוד מלא ומוסמך מהסוג הזה יהיה הישג היסטורי".

אפרים זורוף, צייד נאצים וחבר במרכז ויזנטל, בירך על פתיחת החקירה. הוא אמר כי "אני שמח על כל חקירה שיכולה להוביל להרשעתם של פושעים נאצים". עם זאת סייג את דבריו ואמר כי ממשלת פולין החלה בחקירות רבות נגד חשודים בשיתוף פעולה עם הנאצים שהסתיימו רק לעתים נדירות בהרשעה.

למכון לזיכרון לאומי מיוחסת הצלחה בחקירת הפוגרומים נגד יהודי פולין בידוובנה ובקיילצה בשנות ה-40. ואולם, מבקרי המכון טוענים כי פעילותו שימשה מכשיר לרדיפת מתנגדי השלטון בידי ראש הממשלה לשעבר קצ'ינסקי", באמצעות פרסום פרטים כוזבים על שיתוף הפעולה שלהם כביכול עם השלטון הקומוניסטי.

לדברי המבקרים, גורמים בממשלתו של קצ'ינסקי, המשמש כיום ראש אופוזיציה, העבירו למכון את הארכיונים של המשטרה החשאית הפולנית וניסו להביא ל"משפטי טיהור" נגד אנשי אופוזיציה שהיו מעורבים לכאורה בפשעים. משרד המשפטים סיכל את היוזמה משום שהיא מנוגדת לחוקה הפולנית, אולם רשימת "משתפי הפעולה" פורסמה כמעט במלואה באינטרנט. יוזם הפעולות, יושב ראש המכון לשעבר יאנוש קורטיקה, נהרג בהתרסקות המטוס הנשיאותי של פולין בסמולנסק שברוסיה, שבה נהרגו גם נשיא המדינה לשעבר לך קצ'ינסקי ובכירים נוספים בממשל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ