ראש ממשלת יוון מתקפל: מציע לבטל את משאל העם

פפנדראו חזר בו מהודעתו כי יקיים משאל במדינה על הסכם החילוץ ממשבר החוב, בתנאי לתמיכת האופוזיציה. מקורביו: הוא לא יתפטר

לוגו אי-פי
אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לוגו אי-פי
אי-פי

ראש ממשלת יוון, יורגוס פפנדראו, הודיע היום (חמישי) כי לא יקיים משאל עם במדינה בנושא ההתמודדות עם החוב הלאומי לגוש האירופי, כל עוד האופוזיציה תתמוך בתוכנית הקיצוצים שלו. הוא אמר כי כבר החלו בשיחות בנושא. לדבריו, "אם היה לנו קונצנזוס, לא היה צורך במשאל עם. אם האופוזיציה מוכנה לנהל משא ומתן, נאשרר את התוכנית וניישם אותה".

פפנדראו אמר את הדברים בנאום בפרלמנט היווני, ולאחר שקיים דיון חירום בקבינט הממשלתי. לדברי מקורביו של ראש הממשלה, הוא אינו מתכוון להתפטר מתפקידו, וזאת על אף הלחץ שמופעל עליו. הם הוסיפו כי פפנדראו ממתין לתוצאות הצבעת אמון בממשלתו שתתקיים מחר, בהן הוא צפוי לזכות לתמיכה.

המפלגה הגדולה באופוזיציה, "דמוקרטיה חדשה", הגיבה כי היא מוכנה להצטרף לקואליציה ולתמוך בצעדי הממשלה, אך בתנאי שפפנדראו יתפטר מתפקידו.

הממשלה ביוון על סף קריסה מזה מספר ימים, לאחר שמספר שרים הודיע כי הם לא תומכים בתכניתו של פפנדראו להעלות למשאל עם את תכנית הסיוע האירופי למשבר החוב של המדינה, והביעו חשש כי מהלך כזה עלול להוביל לפרישתה של יוון מגוש היורו.

קולות נשמעו בימים האחרונים הן מתוך ממשלתו של פפנדראו והן מצד האופוזיציה להקדמת הבחירות, או להקמת ממשלת אחדות במקום. אתמול, בדרכו מוועידת הג'י-20 ביוון בחזרה לאתונה, תקף שר האוצר של יוון את החלטתו של ראש הממשלה, ואמר כי שאלת הישארות המדינה ביורו לא צריכה לעמוד למשאל עם. לדבריו, חברותה של יוון בארגון היא "הישג היסטורי". לטענת פפנדראו, הוא נאלץ לפנות למשאל על משום שאין לו תמיכה רחבה מספיק בפרלמנט על מנת לאשר את חבילת הסיוע.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ