אובמה וסרקוזי: הפכים, סיפור אהבה

חרף ההבדלים בעמדותיהם, נשיא צרפת ונשיא ארה"ב תלויים זה בזה כדי להיבחר שוב בבחירות שייתקיימו במדינותיהם בשנה הבאה

הלן קופר וסטיבן ארלנגר | ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הלן קופר וסטיבן ארלנגר | ניו יורק טיימס

קאן. שעות ספורות לאחר שמועצת הביטחון אישרה במארס את היציאה לפעולה בלוב, התקשר נשיא ארה"ב ברק אובמה לנשיא צרפת ניקולא סרקוזי. כבר בתחילת השיחה התפרץ סרקוזי לדברי אובמה. "עצור", אמר הצרפתי לדברי בכירים אמריקאים, והמשיך. "ברק, אני גאה להיות ידידך. אני גאה במה שאנחנו עושים". אובמה, שלא מדבר צרפתית, ניסה בספרדית: "ניקולא, אתה נחמד מאוד", אמר.

אולם, המציאות אינה זוהרת כל כך. השניים נתקלים זה בזה לא מעט. האחד נמוך, רגשן, מנסה להסביר את עצמו בתנועות ידיים ולבוש כקברן בחליפות כהות. השני גבוה, כחוש, בעל פני פוקר שאינו חושף רגשות, ומעדיף עניבות צבעוניות בגוני כחול, אדום וכתום.

סרקוזי נחשב לבעל נטיות ימניות (לפי התפישה האירופית), ולשמרן שהפופולריות שלו צונחת בצרפת, שמפגינה נטייה לשמאל. השמאל הצרפתי מביט בהערצה באובמה, ליברל מתון (בפוליטיקה האמריקאית) ודמוקרט, שנהנה מפופולריות, לפחות בצרפת.

נשיא צרפת ניקולא סרקוזי ונשיא ארה"ב ברק אובמה, במפגש הג'י-20 בקאן ביום שישי. סרקוזי מעריץ את אובמה, אך הוא נתפס בעיניו כאדם קרצילום: אי-פי

ביום חמישי עורר אובמה תדהמה במפגש הג'י-20 בקאן, כשבירך את סרקוזי על לידת בתו, ואמר "אני משוכנע שג'וליה ירשה את יופיה מאמה ולא מאביה, דבר שהוא ממש בסדר". למרות שסרקוזי חייך בתגובה, נראה שעולם הבלוגים הגאלי לא קיבל את הדברים באהבה. סרקוזי אכן מעריץ את אובמה, אך הוא נתפס בעיניו כאדם "קר", וללא ספק נפגע מכך שהוזמן עם רעייתו לוושינגטון זמן רב אחרי שהוזמנו לשם עמיתיו מגרמניה ובריטניה. בשנה הבאה, שני הנשיאים אמורים להתמודד על כהונה שנייה.

נשיא צרפת מציג את עצמו כאיש השעה, שכישוריו והנהגתו תואמים את האתגרים שמציב משבר האירו. מבחינה זו, הברית שכרת סרקוזי עם קאנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, חשובה ביותר, כיוון ששניהם נראים ככוח המניע את תגובת אירופה למשבר. ואולם, השם שהוענק לזוג, "מרקוזי", קובע חד משמעית מי באמת לובש את המכנסיים. איש אינו מכנה את הזוג "סרקל". במסיבת עיתונאים אמר סרקוזי כי "לא נעים להיות בשלטון דווקא בימים אלה", והתלונן על כובד האחריות שמוטלת עליו בגין ניהול משבר האירו ובמקביל, ניהול צרפת. יריבו הסוציאליסט של סרקוזי, פרנסואה הולנד, מתח ביקורת על הנשיא הצרפתי, ואמר כי הוא משמש כ"משענת", ואינו "שחקן מוביל בזירה העולמית". מצד שני, הוא הוסיף גם כי על אובמה להיות "אסיר תודה" לסרקוזי שהחזיר את צרפת לחברות מלאה בנאט"ו, ולמלחמות באפגניסטאן ובלוב.

ואולם, הפגישה האחרונה בין אובמה לסרקוזי בספטמבר, הסתיימה בהתנגשות, כאשר אובמה התנגד להכרזה על הקמת מדינה פלסטינית, וסרקוזי תמך בשדרוג מעמד הפלסטינים באו"ם.

יחד עם זאת, כל אחד מהנשיאים זקוק לשני כדי לנצח בבחירות. אובמה זקוק לסרקוזי, שימשיך ללחוץ בנושא הפתרון לגוש האירו, וסרקוזי זקוק להשפעת ההילה שאופפת את הנשיא הכוכב. את הראיון המשותף של שני הנשיאים לטלוויזיה הצרפתית בשבוע שעבר, הגדירו סוציאליסטים רבים כפרסומת פוליטית בחינם. בראיון פנו השניים זה אל זה בשמותיהם הפרטיים והבהירו שגם היחסים בין שתי המדינות מצוינים. בשיחות אישיות אמרו בכירים בבית הלבן שאובמה "פשוט מחבב את האיש". בהשוואה לפגישות עם אחרים, שבהם הנשיא עוקב אחר רשימת נושאים, שיחותיו עם סרקוזי קולחות וישירות.

כבר ב-2008 החל סרקוזי לתמוך באובמה, אז אחד המתמודדים למועמדות מטעם הדמוקרטים, שהתקבל בארמון האליזה בכבוד השמור לראשי מדינה. "אם הוא ייבחר, צרפת תשמח. אם מישהו אחר ייבחר, צרפת תמשיך להיות ידידתה של ארה"ב". נראה שהראיון המשותף לשני הנשיאים היה, מבחינת אובמה, החזר החוב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ