צרפת: הוצת בניין מערכת שבועון סאטירי שלעג לאיסלאם

בשער הגיליון האחרון הופיעה קריקטורה של הנביא מוחמד אומר "100 מלקות אם לא תמותו מצחוק". עורך העיתון: אנחנו נמשיך

אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי-פי

משרדי מערכת שבועון סאטירי בצרפת נשרפו כליל לפנות בוקר (רביעי), לאחר שאלמונים הניחו במקום פצצת תבערה שהתלקחה והניחו שקיות אשפה רבות בכניסה למבנה. לטענת עורך המגזין, "שרלי הבדו", סטפן שרבונייה, הדבר קרה מפני שבשער הגיליון האחרון הופיעה דמותו של הנביא מוחמד אומר "100 מלקות אם לא תמותו מצחוק".

בנוסף, בגיליון חתום מוחמד כ"עורך-אורח" של המהדורה, לרגל ניצחונה של המפלגה האיסלאמיסטית בבחירות בתוניסיה בשבוע שעבר. עוד "ציין" הנביא כי המפלגה מתכוונת לכפות את חוקי האיסלאם בתוניסה ולא דמוקרטיה. כמו כן, כותרת שער הגיליון ציינה בדיחה שמזכירה את השריעה.

"הבניין עדיין עומד", אמר שרבונייה לאחר האירוע, "אך לא נותר שום דבר בפנים". לדבריו, את המעשה ביצעו "קיצונים אדיוטים". ממשטרת פאריס נמסר כי בזמן שמשרדי העיתון עלו באש, לא היו אנשים במקום. לאחר האירוע נפרץ אתר האינטרנט של השבועון והוצגו בו תצלומי מסגדים והכיתוב "אין אלוהים מלבד אללה".

בניין מערכת השבועון בפאריס, הבוקרצילום: אי–פי

עורך השבועון הודיע כי צוותו ימשיך לפעול כמתוכנן. "די ברור שאי אפשר לעבוד בתנאים האלה", אמר שוברנייה, "אבל אנחנו נמשיך". פוליטיקאים ברחבי צרפת גינו בתוקף את האירוע וציינו כי במדינה דמוקרטית צריכה להיות הזכות להתבטא בחופשיות.

פרסום קריקטורות דניות בספטמבר 2005 בעיתון "יולדן פוסטן" עורר מחאה ברחבי העולם האיסלאמי, שהביאה לחרם על מוצרים דניים ולמעשי אלימות קשים, שכוונו נגד אזרחים מערביים ושגרירויות של מדינות אירופאיות.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ