פרשנות |

אסד הסכים להפסקת האלימות מחשש להתערבות זרה

יוזמת הליגה הערבית לה הסכים נשיא סוריה מציגה את הליגה ככוח מדיני שיכול להציב איום שמכופף מדינות ערביות סוררות

צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי בראל

אחרי שעות מורטות עצבים שבהן המתינו בקהיר שרי החוץ של הליגה הערבית לתשובתה של סוריה, הגיעה ההודעה שלפיה סוריה מקבלת את היוזמה הערבית להפסקת האלימות "ללא הסתייגויות". שמונה חודשים אחרי פרוץ ההפגנות נגד המשטר, שבהן נהרגו יותר מ-3,000 בני אדם, עשרות אלפים נפצעו ולפחות 30 אלף נעצרו, עשויה היוזמה הערבית לבלום, ולו באופן זמני, את ההתכתשויות האלימות שנמשכו גם אחרי ההודעה הסורית. בהתכתשויות אלה נהרגו אתמול לפחות 21 בני אדם באזור העיר חומס, בהם 15 אנשי כוחות הביטחון שהותקפו ככל הנראה על ידי עריקים מן הצבא הסורי.

היוזמה הערבית, שנוסחה לפני יומיים על ידי שרי החוץ של חברות הליגה הערבית, דורשת מסוריה לחדול מהירי ומהדיכוי האלים של ההפגנות; להוציא את כוחות הביטחון מן הערים ולהשיבם לבסיסיהם; לשחרר את כל העצירים הביטחוניים; להתיר לכלי תקשורת ערביים ובינלאומיים לסקר את האירועים בסוריה ולפתוח בדיאלוג לאומי בין המשטר לאופוזיציה בחסות הליגה הערבית. תחילה דרשו שרי החוץ הערבים שהדיאלוג בין הצדדים יתקיים בקהיר, כדי שראשי האופוזיציה יוכלו להשתתף בו ללא חשש מפני התנכלות המשטר, אולם לבסוף הוחלט לקבל את עמדת סוריה אשר דורשת לקיים את הדיאלוג בדמשק ולא לציין את מקום קיומו.

נציגי האופוזיציה, בהם המועצה הלאומית הסורית, שפועלת מחוץ לסוריה ומייצגת את רוב ארגוני האופוזיציה, הביעו אתמול ספק רב ברצינות ההתחייבות הסורית ובנכונותה להקפיא את פעולות הדיכוי האלימות נגד המפגינים. עם זאת, כיוון שהיוזמה הערבית איננה מטילה על המפגינים את החובה לחדול מפעולות מחאה, צפויה היוזמה לעמוד כבר היום למבחן ממשי, בו יתברר אם המשטר מוכן לסבול את המשך ההפגנות ללא תגובה.

השלב הבא עלול להיות קשה לא פחות, שכן האופוזיציה הבהירה כי מטרתה להביא לסילוק משטרו של אסד, לקיים בחירות חופשיות ולשנות את אופי המשטר. עם יעדים כאלה קשה לראות כיצד המשטר הסורי מוכן להיכנס למשא ומתן עם יריבים פוליטיים שלא יסתפקו בפחות מסילוק המשטר. לפיכך ינסה המשטר לתמרן את כוחות האופוזיציה, ליצור פילוג בין שורותיה - שממילא אינן מאוחדות - ולנסות לכונן נציגות אופוזיציונית נוחה כפי שניסה לעשות בחודשים שחלפו כאשר הכריז על פתיחת דיאלוג לאומי. לחלופין ינסה המשטר להטיל את האשמה לכישלון הדיאלוג על גופי האופוזיציה ובכך להשיג לעצמו לגיטימציה להמשך פעולות הדיכוי.

אתמול הודיעו מקורות סוריים כי אסד מתכוון להודיע על צו להקמת ועדת דיאלוג, ועל פי זהות נציגי המשטר בוועדה אפשר יהיה לשפוט את כוונותיו. בה בעת הבהירו דובריו הלא רשמיים, כמו פרשנים מטעם המשטר, כי האופוזיציה "יכולה לחלום" על סילוקו של אסד וכי הנשיא ימשיך לכהן במלוא תקופת כהונתו, שתימשך עוד שלוש שנים עד הבחירות הבאות.

היוזמה הערבית מציגה שוב את הליגה הערבית ככוח מדיני שיכול לכופף את ידה של מדינה ערבית או לפחות להציג איום כזה שיכריח מדינה ערבית לשקול ברצינות את תביעותיה. מדינות ערב לא איימו על סוריה בפעולה צבאית, אבל הן אלה שבידן לתת אישור והכשר לפעולה צבאית חיצונית נגד סוריה. כך פעלה הליגה הערבית במקרה של לוב - כשהיא זאת שדרשה מהאו"ם להטיל איסור טיס ובכך הכשירה את הפעולה הצבאית הרחבה של כוחות המערב נגד משטר קדאפי.

ראש ממשלת קטאר, השייח חמד בן ג'אסם, שעמד בראש ועדת שרי החוץ, הבהיר כי היוזמה הערבית "נובעת מהרצון למנוע התערבות זרה בסוריה", וזוהי כנראה הסיבה לכך שסוריה אימצה את היוזמה. עם זאת, אין כל ודאות שהאיום הערבי להכשיר מעורבות צבאית היה מתגשם גם במקרה של דחיית היוזמה, שכן למדינות המערב יש היום שיקולים אחרים מאלה שהיו להן בלוב בכל הנוגע להתערבות צבאית. מכאן שאסד, שמכיר את המגבלות של המערב, וסומך על תמיכתה של רוסיה, עלול לנסות להעמיד את היוזמה הערבית במבחן.

תמונה שפירסמה סוכנות הידיעות הסורית, בה נראים תומכים של הנשיא אסד מצפון לדמשק, אתמולצילום: אי-אף-פי

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ