הנשים בהודו עוברות מיד ליד

עשרות שנים של הפלת בנות הביאו למחסור בנשים בהודו, ורבות נאנסות ללדת גם לאחי בעליהן. "הם שכבו אתי מתי שרצו, כשהתנגדתי הכו אותי", סיפרה אשה שהצליחה לברוח

ניטה בהאלה, רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניטה בהאלה, רויטרס

כאשר מוני הגיעה לפני שנים ככלה צעירה לאזור הפורה שבצפון הודו, לא עלה בדעתה שתיאלץ לקיים יחסי מין עם שני אחיו של בעלה ולהוליד להם ילדים כיוון שלא הצליחו למצוא נשים.

"בעלי והוריו אמרו שגם לבניהם האחרים יהיה חלק ממני", אמרה מוני, בשנות ה‑40 לחייה, שישבה לבושה סארי צהוב במרכז הקהילתי בבאגפט שבמדינת אוטאר פראדש בצפון הודו. "הם שכבו אתי מתי שרצו. כשהתנגדתי, הכו אותי", סיפרה מוני, שהצליחה לעזוב את ביתה רק כשאמרה שעליה לבקר אצל הרופא. היא הוסיפה כי "לפעמים היו מגרשים אותי מהבית ומשאירים אותי לישון בחוץ, ופעם שפכו עלי דלק והציתו אותי".

מקרים מסוג זה אינם מדווחים למשטרה כיוון שהנשים בקהילות אלה אינן יוצאות מביתן ללא ליווי וחוששות ששמן יוכתם. יש נשים רבות שגורלן דומה לזה של מוני החיות בבתי הטיט בכפרים שבאזור. גם מוני, שילדה לבעלה ולגיסיה שלושה בנים, לא הגישה תלונה במשטרה.

עובדים סוציאלים אומרים כי עשרות שנים שבהן בוצעו הפלות של עוברים ממין נקבה בחברה הפטריארכלית הביאו לירידה משמעותית באוכלוסיית הנשים בחלקים מסוימים בהודו, ובמקביל לעלייה במקרי אונס וסחר בנשים. תופעת "האשה המשותפת" לכמה אחים גם היא תוצאה של חוסר האיזון.

נשים עם תינוקותיהן מחוץ לבית חולים במדינת אוטאר פראדש בצפון הודו, בשבוע שעבר. הנשים חוששות לדווח על מצבןצילום: אי–פי

הצטרפו לדף "הארץ" בפייסבוק וקבלו את כל הדיווחים האחרונים והפרשנויות

עובדי סיוע אומרים כי מנהג הפלת עוברי הבנות היה נפוץ בקהילות במדינה בשל ההעדפה המסורתית לבנים, שנחשבים למי שיתמכו בבוא היום בהוריהם המזדקנים. "אנו רואים כבר היום את ההשפעה המחרידה שגרמה הירידה במספר הנשים", אמר באגיאשרי דנגלה, מנהל ארגון צדקה לטיפול בילדים. הוא הוסיף כי "עלינו להתייחס לכך כאל התרעה, כי אחרת נהיה במצב שבו נשים יהיו תמיד תחת איום חטיפה, אונס ואף גרוע מכך".

הכפרים במחוז באגפט, במרחק שעתיים נסיעה מניו דלהי, עיר המגדלים הבוהקים ומרכזי הקניות הזוהרים, העיר שבה נערות בג'ינס רוכבות על אופנועים ונשים ממלאות תפקידים בכירים בחברות בינלאומיות, נראים כשייכים לעולם אחר. כאן הנשים מכסות את פניהן בצעיף בנוכחות גברים, יושבות בבתים, משמשות מכונות ילודה ועקרות בית ונאסר עליהן לצאת ללא ליווי.

גברי הכפר מעבדים את שדות קנה הסוכר או יושבים בחוסר מעש על ערסלי חבלים בצל העצים, לבושים בלבן, שותים תה ומעשנים, כשהם מלינים על המחסור בכלות לבניהם או לאחיהם.

המספרים מדברים בעד עצמם. על פי מפקד התושבים שנערך בהודו ב‑2011, על כל אלף גברים נמנות במחוז באגפט 858 נשים, זאת בהשוואה ליחס בין המינים בכלל המדינה שעומד על 940 נשים לאלף גברים. בין ילדים היחס נוטה עוד יותר לכיוון הבנים, עם 837 בנות לאלף בנים ב‑2011, בהשוואה ל‑850 לאלף ב‑2001. מדובר במגמה שנראית במדינות כהאריאנה, פונג'אב, רג'סטאן וגוג'ראט.

"בכל כפר יש לפחות חמישה או שישה רווקים שלא מוצאים נשים. לפעמים יש שלושה או ארבעה גברים לא נשואים מאותה המשפחה וזו בעיה גדולה", אמר שרי צ'אנד, קצין משטרה בדימוס בן 75. "הכל סודי, אף אחד לא מודה בכך, אבל כולם יודעים מה קורה. יש משפחות שקונות כלות ממחוזות אחרים ויש משפחות שבהן כלה אחת משרתת את כל האחים הלא נשואים".

נשים ממחוזות אחרים, כג'רחאנד ומערב בנגל, מספרות כיצד משפחותיהן העניות קיבלו דרך מתווכים תשלום של כ‑300 דולר והן נשלחו כדי להתחתן עם בן לתרבות, שפה ודרך חיים שונות.

"בהתחלה זה היה קשה. היה לי הרבה מה ללמוד ולא הבנתי דבר. חשבתי שבאתי לשחק", מספרת סאביטה סינג, בת 25, שנשלחה בהיותה בת 14 מכפר במערב בנגל כדי להינשא לגבר מבוגר ממנה ב‑19 שנה. "התרגלתי לזה", אמרה כשהיא מחבקת את ילדה השלישי. "אבל חסר לי החופש".

ניצול נשים מסוג זה אינו חוקי בהודו, אולם רבים מהפשעים נהפכים בהדרגה למקובלים בקהילות מגובשות כאלה, בעיקר משום שהנשים הקורבנות חוששות לדבר והשכנים אינם מתערבים.

אחדים מתושבי הכפרים אומרים כי למנהג חלוקת האשה בין אחים יש יתרונות, כגון מניעת חלוקת אדמות המשפחה בין היורשים. יש האומרים שהמחסור בנשים שחרר למעשה משפחות עניות שהולידו בנות מדרישות לנדוניה מצד משפחות החתנים. פעילים חברתיים אומרים ששום דבר חיובי לא ייצא מניצולן הגובר של הנשים, ומספרים על מקרי אונס של תלמידות וכן על חטיפות של נערות והצגתן כחפץ לקנייה במכירות פומביות.

על אף החוקים שלפיהם בדיקת מין העובר לפני הלידה אינה חוקית, מפקד התושבים של 2011 הוכיח כי הניסיונות לצמצם את הפלת הבנות לא צלחו. שעה שהיחס בין המינים השתפר מאז מפקד 2001, עדיין נולדות פחות בנות, ומספר הילדות בנות פחות משש ממשיך לרדת זה העשור החמישי ברציפות.

מחקר שהתפרסם במאי בכתב העת הרפואי הבריטי לאנצט גילה כי 12 מיליון עוברי בנות הומתו בשלושת העשורים האחרונים בהודו, דבר שהוביל ליחס של 914 בנות לאלף בנים ב‑2011, בהשוואה ל‑962 בנות לאלף בנים ב‑1981.

פעילים למען זכויות האשה אומרים כי שינוי המנהגים והאמונות המושרשים מאז ומעולם יהיה ללא ספק אתגר משמעותי. "הפתרון הנכון יהיה לחזק נערות ונשים בכל דרך אפשרית", אמרה נילאם סינג, יו"ר וסטאליה, ארגון לא ממשלתי המקדם נושאים הקשורים לילדים ונשים. "עלינו לאפשר להן נגישות להשכלה, חינוך, טיפול רפואי ואפשרויות שיסייעו להן לקבל החלטות למען עצמן, ולהתנגד למי שמתעללים בהן או מנצלים אותן".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ