ראש ממשלת יוון מתקשה להקים ממשלת אחדות

אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי-פי

ראש ממשלת יוון יורגוס פפנדריאו החל אתמול במאמץ להקים ממשלת אחדות זמנית, לאחר ששלשום הודיע בפרלמנט כי יהיה מוכן להתפטר מראשות הממשלה, אם עזיבתו תסייע בכינון קואליציה. הוא אף פנה למפלגה השמרנית האופוזיציונית והציע לכלול אותה בקואליציה, הצעה שנדחתה במהירות על ידי ראש המפלגה הזו.

פפנדריאו אמר כי ממשלת קואליציה חדשה תזדקק לארבעה חודשים כדי להבטיח את קבלת חבילת ההצלה החדשה מהאיחוד האירופי וקרן המטבע הבינלאומית ולהוכיח את מחויבות המדינה להישארות בגוש האירו.

"שיתוף הפעולה חיוני כדי להבטיח ליוון ולשותפות שלנו שאנחנו יכולים לכבד את ההתחייבויות שלנו", אמר פפנדריאו אתמול בפגישה עם הנשיא קרולוס פפוליאס, שעות אחדות לאחר שממשלתו שרדה בקושי הצבעת אי אמון. "אני חושש שהיעדר שיתוף פעולה עלול למנוע מהשותפות שלנו לראות את רצוננו ושאיפתנו להישאר בלב הגוש האירופי ואזור האירו", הדגיש.

ואולם, הצעתו נדחתה על ידי אנטוניס סאמארס, יו"ר המפלגה השמרנית. "לא ביקשנו מקום בממשלה הזו. אנחנו רק רוצים שמר פפנדריאו יתפטר כי הוא מסכן את המדינה", אמר סאמארס בנאום טלוויזיוני. "אנחנו דורשים בחירות מיידיות".

יוון מתקיימת על תוכנית הצלה בסך 110 מיליארד אירו, שקיבלה משותפותיה בגוש האירו ומקרן המטבע הבינלאומית. בימים אלה היא על סף סיכום הסכם הצלה נוסף בסך 130 מיליארד אירו בהלוואות ובסיוע בנקים, לאחר שבנקים הסכימו למחול על 50% מהחוב שלה.

בליל שבת הצליח פפנדריאו להתגבר על הצעת אי אמון בממשלתו, לאחר שאמר שהוא מוכן לפרוש ולהקים קואליציית מעבר. עם זאת הדגיש כי בחירות מיידיות ישתקו את הממשלה ויסכנו את הסכם ההצלה החדש.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ