לוגו גרדיאן
גרדיאן

בית משפט בארצות הברית הרשיע היום (רביעי) את ויקטור בוט, סוחר נשק רוסי, בניסיון למכור כלי נשק כבדים לארגון גרילה בקולומביה, שתכנן לעשות בו שימוש נגד אויבו הגדול ביותר – כוחות אמריקאיים שסייעו לכוחות הביטחון במדינה. סיפור חייו של בוט היווה השראה לעלילת סרט הקולנוע האמריקאי "שר המלחמה", מ-2005.

חבר המושבעים הגיע להכרעה לאחר דיונים שנמשכו מאתמול. בוט (44) הורשע בקשירת קשר לניסיון לרצוח אמריקאים, בהם גורמים ממשלתיים, אספקת טילי נ"מ וסיוע לארגון טרור. בוט, קצין לשעבר בצבא ברית המועצות, שנודע כ"סוחר המוות", נעצר ב-2010 לאחר שמודיעים של הרשות למלחמה בסמים בארצות הברית ביימו עסקה וקליטו שיחה שהתנהלה ביניהם לבין הסוחר. "הוא עשה הכול כדי להראות להם שהוא יכול לספק לארגון הטרור כל מה שיבקשו", אמר התובע במשפט.

חברו לעסקים של בוט, שהעיד במסגרת עסקת טיעון, כי לבוט נאמר כי ארגון הגרילה הבהיר כי שהוא מעוניין ליירט מסוקים של צבא ארצות הברית בעזרת טילי נ"מ, וכי דורש כמות גדולה של נשק. לדברי העד, בוט הסכים לספק מטוס מטען שיכיל 100 טון של נשק, תמורת תשלום של כ-20 מיליון דולר.

סוחר הנשק ויקטור בוט לאחר הסגרתו לארה"בצילום: אי–פי

במהלך שיחה שהתקיימה בין שני המתחזים ללוחמי הגרילה לבוט בחדר מלון בבנגקוק, נשמע המודיע אומר "אנחנו רוצים להוריד את הבני זונות האמריקאיים האלה. להרוג אותם, ולהעיף אותם מהמדינה שלי. הם מסתובבים איפה שהם רוצים. למה?" בוט נשמע אומר בתגובה: "כן, כן, כן. הם מתנהגים כאילו זה הבית שלהם". העד ציין כי לאחר מכן בוט הציג בפניו רשימה של כלי נשק שיוכל לספק לו ואף כתב "יש לנו אויב משותף".

פרקליטיו של בוט טענו בתגובה כי הוא איש עסקים רגיל שהופלל על ידי הקלטות שפתוחות לכמה פרשנויות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ