הסרטונים חושפים: כך פעלה רשת הריגול הרוסית בארה"ב

באחד הסרטונים שפרסם האף-בי-איי נראית המרגלת אנה צ'פמן משוחחת עם סוכן כפול. בסרטון אחר הם נראים מחליפים שקיות בתחנת מטרו

נטשה מוזגוביה
כתבת "הארץ" בוושינגטון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נטשה מוזגוביה
כתבת "הארץ" בוושינגטון

סוכנות הביון הפדרלית (אף-בי-איי) פרסמה אתמול (שני) סרטוני וידיאו המתעדים את המעקבים שבוצעו אחר רשת הריגול הרוסית שנחשפה ב-2010. הסרטונים שפורסמו באתר האף-בי-איי מתעדים את המעקב אחר המרגלים, ששוחררו בשנה שעברה בעבור 4 מרגלים אמריקאים ובריטים שהוחזקו בידי רוסיה. 

הסרטים מתעדים את המרגלים מחליפים שקיות זהות בתחנת מטרו, שולפים כסף ממקום המסתור בפארק ציבורי, ועוקבים אחרי המרגלת הג'ינג'ית אנה צ'פמן, בתו של דיפלומט רוסי, כשהיא מודדת כובעים בחנות בגדים ומשוחחת בבית קפה עם סוכן האף-בי-איי שהיא חשבה שהוא המפעיל הרוסי שלה.

באף-בי-איי אמרו ש-10 המרגלים שנתפסו לא הצליחו להעביר לרוסיה שום סודות, אך "היו קרובים לחדירה לחוגי מקבלי ההחלטות". המרגל ה-11, קריסטופר מטסוס, נעלם לאחר ששוחרר בערבות על-ידי בית המשפט בקפריסין.

מי שהביא לחשיפת הרשת היה הקולונל הרוסי אלכסנד פוטייב, "חפרפרת" אמריקאית בשירות המודיעין הרוסי שנמלט ממוסקווה מספר ימים לפני ששנעצרו המרגלים. הוא הורשע ברוסיה בהעדרו בבגידה ועריקה. הפרשנים סיכמו שכל הפרשה היא בזבוז משאבי אנוש ולא ברור מה הרוסים ניסו להשיג מפעילות הרשת.

המרגלים זכו להוקרה ברוסיה, ובעוד רובם שומרים על פרופיל נמוך במולדת הישנה-חדשה, אנה צ'פמן המשיכה להסעיר את הרוחות עם צילום על השער של מגזין גברים בלבוש פרובוקטיבי, הופעות בארועים בעלי פרופיל גבוה. משימתה של צ'פמן היתה ליצור קשרים עם אמריקאים משפיעים - והיא ניהלה אורח חיים חברתי פעיל ביותר, כשהתייצבה לכנסים באוניברסיטאות יוקרתיות, להשקות, לאירועי צדקה.

מעמד הגיבורה הלאומית שמייחסים לה במערב אינו מדויק במאה אחוז - בסוף ספטמבר, כשבאה לדבר בפני קהל סטודנטים של אוניברסיטה בסנט-פטרסבורג, קבוצה של סטודנטים פגשה אותה עם שלטים: "אין לנו מה ללמוד ממך!" והתקילו אותה בשאלות דוגמת "מי כתב את הרומן "גוורדיה הצעירה?" שהיא התקשתה לענות עליה.

לצפייה ביתר הסרטונים באתר האף-בי-איי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ