העשב של חקלאי צרפת

צעיר מפרברי נים נהרג בחודש שעבר בזמן ניסיון לגנוב שתילי קנאביס בחלקה חקלאית. האירוע הסב את תשומת הלב לכך שגידול הצמחים לצורכי מכירת סמים מתפשט בקרב חקלאי האזור

איב אודס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים17
איב אודס

עימאד מתלילי, בן 27, ישב באחד מימי ראשון של חודש אוקטובר עם חבריו בבר מקומי, בפרבר שיכונים בפאתי העיר נים, שבה הוא גדל. באותם ימים התגורר בטרקסון, מרחק 30 קילומטרים משם, ונהג לבקר בסופי השבוע את ההורים, החברים ואת חברתו בנים. לדברי מוסטפה, שכן של משפחתו, החליט הצעיר להתחתן. "הוא רצה להסתדר, היה זקוק לכסף, זה נורמלי". אלא שאחרי ריצוי שבע שנות מאסר בגין שוד, נותר מתלילי ללא פרוטה.

אחד מחבריו, שעמם נפגש מתלילי בבר, גם הוא בעל עבר פלילי, ראה לנכון לסייע והעביר לו מידע רב ערך: במרחק שמונה קילומטרים משם, באזור העיירה הקטנה קסארג, מסתתר שדה קנאביס מאחורי גדר חיה של קנה במבוק. התוכנית שהציע נראתה פשוטה: הם יבואו במכונית, יגנבו שתילים ויחזרו הביתה. בתוך זמן קצר יצא מתלילי וחברו לדרך עם שני שותפים נוספים. הארבעה חנו לצד הכביש הנושק לחווה שבה היו לול תרנגולות ודיר של כ-60 כבשים. לאחר שטיפסו על הגדר קלטו שמישהו הבחין בנוכחותם, ככל הנראה שומר לילה, והחליטו לעקוף את השדה ולהיכנס אליו מאחור. לרוע מזלם, הופיע מולם לפתע השומר עם רובה, ירה לעברם, פגע במתלילי בצווארו והרגו.

השומר, אחמד נהרי, מהגר מאלג'יריה, בן 57, הסגיר עצמו למשטרה עוד באותו יום. בבית המשפט סיפר שעבד כשומר בחווה ושהחזיק ברובה כדי להבריח עופות דורסים שניסו לטרוף את התרנגולות. הוא הודה שידע על שדה הקנאביס, אבל טען שלא היה לו כל קשר לכך. כשראה את החבורה מתקרבת, אמר, נתקף פניקה, ירה תחילה באוויר, ואחר כך כיוון לעימאד. בהתערבות פרקליטו, נהרי עצור היום בכלא מרוחק מנים, מחשש שיפגעו בו בבית סוהר באזור.

עד כה, לא לגמרי ברור לחלוטין כיצד נודע בפרברים על קיומו של שדה הקנאביס בקסארג. לדברי מוסטפה, השכן, התשובה פשוטה למדי: "כשמייצרים, צריך למכור, ופונים על כן לאנשי קשר שיפיצו את הסחורה"; בדבריו הוא רומז בחצי פה לקשר בין כמה חקלאים לצעירי שכונות המצוקה. ואולם, בעיני תושבי קסארג, עצם הרעיון שאיכרים מהאזור משתפים פעולה עם כנופיות סוחרי סמים, נראה הזוי לחלוטין. העיירה על 4,000 תושביה, אמנם נבלעת אט אט בעיר נים, אולם מבחינה חברתית היא עדיין רחוקה מאוד מפרברי השיכונים שלה.

מרכז העיירה שמר על חזותו הציורית, על מסורותיו ואפילו על זירת מלחמות פרים. המשק שבו התחוללה הדרמה שהביאה למותו של מתלילי שייך לרובר, בן 54, שירש אותו מהוריו. תושבי האזור אומרים עליו שהוא איש חרוץ ושקט, קצת בוהמיין, אדם שחי בצניעות ולעולם לא יוצא מחוותו. בעקבות האירוע נפתחה חקירה ראשונית בנושא, אבל רובר טרם נחקר.

אחד מתושבי האזור, פנסיונר מגדל גפנים שחי באזור זה 35 שנים, רוצה להאמין שרובר הוא קורבן. "אולי נרקומנים באו לשתול קנאביס בשטח שלו בלי שיידע; השדה שלו גדול ולא מטופל כראוי", אמר. תושב מקומי אחר, שיפוצניק, בן 40, מטיל ספק בגרסה זו, אבל לא דוחה אותה על הסף. "גם לי יש כאן חלקה, הגישה אליה קשה והשטח מלא קוצים; אני בקושי ניגש לשם פעם בשנה; מי שרוצה יכול לעשות בו מה שהוא רוצה בלי שאדע על כך". הוא מאשר שגידול הקנאביס מתפשט באזור. "כשמטיילים לאורך התעלות והנחלים, או בקרחות היער, מגלים פתאום שטחי קנאביס; זה נפוץ למדי, מזהים אותו לפי הריח". למי הם שייכים? רשמית איש לא יודע דבר, אבל לו יש דווקא רעיון. "חקלאים רבים עובדים קשה, מגדלים דגנים, ירקות. בסוף העונה אומרים להם: היבול שלכם שווה אלף אירו בלבד; אז ברור שהם מתוסכלים ומנסים להסתדר בדרך אחרת".

בעיר נים, כמו בערים אחרות, החלו תלמידי חטיבות הביניים לעשן פחות חשיש המיוצר מחוץ למדינה, ויותר סמים המופקים מצמחי קנאביס מיובשים, מוצר טבעי גולמי מבוקש. תמורות אלה לא נעלמו מעיני נציג הפרקליטות של נים, רובר ז'לי. "לפני כמה שנים היו מתגלים כמה שתילי מריחואנה בעציצים או באיזו פינה בגינה; היום מוצאים גידולים שלמים בשדות, ועל פני שטחים נרחבים", ציין. "בשנה אחת נרשמו באזור שבאחריותי חמישה מקרים כאלה. המניע היה לרוב כלכלי, אבל לפעמים המגדלים עושים זאת בשביל לחלק לחברים שלהם קנאביס בחינם, או לקבל סחורה בתמורה לצמחים". לדברי ז'לי, רשויות אכיפת החוק נוהגות לעתים להחמיר פחות עם המגדלים המקומיים. "אם צעיר מקומי נתפס בגידול קנאביס, אפילו בכמות גדולה למדי, ייגזר עליו לרוב עונש על תנאי בלבד", אמר.

החקלאים אינם היחידים שנכנסו באחרונה לתחום גידול הקנאביס. בנים, כמו בערים רבות אחרות בצרפת, החלו חנויות למוצרים חקלאיים וגננות למכור ציוד לגידול קנאביס בתוך הבית או בגינה. הזרעים נמכרים באתרי אינטרנט הולנדיים, המבטיחים מסירה חשאית של המוצרים בכל רחבי אירופה.

סטודנט בן 23, המתגורר עם הוריו בבית פרטי ליד נים, שתל צמחי קנביס בגינת המשפחה; אחותו, בת 20, מגוללת את אשר קרה אחר כך: "תחילה ההורים שלנו התנגדו, אבל גם הם היו צעירים, ובסופו של דבר השלימו עם כך; חוץ מזה הם בקושי מסתדרים, הם מתקשים לממן את הלימודים של אחי". בסוף ספטמבר אסף הצעיר את היבול ומכר אותו לחבריו הסטודנטים, אבל לא ניהל מספיק טוב את עסקיו. "הוא לא שמר מספיק צמחים לעצמו, ועל כן נאלץ לקנות לעצמו קנאביס. "מילא", אמרה, "בשנה הבאה הוא כבר יתארגן יותר טוב".

לה מונד

תרגום: סביונה מאנה. עריכה: עדי ערמון

שדות חקלאיים בדרום-מזרח צרפת. רשויות אכיפת החוק נוהגות לעתים להחמיר פחות עם המגדלים המקומייםצילום: רקס

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ