יו"ר הפדרציות היהודיות: המשבר הכלכלי מאחורינו

חמי שלו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חמי שלו

דנוור. ארגון הפדרציות היהודיות של צפון אמריקה, המאגד קהילות יהודיות ברחבי ארה"ב וקנדה ותורם מאות מיליוני דולרים לישראל מדי שנה, מתאושש מהמשבר הכלכלי הגדול של 2008 וניתן לראות מגמת עלייה בגיוס התרומות. נשיא ומנכ"ל הפדרציות היהודיות (JFNA), ג'רי סילוורמן, אמר בראיון ל"הארץ" לקראת כינוס הפדרציות שהחל אתמול בדנוור, כי גיוס הכספים נפגע קשות בשנים האחרונות בשל המשבר ובגלל העלמת הענק של ברנרד מיידוף, אולם נראה שחל היפוך במגמה.

"אני חש אופטימיות זהירה", אמר סילוורמן, והוסיף כי בקמפיין הנוכחי לגיוס תרומות נאספו יותר מ-900 מיליון דולר, סכום המתקרב ל-965 מיליון הדולר שנתרמו לפני המשבר. "לפיכך לא מדובר בירידה נוראה", אמר.

הפדרציות היהודיות מעבירות בכל שנה 250-300 מיליון דולר לישראל ולטובת פעולות אחרות מעבר לים, אמר, ורוב יתרת הכסף מופנית לחיזוק הקהילות המקומיות ולסיוע לאנשים שנפגעו מהמשבר הכלכלי, כולל מי שאיבדו את בתיהם עקב קושי להחזיר את המשכנתה. "יש מאות אלפי יהודים עניים או נזקקים, אנשים מבוגרים ונכים, הזקוקים לעזרה", אמר.

סילוורמן הודה שרווחת תפיסה שלפיה הכינוס הכללי "איבד חלק מהברק שלו" בשנים האחרונות, ואמר כי הפדרציות היהודיות עורכות מחקרים וסקרים לשיפור תוכן הכינוס. "שיפרנו את האירוע ויש לנו רעיונות חדשים ומלהיבים", אמר.

סילוורמן, שהגיע ל-JFNA אחרי 25 שנה במגזר העסקי, הוסיף כי "בסופו של היום מדובר במוצר - זאת הגישה שלי - לכן אנחנו מתחילים לשפר את המוצר עצמו. אנחנו פועלים להכניס חידושים ושיפורים כדי להבטיח שהכינוס הכללי ימשיך להיות אירוע חשוב".

ראש הממשלה בנימין נתניהו היה אמור להשתתף בכינוס, אולם ביטל את השתתפותו כיוון שהתאריך התנגש עם יום השנה ה-16 לרצח ראש הממשלה יצחק רבין. בהתייחס לכמה מהנושאים השנויים במחלוקת על סדר היום, הביע סילוורמן הסתייגות מ"הקריאה לאחדות" שפרסמו ראש הליגה נגד השמצה אייב פוקסמן ודייוויד האריס מהוועד היהודי האמריקאי, שקראו למנהיגים ופוליטיקאים יהודים להימנע מלהפוך את ישראל ל"נושא מפלג" בקמפיין הבחירות לנשיאות.

סילוורמן תיאר את הקריאה "פוליטית מאוד" והוסיף כי ארגון הפדרציות היהודיות לא יצטרף לקריאה, משום ש"אנחנו חשים שהיא מגבילה, שהדיון צריך להיות פתוח. הפדרציות היהודיות אינן פוליטיות מטבען".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ