המשבר הכלכלי ביוון: זה לא האירו, זאת הקטסטרופה

הפוליטיקאים היוונים יושבים על הר הגעש ומתקוטטים, ואזרחי יוון - אבודים בשיטה מעוותת, עושק בידי עשירים וביורוקרטיה רקובה - משלמים את המחיר

אבירמה גולן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבירמה גולן

"איזה זבוב עקץ את יורגוס פפנדריאו?", שאל אתמול העיתון הצרפתי "לה מונד", לנוכח החלטתו הפתאומית של ראש ממשלת יוון לקיים משאל-עם, שזעזעה את בורסות העולם. אמש, לאחר עשרות הודעות סותרות, פפנדריאו חזר בו ואירופה נשמה לרווחה.

הביטול היה צפוי. מרגע שסביבתו של פפנדריאו החלה לגלגל את הרעיון, קמו מתנגדיו על רגליהם האחוריות. למרבה פליאתו, המתנגדים החריפים באו מהמעגלים הקרובים לו ביותר.

אתמול בבוקר הפתיע אותו יריבו לשעבר, שהתמודד מולו על ראשות המפלגה והפסיד לו, אוונגלוס וניזלוס, כשהצהיר כי אסור לארצו לעזוב את האירו בצעד שמשמעותו ניתוק מאירופה, וכי יש לומר ליוונים את האמת הקשה - שהם חייבים לספוג את ההחלטה שהתקבלה ב-26 באוקטובר ולבצע אותה במהירות המרבית.

סוכנות הידיעות היוונית הודיעה בצהריים ששרי הקבינט הכלכלי וחברי מפלגת השלטון "פאסוק" תומכים בפפנדריאו, אבל פרשני הטלוויזיה אמרו דברים אחרים.

בערב כבר היה ברור שראש הממשלה לבדו. כשהודיע שהוא חוזר בו ממשאל העם, כבר הופצה השמועה שהוא מתפטר, אבל היוונים ידעו שבנו של פפנדריאו האב ונכדו של פפנדריאו הסב לא יעלה על דעתו לבגוד במסורת המשפחתית, ויעשה כל מה שביכולתו כדי לשרוד.

בכל רשתות הטלוויזיה הפסיקו את השידורים הרגילים ועברו לשידור חי מהפרלמנט. כולם הבינו, בצער ובחרדה, שהפוליטיקה היוונית שוקעת, שוב, כמו ברוב שנות המדינה, לבוץ מסוכן.

פפנדריאו אמר שהוא ביקש מאדוניס סאמאראס, ראש המפלגה השמרנית, להצטרף לממשלת אחדות, אבל סאמאראס, בנאום קדחתני ותקיף, אמר לו, לא פחות ולא יותר, שהוא שקרן. "ראש הממשלה מספר שקרים בקלות מדהימה", אמר. "אנחנו הסכמנו לצעדים הכלכליים, לא הסכמנו להקים ממשלת אחדות. אני לא ביקשתי להצטרף לממשלת חירום, אני ביקשתי שפפנדריאו יתפטר". אמר, הכה על דוכן הנואמים, גרף מחיאות כפיים סוערות וירד. אחריו, כאיש אחד, קמו כל חברי האופוזיציה ונטשו את האולם.

בפני אולם ריק למחצה, שרק חברי ה"פאסוק" נוכחים בו, נשא וניזלוס את נאום התשובה, שהיה אמור להיות נאום הגנה על ראש הממשלה, ולמעשה נשמע כמו נאום בחירות של מי שמתכנן להתמודד שוב על מנהיגות המפלגה. גם ואסו פפנדריאו, חברת "פאסוק" בולטת, דיברה אתמול בחריפות כזאת נגד מדיניות הממשלה, שנדמה שהיא חושבת על עתידה הפוליטי, לא רק על עתיד המדינה.

באסון המתרגש עתה על יוון האירו אינו אלא צדו הגלוי של המטבע. צדו הנסתר, האפל, הוא הקטסטרופה: הפוליטיקה היוונית. מימין ומשמאל היא מסתובבת במעגל סגור של חמש או שש משפחות שלטוניות, יודעת בדיוק מה צריך לעשות אבל לא מסוגלת, מושחתת ומקושרת להון.

הפוליטיקאים היוונים יושבים על הר הגעש ומתקוטטים, ואזרחי יוון - אבודים בשיטה מעוותת, למודי סבל, מלחמות אחים רוויות דם, כיבוש, רעב, עושק בידי עשירים וביורוקרטיה רקובה - משלמים את המחיר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ