לקראת פרסום דו"ח סבא"א

מומחים בעולם מעריכים כי איראן קרובה ליכולת לערוך ניסוי גרעיני

עם זאת, לפי הערכות טהראן רחוקה כמה שנים מהרכבת ראש חץ גרעיני, ויש מחלוקת במערב אם היא קיבלה את ההחלטה לייצר נשק גרעיני

יוסי מלמן צרוב
יוסי מלמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים14
יוסי מלמן צרוב
יוסי מלמן

בשבוע הבא יתפרסם הדו"ח הרבעוני החדש על תוכנית הגרעין של איראן מטעם הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) בווינה. הדו"ח יוגש במפגש של 35 חברות מועצת הנגידים של הארגון. הציפייה היא, וזו גם הדרישה האמריקאית, כי הדו"ח יחשוף מידע חדש שיוכיח כי איראן האיצה את תוכנית הגרעין שלה. כך גם מסר לפני שלושה חודשים מנכ"ל סבא"א, יוקיה אמאנו, עם פרסום הדו"ח הקודם.

ההערכה היא כי הפרטים החדשים יתבססו על מידע, לפיו איראן ביצעה שורה של פעולות חשאיות בתחום הקרוי "קבוצת הנשק", השלב האחרון בהרכבת הפצצה, וכן שורה של בדיקות כיצד להרכיב ראש חץ גרעיני. בארה"ב ובמערב מקווים כי המידע החדש יעזור להם לשכנע את רוסיה וסין להסיר את התנגדותן ולאפשר למועצת הביטחון להטיל עיצומים חריפים יותר על איראן - סבב חמישי של סנקציות - ושיהיו הפעם יעילים מספיק לשכנע את הנהגתה שתשעה את תוכנית העשרת האורניום שלה.

תוכנית זו, על אף העיכובים שנגרמו לה, בעיקר כתוצאה מהפגיעה במחשבים המפעילים את הסרכזות (צנטריפוגות), ממשיכה עם זאת להתקדם, והדבר מעורר דאגה בישראל ובמערב. גל הפרסומים של הימים האחרונים, בישראל וגם בבריטניה, לפיהם האופציה הצבאית לתקוף את איראן קיימת, נועדו גם הם לאותת לרוסיה ולסין להצטרף להטלת העיצומים, ולא - לא יהיה מנוס מפעולה צבאית.

דו"ח שפרסמה "המועצה לשיתוף פעולה במפרץ", גוף המאגד את סעודיה ואיחוד נסיכויות המפרץ, פרסם לאחרונה דין-וחשבון שקובע כי איראן האיצה את תוכנית הגרעין שלה והיא נתונה עתה בלעדית בידי משמרות המהפכה בראשות הגנרל מוחמד עלי ג'עפרי ושר ההגנה, אחמד ואהידי, העובדים בצמוד ועל פי הוראותיו של המנהיג העליון, עלי חמינאי. לפי דו"ח זה, הנשיא מחמוד אחמדינג'אד מודר לחלוטין מתהליך קבלת ההחלטות.

לפי הדו"ח ועל פי פרסומים קודמים מהחודשים האחרונים, איראן רכשה מצפון קוריאה מחשב על מיוחד שמבצע עבורה הדמיות של תגובת שרשרת הדרושה לצורך הפיצוץ הגרעיני. יחד עם העובדה כי יש לה כבר את הידע והטכנולוגיה להעשיר אורניום גם לרמה של 90%, הדרושה לייצר חומר בקיע לנשק גרעיני, מומחים מעריכים כי איראן נמצאת קרוב מאוד למצב שבו אם תרצה, תוכל לבצע פיצוץ גרעיני תת-קרקעי. עם זאת היא עדיין רחוקה במרחק של כמה שנים כנראה, מהיכולת להרכיב ראש חץ גרעיני על טילי השיהאב שלה.

  לכל הדיווחים והפרשנויות - היכנסו לעמוד הפייסבוק של "הארץ" ולחצו לייק

  ההערכה היא גם כי איראן הצליחה במידה מסוימת להתגבר על הנזקים שגרמה לה התולעת שהוחדרה למחשביה, על פי פרסומים זרים, בידי המודיעין האמריקאי והישראלי. נזקי התולעת גרמו להשבתה של כמעט מחצית מהסרכזות שיש לאיראן במפעל להעשרת אורניום בנתאנז. בעבר פעלו שם קרוב ל-9,000 סרכזות, אך בגלל פגיעת התולעת, כמעט מחציתן יצאו מכלל פעולה. אולם לאחרונה הצליחה איראן לייצר סרכזות דומות מהדגם הישן, המכונה P או 1IR, ובכוונתה להתקין סרכזות אלה במתקן השני שלה - המצוי בבסיס ליד העיר קום. ככל הידוע, ולפחות עד לדו"ח האחרון של סבא"א מחודש ספטמבר, עדיין היא לא התקינה את הסרכזות האלה בקום, על אף שהיא החלה בעבודות מוגברות לקליטתן. בין השאר היא הקימה שם בסיסים וצנרת, שאליה יחוברו הסרכזות לכשיותקנו. פקחי סבא"א מורשים לבקר באתר בקום, וזאת בנוסף לביקורים הקבועים שלהם בנתאנז, ולא מן הנמנע כי בדו"ח החדש של סבא"א יימסרו פרטים על סמך תצפיות הפקחים, אם אכן החלה איראן בהתקנת הסרכזות. האתר בקום נבנה בעומק האדמה בצלע הר, כדי להסתירו מצילומים של לווייני ריגול, ובעיקר כדי להקשות על האפשרות של תקיפתו מן האוויר.

  במקביל, איראן גם הצליחה, כבר לפני יותר משנה, לייצר סרכזות מדגמים חדשים, המכונים 2IR ו-4IR, התקינה כמה מהן במתקן להעשרת אורניום בנתאנז, והיא בודקת את יעילותן בסדרה של ניסויים. איראן מעשירה אורניום ברמה של 3.5% וברמה של כ-20%. העשרה ברמות אלה אינה לצרכים צבאיים, אלא לשם ייצור דלק גרעיני לכורים להפקת חשמל, דוגמת זה שהיא מפעילה בבושהר והמוזן מדלק גרעיני שמתקבל מרוסיה, וברמת העשרה של 20% לצורך הפעלת כור מחקר קטן שיש לה בטהראן לייצור איזוטופים לרפואה.

  אולם על פי הערכות המומחים ועל סמך חשיפות של סבא"א בעבר, איראן גם ביצעה ניסויים בהעשרה גבוהה יותר של אורניום, ומרבית המומחים סבורים כי היא שולטת כבר בטכנולוגיה להעשרה לרמה של 90% - שיכולה לאפשר לה לייצר את החומר הבקיע לשם ייצור נשק גרעיני. מומחים גם לא מוציאים מכלל אפשרות כי לאיראן יש עוד מתקן חשאי, שדבר קיומו לא ידוע, או אולי ידוע לקהילות המודיעין שלא פורסם, שבו היא מעשירה אורניום ברמה הגבוהה של 90% לצורך צבאי.

  בצד הערכות אלה יש עדיין גם הערכה של מומחים הסבורים כי מנהיגה העליון של איראן, עלי חמינאי, טרם קיבל החלטה אם על איראן להרכיב נשק גרעיני. אך ברור לכל כי היא בכל מקרה חותרת להשיג את היכולת שתאפשר לה להיחשב כבעלת אופציה גרעינית, ולהימצא במרחק של "סיבוב בורג" מהרכבת הנשק.

  תגובות

  משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ