שערורייה אקדמית: פסיכולוג זייף מחקרים

הפסיכולוג דידריק סטאפל מאוניברסיטת טילבורג שבהולנד, סידר נתונים שיתאימו להנחות היסוד וההשערות שהעלה

בנדיקט קרי, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בנדיקט קרי, ניו יורק טיימס

פסיכולוג הולנדי ידוע, שמאמריו פורסמו בכתבי עת מקצועיים רבים, זייף נתונים ובדה ניסויים שלמים, כך קבעה ועדת חקירה בעניין. לפי הערכות של מומחים בתחום, המקרה חושף כשלים עמוקים הן באופן שבו נערכים המחקרים בתחום הפסיכולוגיה והן באופן שבו הם מתקבלים לפרסום.

הפסיכולוג דידריק סטאפל מאוניברסיטת טילבורג שבהולנד אחראי לתרמית אקדמית בעשרות מחקרים. רבים ממחקרים אלה ראו אור בכתבי עת מכובדים ודווח עליהם בתקשורת, כך פרסמו השבוע שלושה מוסדות הולנדיים שבהם עבד סטאפל: אוניברסיטאות חרונינגן, אמסטרדם וטילבורג. חברי המערכת של כתב העת Science, שפרסם את אחד ממאמריו של סטאפל באפריל, ביטאו באתר כתב העת דאגה רבה בנוגע למחקרו.

שערורייה אקדמית זו, הכוללת מאמרים רבים שהתפרסמו על פני עשור, היא האחרונה בסדרה של מחקרים שנויים במחלוקת בתחום, שמבקרים וסטטיסטיקאים טוענים שזקוק לשידוד מערכות דחוף בכל הקשור לטיפול בתוצאות מחקריות. לפי כמה מהמבקרים, דיווחו בשנים האחרונות פסיכולוגים על ממצאים רבים בדבר דעות קדומות וגזענות, הדמיית המוח ואפילו על תפיסה על-חושית, שלא נבחנו בחינה מדעית מדוקדקת. ייתכן כי זיופים גורפים הם אכן נדירים, אומרים המומחים, אולם לטענתם סטאפל ניצל מערכת המאפשרת לחוקרים לפעול בחשאיות כמעט מוחלטת ללא השגחה יאותה ולסדר את הנתונים כדי שיתאימו להנחות היסוד וההשערות, זאת ללא חשש שמישהו יחלוק על הממצאים.

בסקר שערכו חוקרים מאוניברסיטת הרווארד, שבו השתתפו יותר מ-2,000 פסיכולוגים אמריקאים שאמורים לפרסם מאמרים השנה, עלה ש-70% מהם הודו (בעילום שם) שעיגלו פינות בדיווח הנתונים. כשליש מהם סיפרו שחזו מראש שיתגלה ממצא בלתי צפוי וכאחוז אחד מתוכם הודו שזייפו נתונים.

"הבעיה הגדולה היא שהמוסכמות בתחום הפכו לכך שחוקרים מתאימים את עבודותיהם ומייפים אותן באופן שמציג את מחקרם אחרת ממה שמצאו באמת", אמר ג'ונתן סקולר, פסיכולוג באוניברסיטת קליפורניה. "ניתן לדמות מציאות זו לתחרות ספורט, למצב שבו כולם לוקחים סטרואידים ואם רוצים להתחרות חייבים לקחת אותם".

הקריירה של סטאפל היתה עד כה פורייה מאוד. הוא פרסם מאמרים על צביעות, על סטריאוטיפים גזעניים וכיצד פרסומת משפיעה על האופן שבו בני אדם רואים את עצמם. מלבד כתבי העת, רבים מממצאיו התפרסמו בעיתונים ברחבי העולם, בהם ניו יורק טיימס שדיווח בדצמבר על מחקר שערך על פרסומות וזהות.

בהודעה שהעלה השבוע לאתר של אוניברסיטת טילבורג, התנצל סטאפל בפני עמיתיו. "נכשלתי כאיש מדע וכחוקר. אני בוש ונכלם וחש חרטה גדולה", כתב. יותר מתריסר עבודות דוקטורט שסטאפל שימש מדריך שלהן מעוררות עתה חשד גם הן, כך סיכמו החוקרים לאחר שראיינו סטודנטים לשעבר, שותפים לכתיבת המאמרים ועמיתים. סטאפל פרסם יותר מ-150 מאמרים, ונראה כי רבים מהם נועדו למשוך תשומת לב תקשורתית. במחקר שהתפרסם בכתב העת Science השנה, טען סטאפל שבני אדם לבנים נוטים "להיות בעלי דעות קדומות ולהפלות שחורים" בסביבה הנתונה לחוסר סדר ונחת יותר מאשר בסביבה מאורגנת. במחקר אחר שפורסם ב-2009 טען כי בני אדם מעריכים מועמדים לעבודה כמוכשרים יותר אם הם בעלי קול גברי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ