האסטרונאוטים שבו בשלום מ"המשלחת למאדים"

צוות "מאדים 500" שהה במשך שנה וחצי במתחם מבודד, שדימה מסע של מעבורת לכוכב המרוחק כדי לראות איך יגיבו אסטרונאוטים למסע ממושך בחלל

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

שישה אסטרונאוטים שהשתתפו בפרויקט בשם "מאדים 500" סיימו בהצלחה משימה בת שנה וחצי, שניסתה לדמות ככל האפשר מסע אמיתי לכוכב הרחוק, כולל נחיתה והליכה מדומה על אדמתו.

הפרויקט, שהתקיים במכון מחקר במוסקווה, ביקש לגלות כיצד יתפקדו האסטרונאוטים גופנית ונפשית במסע ממושך אל החלל. לצורך כך, השישה, שכללו שלושה רוסים, סיני, איטלקי-קולומביאני וצרפתי, שהו בתוך מבנה שהוסב למעבורת חלל מדומה.

"הצוות הבינלאומי השלים את 520 ימי המשימה", אמר מפקד הצוות, אלכסיי סיטב, לאחר צאתם מהחללית. "המשימה בוצעה במלואה. עכשיו אנחנו מוכנים למבחנים נוספים". עמיתיו למשימה נופפו לשלום לבני משפחותיהם שהגיעו לראותם, ונלקחו לבדיקות רפואיות.

במשך רוב פרויקט מאדים 500, הצוות היה מבודד מכדור הארץ. במבנה בו פעלו לא היו חלונות, והתקשורת עם מפקדיהם התקיימה באופן זהה למשימות חלל אמיתיות, כך שבחלק מהזמן עברו 25 דקות מהרגע בו שלחו מסר ועד שזכו למענה; כמו כן, לאסטרונאוטים לא היתה גישה לתקשורת כתובה כמו דואר אלקטרוני או טוויטר.

המתחם בו שהו במשך שנה וחצי, הורכב, בין היתר, מצינור באורך 12 מטרים שהכיל שירותים ופינת חולים, מתחם מרכזי בגודל 20 מטר שהכיל את חדר הבקרה הראשי ומיטות, אזור ששימש לאחסון המזון וחדר כושר. בנוסף, אזור מיוחד שימש ככוכב מאדים, והכיל קרקע חולית. שלושה אנשי צוות פעלו בו במשך חודש.

האסטרונאוטים במסעם ל"מאדים", לפני חצי שנהצילום: אי–פי

עם זאת, מטבע הדברים הם לא ריחפו ולא נאלצו להתמודד עם סכנות נוספות שכרוכות בשהות בחלל, כמו קרינה. מדענים שעקבו אחר המשימה הביעו סיפוק רב ואמרו כי הצטבר מידע רב שיוכל לשמש תרחישים אמיתיים בעתיד.

רופאים ניטרו באופן קבוע את רמת ההורמונים, מצב הרוח ואת דפוסי השינה של ששת חברי הצוות. הם אף בחנו את תגובתם לדיאטות שונות. "אני רק יכול לשבח אותם על אומץ לבם ועל נפשם הנפלאה", אמר ד"ר מרטין זל מסוכנות החלל האירופית, שהיתה שותפה למיזם ביחד עם סוכנות החלל הרוסית.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ