בעקבות המשבר הכלכלי: עלייה באנטישמיות בארה"ב

לפי סקר הליגה נגד השמצה, 15% מהאמריקאים מחזיקים ב"דעות אנטישמיות עמוקות" ו-31% מאמינים שהיהודים אחראים למותו של ישו

שלמה שמיר
ניו יורק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שלמה שמיר
ניו יורק

בשנתיים האחרונות גברו והתפשטו מגמות אנטישמיות בקרב האמריקאים. כך נטען בסקר שפורסם על ידי הליגה למניעת השמצה, במסגרת כנס פעילים ארצי שהארגון מקיים היום ומחר בניו יורק. על פי הנתונים הכלולים בסקר, 15% מקרב האמריקאים – שהם 35 מיליון בני אדם - מחזיקים ב"דעות אנטישמיות עמוקות" – עלייה בשיעור של 3% מסקר דומה שהתקיים ב-2009, ושיעור המתקרב לשיא בהיקף האמריקאים בעלי דעות אנטישמיות - 17% - שסקר הליגה גילה ב-2002.

"העובדה שנטיות אנטישמיות גברו (בארה"ב) בשנתיים האחרונות מעוררת שאלות טורדות בנוגע להשפעתן של תנודות והתפתחויות בחברה האמריקאית בתחומים כמו ביטחון פיננסי ואי יציבות סוציאלית על היחס ליהודים", אמר מנכ"ל הליגה אברהם פוקסמן. "זה מעורר דאגה שלאחר ההתקדמות שנעשתה בתחום קידום סובלנות בחברה לדעות אנטישמיות יש אחיזה חזקה בקרב מגזר קטן אבל לא בלתי משמעותי בציבור האמריקאי".

הסקר העלה כי 19% מהנשאלים השיבו בחיוב להערכה כי "ליהודים יש יותר מדי פיקוח והשפעה בוול סטריט" – לעומת 14% שאמרו כך בסקר בשנת 2009. "הסטריאוטיפ של יהודים וממון ממשיך, והעובדה שיותר אמריקאים מקבלים זאת כאמת מבטאת את השפל בכלכלה ומשקפת את השינויים הדמוגרפייים בחברה האמריקאית", אמר פוקסמן.

מהסקר מתברר כי 30% מקרב האמריקאים סבורים כי היהודים במדינה נאמנים יותר למדינת ישראל מאשר לארה"ב. כמחצית מהנשאלים אמרו כי "ליהודים נטייה להתחבר בינם לבין עצמם מאשר לאמריקאים". ולבסוף, 31% מאמינים כי "יהודים אחראים למותו של ישו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ