הושגה הסכמה: יוון תקים ממשלת אחדות, רה"מ יתפטר

ממשלת האחדות תיאלץ למלא אחר ההתחייבויות לאיחוד האירופי ולהעביר את תקציב 2012 לפני סוף השנה: "זו התפתחות חיובית מאוד"

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רויטרס

ראש ממשלת יוון יורגוס פפנדריאו ומנהיג האופוזיציה אנטוניס סמאראס הסכימו להקים ממשלת אחדות, שפפנדריאו לא יעמוד בראשה, ושתאשר את הסכם ההצלה עם האיחוד האירופי וקרן המטבע הבינלאומית.

מלשכת נשיא יוון נמסר אמש (ראשון) כי ההסכם התקבל לאחר ששני המנהיגים שוחחו עם הנשיא קרולוס פפוליאס בניסיון לפרוץ את המבוי הסתום, ודנו על הסכם להקמת ממשלת האחדות שאותה דורשות שותפותיה האירופיות של יוון. סמאראס הסכים להשתתף בשיחות רק אם פפנדריאו, בן לשושלת פוליטית ארוכה, יבטיח להתפטר.

בהודעת הנשיא נאמר כי שני המנהיגים ייפגשו פעם נוספת היום, וידונו בשאלה מי יהיה ראש הממשלה החדשה. מאוחר יותר נמסר כי הבחירות ייערכו ב-19 בפברואר. ממשלת האחדות תיאלץ למלא אחר ההתחייבויות לאיחוד האירופי, לעמוד ביעדים הפיסקליים ולהעביר את תקציב 2012 לפני סוף השנה.

ראש ממשלת יוון יורגוס פפנדריאו, אמשצילום: רויטרס

האיחוד האירופי נתן אתמול ליוון ארכה של 24 שעות, כדי להסביר כיצד תקים ממשלת אחדות לאומית כדי להפעיל את הסכם ההצלה בסך 130 מיליארד אירו. פפנדריאו וסמאראס נחפזו בימים האחרונים להגיע להסכם, עוד לפני פגישת שרי האוצר של מדינות האירו היום, כדי להוכיח את רצינותה של יוון לנקוט צעדים שנועדו להצילה מפשיטת רגל.

פרשנים קידמו בברכה את ההסכם. "אני חש הקלה, זו התפתחות חיובית מאוד. היא נכפתה על ידי החברה ועל ידי הצורך להישאר בגוש האירו", אמר הפרשן קוסטאס פאנאגופולוס.

האיחוד האירופי הבהיר ליוונים שהוא רוצה ממשלת אחדות, כדי להבטיח אחידות דעים בכל הנוגע לתמיכה ברפורמות, וכדי להחזיר את האמון בממשל היווני אחרי שבוע שבו פפנדריאו קרא בתחילה לערוך משאל עם ולאחר מכן, בעקבות הלחץ הבינלאומי, חזר בו.

לפני כן אמר לעיתונאים נציב הכלכלה והכספים באיחוד האירופי, אולי רהן, כי שרי הכלכלה מהמדינות בגוש האירו ידרשו לשמוע היום תוכנית לממשלת אחדות לאומית מעמיתם היווני אוואנגלוס וניזלוס בפגישה שתיערך בבריסל.

"קראנו להקים ממשלת אחדות לאומית, ואנחנו משוכנעים שזו הדרך המשכנעת היחידה להחזיר את האמון ולעמוד בהתחייבויות", אמר רהן לעיתונאים.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ