המחאה החברתית בקתדרלה בלונדון מפצלת את הכנסייה

השאלה אם לפנות את אוהלי המפגינים בבירת בריטניה הביאה כבר להתפטרות שלושה כמרים

ג'ון ברנס, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'ון ברנס, ניו יורק טיימס

לונדון. בעיר שבה הפגנות מכל סוג הן מחזה יומיומי, קשה למצוא מקום טוב יותר להפגין בו מהרחבה בחזית קתדרלת סנט פול. עשרות מאהלים קמו בערים ברחבי העולם, אולם המפגינים האנגלים בחרו להתמקם דווקא בסנט פול, המקום שנחשב בעיני רבים לסמל הדתי החשוב ביותר במדינה.

מאז התמקמו ברחבת הקתדרלה המפגינים מתנגדי הקפיטליזם, נוצר משבר מצפוני מכאיב בשורות הכנסייה האנגליקנית. בישופים יוצאים נגד בישופים, כמרים נגד כמרים, ובכנסייה שוררים מבוכה ובלבול ביחס לשאלה אם לנקוט צעדים כדי לפנות בכוח את מחנה המפגינים שמפריעים למתפללים להיכנס לכנסייה, או להניח להם.

לצד ראשי הכנסייה יש למחנה האוהלים יריבים רבי השפעה בתאגיד סיטי אוף לונדון - הממשל המקומי של הרובע הפיננסי. הם רואים את ההפגנה בסנט פול כנוכחות מכוערת ומזיקה בזמנים שבהם לונדון, כמרכז כלכלי, נאבקת. שוק מתמוטט, אובדן אלפי מקומות עבודה וחוסר שקט סביב תוכניתו של ראש הממשלה דיוויד קמרון להדק את הפיקוח על הבנקים גירשו את תחושת הביטחון ששררה ב"סיטי".

בשבוע שעבר פנה התאגיד לבית המשפט בבקשה להוציא צו לפרק את המחנה בסנט פול, בטענה כי הוא מפר את הזכות ההיסטורית לגישה בלתי מופרעת ל"כביש הראשי" של המדינה. אף על פי שהמאהל נמצא ברחבה, אזור השמור בזמנים כתיקונם להולכי רגל, טען אחד המנהלים בתאגיד, מייקל וולבנק, כי "הפגנה היא אמנם זכות בסיסית בדמוקרטיה, אבל לא בכביש ראשי". לדבריו, "מאהל במעבר הומה משפיע באופן ברור על זכויותיהם של אחרים".

בשישי האחרון החליטו גם נציגי סנט פול להצטרף לתביעה של הסיטי ועוררו ויכוח בשורות הכנסייה ובין המפגינים עצמם. בצעד שלא ננקט מאז מלחמת העולם השנייה, הקתדרלה סגרה את שעריה והשעתה ביקורי תיירים, ונציגיה תבעו לפרק את המחנה בטענה שהוא פוגע בכללי בטיחות ותברואה. הכנסייה אמנם נפתחה מחדש בשבת באופן חלקי, אך ראשיה אמרו שלא תוכל לפעול כשהמפגינים משתמשים בבלוני גז להכנת אוכל וכשהם חוסמים גישה שבה עלולים להשתמש לפינוי חירום.

אחד מראשי הקתדרלה, הכומר הבכיר ג'ילס פרייז'ר, התפטר מתפקידו בטענה כי לא יוכל להסכים לפירוק בכוח של המאהל אם התביעה תיענה. אחריו התפטרו שני כמרים נוספים ועד מהרה נוצר קרע בשורות ראשי הקתדרלה. אחדים מהם טוענים כי מטרת הכנסייה לבקש צדק חברתי הופכת את המפגינים לבעלי בריתה. מנגד, אחרים אומרים שהדאגה העיקרית צריכה להיות לאלפי המתפללים שרוצים לבוא להתפלל בה מדי שבוע.

אתמול החליטו ראשי הקתדרלה, בשיתוף עם תאגיד סיטי אוף לונדון, לדחות את דרישתם לפינוי המיידי של המפגינים. מהתאגיד נמסר כי הדחייה היא רק לכמה ימים, עד שיימצא פתרון שיספק את כל הצדדים.

מפגינים בלונדון על רקע קתדרלת סנט פול, שלשוםצילום: רויטרס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ