הפיראטים של אירופה

לצעירי אירופה נמאס מהפוליטיקה הממוסדת והם פונים למפלגות "פיראטיות", שדרישותיהן מגוונות ולעתים ביזאריות: מהורדת כוחה של הכנסייה ועד התרת נישואים בין שלישיות

גרדיאן
הלן פיד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גרדיאן
הלן פיד

כאשר נכנס גרוולד קלאוס-ברונר אל אולם הדיונים בפרלמנט של מדינת המחוז ברלין בשבוע שעבר, איש לא היה מתפלא לו היה איש תחזוקה שתעה בדרכו אל חדר הדוודים. הוא לבש סרבל כתום בוהק, על ראשו עטה בנדנה ולרגליו נעל מגפי עבודה כבדים, ואכן נראה כאילו בא לתקן את מערכת החימום. אלא שהאיש גבה הקומה, בן ה-39, הוציא פנקס מהכיס הקדמי של הסרבל והתיישב בקרב 149 חברי הבית.

ואולי מטפחת הראש היא שהסגירה את זהותו. קלאוס-ברונר, חשמלאי במקצועו, הוא אחד מ-15 החברים במפלגת הפיראטים, שהדהימה את המומחים בבחירות שנערכו בברלין בספטמבר וזכתה במושבים על חשבון המפלגה הליברלית (FDP), החברים בקואליציה הפדרלית של אנגלה מרקל. עם חברי הפרלמנט ממפלגתו נמנים סטודנטית בת 19 (האשה היחידה בפרלמנט מטעם הפיראטים) ופיזיקאי מובטל. הגיל הממוצע של חברי הסיעה הוא 29.

המפלגה, שקיבלה את השראתה מתנועת הפיראטים השוודית, נוסדה ב-2006. מעטים התייחסו אליהם ברצינות עד יום הבחירות, ונראה שגם הם לא לקחו את עצמם בכובד ראש. למסע הבחירות יצאו בסיסמאות סתמיות למדי, כגון "תעשו מה שבא לכם" ו"סוף סוף מישהו נורמלי", במקום להטריח את הבוחרים בסוגיות מסובכות כמו בריאות או חינוך.

הפיראטים נבחרו על סמך מצע של רעיונות חסרי אחיזה של ממש במציאות. הם דורשים תחבורה ציבורית חינם בברלין; התרת נישואין בין שלישיות או יותר בני אדם; הכנסה קבועה מטעם המדינה למי שאינם עובדים בקביעות; ומחויבות איתנה לשקיפות. מי שהצביעו בשבילם לא האמינו מן הסתם שחלומותיהם האוטופיים מסוגלים להתגשם. ואף על פי כן, זכו הפיראטים ב-8.9% מהקולות בבירת גרמניה. במשאל דעת קהל שנערך בשבוע שעבר התברר שלו התקיימו בחירות כלליות עכשיו, הם היו זוכים ב-7% מהקולות בכל גרמניה, תוצאה שדי בה כדי לשלוח כמה מנציגיהם לבונדסטג.

מה שצריך להדאיג את הממסד הפוליטי הוא שהפיראטים אינם אנומליה ברלינאית. אי אפשר להתעלם מהם כאילו זה דבר שיכול לקרות רק בברלין, הבירה שבה שוררת מתירנות מופרזת ומתעקשת להיות אלטרנטיבית. בכל רחבי אירופה, מפלגות חדשות בעלות נטיות שמאלניות (ולעתים גם ימניות) זוכות ליחס רציני בקלפי, וכל אחת מהן מוטרדת מדברים שונים לחלוטין. אבל דבר אחד משותף לכולן: הרעיון שהדרך הפוליטית הממוסדת אינה מתפקדת.

המפלגה ההונגרית - LMP "להט מאש א פוליטיקה" (הפוליטיקה יכולה להיות אחרת), שזכתה ב-16 מושבים באספה הלאומית אשתקד, ממחישה זאת היטב. למפלגה שורשים בחברה האזרחית ובתנועות הירוקות והתנועות נגד גלובליזציה. ויראג קאופר בת ה-36, חברת האספה הלאומית מטעם המפלגה, היא דוגמה אופיינית לפוליטיקאי האירופי החדש. בעבר היתה פעילה באוקספאם ובעמותות אחרות, ולדבריה, LMP הצליחה להיכנס לפרלמנט בתוך שנתיים בלבד לאחר היווסדה מפני שהציעה חלופה ממשית. "ההונגרים עייפו מהיהירות ומהבורות של האליטות הפוליטיות ומחוסר היכולת שלהן לשנות את המצב הנוכחי", אמרה.

קאופר מאמינה שההצלחה לה זוכה מפלגתה היא טרנד כלל עולמי שרק ילך ויתחזק. "בכל אירופה יש התפכחות מהאליטה הפוליטית", היא אומרת, "ניתן לראות את זה בין היתר עם תנועת 'כיבוש וול-סטריט' ודומותיה. אנשים, בייחוד הצעירים, דורשים שיקשיבו להם. אני חושבת שזו ההזדמנות האחרונה לשנות את הגישה וסוף סוף להקשיב להמונים".

כדי להבין את ההשפעה שיש אפילו למפלגה קטנה, יש להסתכל על מה שאירע לפני שבועיים בפרלמנט הסלובקי בברטיסלבה. שם, מול עיני העולם שעקבו אחר המתרחש, הצליחה מפלגה קטנה לחבל בהצבעה הראשונה בעניין קרן החילוץ האירופית ושמה מקל בגלגלים של הניסיון להציל את יוון ומדינות אחרות מקריסה.

המפלגה "חירות וסולידריות" (SaS) הוקמה רק ב-2009, בעקבות החלטה של קבוצה קטנה של אנשי עסקים וכלכלנים "לשים קץ לריטונים על המצב בסלובקיה", כפי שמתאר זאת יו"ר המפלגה ריצ'רד סוליק. ואולם, לאחר שזכו ב-12% מהקולות בבחירות הכלליות אשתקד, הוזמנו 22 חברי הפרלמנט מטעם המפלגה להצטרף לקואליציה הבנויה מארבע מפלגות, מה שהעניק לה השפעה גדולה מאוד ביחס לגודלה. סוליק מתנגד נחרצות למאמצי החילוץ של קרן היציבות הפיננסית של אירופה (EFSF). "בדיוק כפי שאי אפשר לכבות שריפה בעזרת מניפה, אי אפשר לפתור את משבר החובות בחובות חדשים", כתב סוליק בעלון שבו כינה את EFSF "נתיב לסוציאליזם". כאשר כל 22 חברי הפרלמנט מטעם מפלגתו הצביעו נגד ההצעה, ההצעה נפלה ואיתה גם הממשלה.

גם בפולין הפתיעה מפלגה חדשה את הממסד הפוליטי. תנועת פאליקוט, הקרויה על שם מייסדה הכריזמטי יאנוש פאליקוט, זכתה בכ-10% מהקולות והפכה למפלגה השלישית בגדולה במדינה. בארטוק נובאק, אנליסט מהמרכז ליחסים בינלאומיים בוורשה, אמר לפני הבחירות כי "אהיה מאוד מופתע אם מפלגתו של פאליקוט תעבור את אחוז החסימה, שעומד על 5%". לאחר הבחירות, נובאק כבר נשמע אחרת. "הייתי מופתע, אבל ניתן לראות בבירור שפאליקוט מדבר בדיוק על הדברים שמעניינים את הצעירים. הם רוצים לראות פולין חופשייה יותר, שבה לכנסייה אין שליטה כל כך גדולה על הציבור והם רוצים שפולין תהפוך למודרנית יותר. וזה בדיוק מה שפאליקוט מנסה לקדם", אמר בשבוע שעבר.

סיור שערכו שלושה מהפיראטים מברלין בשבוע שעבר רומז שאולי הם עצמם אינם מתייחסים לפוליטיקה ברצינות. הם טסו על חשבונם לאיסלנד וערכו ביקור בבסטי פלוקורין - "המפלגה הכי טובה" - שזכתה גם היא במושבים בפרלמנט אשתקד. בראשה עומד ג'ון גוניר, שחקן וזמר בלהקת פאנק, שהצליח לאחר שהבטיח שמפלגתו תבטל את כל מה שהציגה במצעה, בין השאר הבאת דוב קוטב לגן החיות ברייקיאוויק וכניסה חופשית לכל הבריכות העירוניות (בנוסף על מגבות חינם לכל).

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ