מסתמן: נשיא ניקרגואה אורטגה זכה בכהונה שלישית

לפי יריבי הנשיא, הצלחתו הושגה על חשבון הדמוקרטיה ובכוונתו לבצע שינויים בחוקה שיבטיחו את נשיאותו עד סוף ימיו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

מנגואה. נשיא ניקרגואה דניאל אורטגה, שהיה בעבר מהפכן סנדיניסטי, זכה ככל הנראה אתמול בכהונה נוספת בתפקידו, ולדברי מבקריו, תוצאות הבחירות עלולות להבטיח את נשיאותו עד סוף ימי חייו.

מאז שובו לשלטון ב-2007, גברה מאוד הפופולריות של אורטגה, בן 65, במדינה העניה ביותר במרכז אמריקה. זאת מאחר שנקט אסטרטגיה כפולה: כלכלה פופוליסטית מצד אחד ותמיכה בכלכלת השוק החופשי שבעבר התנגד לה, מצד שני.

כעת, כשהוא נישא על גלי הפופוליזם ושבחי הבנק העולמי על התנהלותו הכלכלית, שואף אורטגה להיבחר לקדנציה שלישית (קדנציה שניה רצופה), לאחר שהרוב הסנדיניסטי בבית המשפט העליון ביטל את ההגבלות על הנשיאות שהיו בחוקת המדינה.

עם תמיכה של כ-50% מהמצביעים ויתרון של כ-18% על פני יריבו העיקרי, אורטגה עשוי להשיג לגיטימציה לבחירתו גם בפעם הבאה, ואף לכוונתו לבצע שינויים בחוקה, שיבטיחו את נשיאותו בבחירות עתידיות.

יריביו העיקריים בבחירות הנוכחיות היו פביו גדיאה, מ"המפלגה הליברלית העצמאית" ובעל תחנת רדיו, שמפגר אחר אורטגה ב-18%, והנשיא לשעבר, ארנולדו אלמאן, שקיבל רק 11% בסקר דעת קהל שנערך לפני כשבועיים.

אורטגה היה מנהיג התנועה הסנדיניסטית, שהדיחה את הרודן אנסטסיו סומוסה ב-1979. האמריקאים ראו בו איש מסוכן שנתמך על ידי הסובייטים, ותמכו במורדים נגדו שנקראו "קונטראס".

אורטגה המשופם, שנוהג לשאת נאומים חוצבי להבות, שלט בתחילה באמצעות חונטה, אך לאחר מכן נבחר בבחירות דמוקרטיות ב-1984. הוא הובס ב-1990, ואחרי שתי תבוסות נוספות ריכך את סגנון דבריו, החל לתמוך בשוק החופשי, ונבחר לנשיא ב-2006.

בתקופת כהונתו הנוכחית הצליח לבנות בסיס תמיכה נרחב בקרב צעירי המדינה העניה, שיותר מ-40% מתושביה מתקיימים על פחות מ-2 דולר ביום. רבים מזהירים שהצלחת אורטגה הושגה על חשבון הדמוקרטיה. טענות על הונאות נרחבות בבחירות לעיריות ולמועצות המקומיות, שנערכו ב-2008, גרמו לארה"ב לבטל סיוע למדינה בסך 62 מיליון דולר.

בחירות גם בגואטמלה

אתמול נראה היה שהשמאל ניצח בניקרגואה, אך המצב היה שונה בגואטמלה השכנה, שגם בה השתוללה מלחמת אזרחים שהיתה אפילו עקובה יותר מדם. אזרחי גואטמלה, הסובלים מהאלימות הגוברת במדינה, הלכו אתמול לקלפיות כדי לבחור בנשיא חדש מבין שני מועמדים בעלי דעות ימניות: גנרל לשעבר שהבטיח להשיב את החוק והסדר על כנם, וטייקון שהפך לפוליטיקאי פופוליסט, שהצעותיו כוללות תוכניות חברתיות ואפס סובלנות כלפי הפשיעה.

אוטו פרס מולינה, 61, לשעבר גנרל בצבא ומפקד המודיעין הצבאי, מתחרה על הנשיאות מטעם "המפלגה הפטריוטית" הימנית. מסקרי דעת קהל עולה כי הוא מקדים את יריבו מנואל בלדיסון, 41, מ"מפלגת התחדשות החירות הדמוקרטית", ב-15%-10% לפחות.

זהו הסיבוב השני בבחירות לנשיאות, לאחר שבסיבוב הראשון שנערך ב-11 בספטמבר ניצח פרס מולינה, אבל לא השיג את הרוב שהיה דרוש לו לניצחון מיידי.

אזרחי גואטמלה הלכו אתמול לקלפיות כדי לבחור בנשיא חדש מבין שני מועמדים שמרניםצילום: אי-אף-פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ